Mateusz MORAWIECKI o Powstaniu Warszawskim
.Lech Kaczyński, twórca Muzeum Powstania Warszawskiego, powiedział, że powstańcy byli żołnierzami, którzy podtrzymywali wartość wolności, którzy walczyli bez strachu do samego końca. Pomyślmy, co myśleli Stokrotka i Korab z filmu Wajdy, kiedy doszli do końca kanałów i wiedzieli, że już nie zobaczą wolności, nie zobaczą nieba. O tej beznadziejności sytuacji powstańców warszawskich mówi się bardzo często, ale zastanawiając się nad tym, jaka była wartość tej walki, nie wolno nam myśleć tylko o szansach na zwycięstwo. Musimy myśleć o wartościach, których powstańcy bronili.
Niemiecka bestia obnażyła swoje kły pod Warszawą. W 3 lub 4 dniu powstania na Okopowej przed czołgami dywizji pancernej Hermana Göringa Niemcy popychali cywilów. Dzieci, kobiety. To się później powtórzyło na ulicy Bielańskiej. Pomyślcie, co mieli w sercach powstańcy, gdy widzieli polskich cywilów pędzonych przez niemieckie czołgi jako ludzkie tarcze. Na tym polega różnica cywilizacyjna.
Barbarzyństwo, jakie reprezentowali wtedy Niemcy, było nie do pomyślenia. A heroizm walki o wolność, walki za wszelką cenę, także za cenę własnego życia, był wtedy i jest dzisiaj wzorem do naśladowania dla nas, wzorem dla przyszłych pokoleń.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy dbają o pamięć o Powstaniu Warszawskim, bo ta pamięć daje nam dzisiaj zupełnie inną perspektywę na przyszłość.
.Nie byłoby solidarności bez Powstania Warszawskiego. Nie byłoby naszej dzisiejszej wolności. Nie byłoby nas dzisiaj takich, jakimi jesteśmy, bez Powstania Warszawskiego, bez powstańców warszawskich. Składam im najwyższy hołd i cześć. Dziękuję wszystkim żyjącym powstańcom warszawskim za ich wielką ofiarę, ofiarę życia, ofiarę, która nie poszła na marne.
Cześć i chwała bohaterom!
Mateusz Morawiecki
Wystąpienie w Muzeum Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2022 r.