Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Program obejmuje 30 wystaw

Międzynarodowy Festiwal Fotografii

Ponad 30 wystaw, a także liczne koncerty i spotkania z twórcami zaplanowano w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który rozpocznie się w Łodzi 12 czerwca i potrwa do 22 czerwca. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi w 2025 roku odwiedzi gość specjalny, którym będzie reżyser Yorgos Lanthimos ze swoją wystawą „Czas zakłóceń”.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

.W obszernym programie 24. edycji Fotofestiwalu znalazły się m.in. premierowa wystawa Yorgosa Lanthimosa, projekty o systemach i wierzeniach z całego świata, program Fotofestiwal Kids, partnerskie wystawy Programu Miasto oraz pokazy filmowe.

„W tym roku zaprosiliśmy naprawdę niesamowitych gości, artystów i artystki z Polski i ze świata. Gościem specjalnym Fotofestiwalu jest znany reżyser Yorgos Lanthimos, który po raz pierwszy w Europie przedstawi swoją wystawę fotografii. Ekspozycja «Jitter period/Czas zakłóceń» została zaaranżowana jako pewnego rodzaju labirynt w Art_Inkubatorze, które jest naszym centrum festiwalowym. To są niesamowicie liryczne, piękne obrazy, znane kinomanom z filmów Lanthimosa takich jak «Biedne istoty» czy «Kieł»” – podkreślił Krzysztof Candrowicz z Kolektywu Fotofestiwalu na wtorkowej konferencji prasowej.

W czwartkowy wieczór otwarcia Fotofestiwalu odbędzie się wernisaż osiemnastu wystaw, głównie w centrum festiwalowym w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. Wśród nich znajdą się m.in. nagrodzona prestiżową Prix Elysee ekspozycja „Model Citizens” Debi Cornwall, która opowiada o amerykańskiej propagandzie i fikcji, prace Michała Sity z polskich rekonstrukcji historycznych, projekt Hody Afshar o irańskich wyznawcach wiatru, oraz Salvatore Vitale o neokolonializmie w wirtualnych światach.

Fotograficzna Publikacja Roku 2025

.W dniu otwarcia ogłoszone zostaną także wyniki konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2025. Oprócz nagrodzonych i wyróżnionych książek będzie można zobaczyć również specjalną selekcję książek fotograficznych: z Palestyny, ekspozycję Jasona Fulforda „Stos książek”, a także wybór książek protestacyjnych z całego świata z kolekcji Protestinphotobook autorstwa Luciano Zuccaccia.

O muzyczną oprawę otwarcia Fotofestiwalu zadba NURI – tunezyjski muzyk, który tworzy „kosmiczne pejzaże dźwiękowe” – jak zapowiadają organizatorzy. Z kolei w piątek wystartuje jeden z najlepszych przeglądów współczesnej sceny fotografii w Europie, realizowany w formule szybkich prezentacji Photo-Match. Także w piątek odbędzie się rozmowa Kuby Mikurdy z Yorgosem Lanthimosem, po której artysta podpisywać będzie książki.

Wystawa „Dancing Your Dream Awake”

.Z kolei wieczorem, po wernisażu wystawy Anity Andrzejewskiej „Dancing Your Dream Awake” w Galerii Bałuckiej na uczestników czeka Noc Fotografii. Goście przeniosą się na Stary Rynek, by na dużym ekranie zobaczyć m.in. projekty Talent Futures 2025 (Martin, Mirowska, Sita, Starzec i Szymkowiak) oraz prace finalistów 13. edycji The PhMuseum Photography Grant. Piątkowa noc zakończy się na parkiecie Niebostanu przy dwóch setach DJ-skich.

Sobotę rozpocznie „Późne śniadanie z książką fotograficzną”, podczas którego spotkają się autorzy, wydawcy oraz odbiorcy. W czasie wydarzenia odbędzie się także rozmowa z Jasonem Fulfordem, który po południu otworzy swoją – chyba najbardziej niezwykłą wystawę w historii Fotofestiwalu – instalację site-specific, zrealizowaną na dnie zabytkowego, nieczynnego od lat, basenu YMCA.

Wieczorem Fotofestiwal połączy siły z muzycznym festiwalem Ravekjavik ZEN, prezentującym w swojej przestrzeni multimedialną wystawę „After Life”. Poza tym w pierwszy festiwalowy weekend łodzianie będą mogli wybrać się na spacer po mieście śladami Programu Miasto i zobaczyć m.in. „Secret Performance” Sophie Thun w MS1, „Oni nie wyglądają jak ja” Niccolo Rastrelli w Pasażu Schillera czy dwie wystawy w Pałacu Biedermanna: „Historie Wspólnot” – przygotowaną z okazji 80-lecia Uniwersytetu Łódzkiego oraz „Działania fotozoficzne: Próbnik” – kolejną odsłonę działań artystycznych z Archiwum Fotozoficznym łódzkiego twórcy Andrzeja Różyckiego. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń 24. Fotofestiwalu opublikowano na stronie http://www.fototestiwal.com/

Kultura i sztuka w jednym miejscu

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

.Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.  Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2025