Murale w cyfrowym muzeum sztuki w Łodzi
Ponad 150 murali, które w ostatnich latach znalazły się w przestrzeni miejskiej Łodzi, będzie można poznać online w ramach Urban Forms Museum of Street Art. Otwarcie cyfrowego muzeum prezentacja tego, jak wyglądają murale w formie wideomappingu odbędzie się 27 grudnia w OFF Piotrkowska Center.
Co przedstawiają murale Fundacji Urban Forms?
.Fundacja Urban Forms od lat zaangażowana jest w tworzenie i propagowanie różnych form sztuki ulicznej w Łodzi. Jej najnowszy projekt to Urban Forms Museum of Street Art (UFM), czyli cyfrowe muzeum; w ramach platformy internetowej i aplikacji mobilnej udostępnione zostaną zdigitalizowane zasoby ponad 150 łódzkich murali.
Platforma UFM zaoferuje interaktywną mapę murali, katalog dzieł, blog edukacyjny, bazę przewodników, a także wystawy czasowe i wirtualne trasy do zwiedzania. Z kolei aplikacja mobilna, dostępna od 2025 r., pozwoli użytkownikom na samodzielne odkrywanie sztuki ulicznej w czasie spacerów po Łodzi.
„Murale Fundacji Urban Forms to integralna część architektury Łodzi i jej tożsamości. Dzięki UFM chcemy udostępnić je w nowej, cyfrowej formie i podkreślić ich znaczenie w kreowaniu wizerunku miasta na arenie międzynarodowej” – podkreśliła prezeska Fundacji Urban Forms Teresa Latuszewska-Syrda.
W ramach działalności muzeum planowane są spacery kuratorskie, warsztaty, wystawy, a także współpraca z europejskimi instytucjami związanymi ze sztuką miejską.
ruchomieniu UFM pod adresem www.streetartmuseumlodz.com towarzyszyć będzie uroczysta inauguracja; w niedzielę 29 grudnia, o godz. 18, na wschodniej ścianie dawnej przędzalni Ramischa w OFF Piotrkowska Center w formie wielkoformatowej animacji zaprezentowana zostanie idea muzeum oraz wybrane prace, które od lat wpisują się w krajobraz Łodzi.
Według organizatorów, Urban Forms Museum of Street Ar to nowatorskie rozwiązanie, które włącza Łódź w globalny obieg sztuki miejskiej, jednocześnie wzmacniając lokalne społeczności i promując artystyczny dorobek miasta.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB