Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie ponownie otwarte
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie powraca po remoncie z odnowioną ekspozycją, wystawami czasowymi oraz wydarzeniami przygotowanymi specjalnie z myślą o długim weekendzie majowym, który w tym roku rozpocznie się już w sobotę, 29 kwietnia.
Muzeum Fryderyka Chopina
.Ekspozycja stała Muzeum Chopina, od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem gości z Polski i świata, została zmodernizowana. Jej elementy rozbudowano w taki sposób, aby pełniej przedstawiały zwiedzającym poszczególne aspekty życia Fryderyka Chopina. Zdecydowanie zwiększona została liczba oryginalnych obiektów, wśród których znaleźć można wiele dotychczas niewystawianych, jak na przykład portret Chopina namalowany przez jego serdecznego przyjaciela – Teofila Kwiatkowskiego.
Nowa oferta Muzeum Chopina zawiera również aż trzy pokazy cykliczne: rękopisu muzycznego, listów kompozytora oraz obiektu konserwatorskiego. W dniu otwarcia Muzeum będzie można zobaczyć m.in. listy Fryderyka Chopina do przyjaciela Wojciecha Grzymały oraz George Sand, jak również satyryczny portret kompozytora jej autorstwa.
Wydarzenia specjalne
.W nawiązaniu do 160. rocznicy powstania styczniowego w Muzeum będzie dostępna także specjalna ekspozycja czasowa wokół wiersza Cypriana Kamila Norwida – „Fortepian Chopina”. Rękopis tego arcydzieła, udostępniony przez Bibliotekę Narodową, pozostanie w Muzeum Chopina do niedzieli, 21 maja.
Wraz z ponownym otwarciem Muzeum powrócą cykle recitali pianistycznych odbywające się w Sali Koncertowej w podziemiach Muzeum. W weekendy zwiedzający będą mogli uczestniczyć w krótkich recitalach o 12:00, 15:00 i 17:00, które będą dostępne w ramach biletu wstępu do Muzeum. Wznowione zostaną również wtorkowe koncerty z cyklu „Młode talenty” o godzinie 17:00.
Polski geniusz
.Kompozytor, pianista, pisarz i popularyzator muzyki, Jed DISTLER, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Niektórzy kompozytorzy rozwijają swój styl w miarę upływu czasu, podczas gdy inni wyróżniają się już na wczesnym etapie. Ci rozwijający się powoli to m.in. Haydn, Wagner, Janáček, Scarlatti, Liszt, Philip Glass i Elliott Carter. Z kolei kompozytorzy, którzy najwyraźniej objawili się już w pełnej formie, to Mozart, Schubert, Mendelssohn, Richard Strauss, Saint-Saëns czy Pierre Boulez. Do tych ostatnich bez wątpienia należy również Fryderyk Chopin”.
„Geniusz Chopina – zarówno jako pianisty, jak i kompozytora – był wyraźny od samego początku. W wieku ośmiu lat to cudowne dziecko opublikowało już swoją pierwszą kompozycję (poloneza), a także miało już debiut fortepianowy jako solista grający z orkiestrą. Nawet na samym początku swojej kariery Chopin wolał skupiać się na mniejszych formach niż na takich jak symfonie, utwory na chór czy opery. Na szczęście Józef Elsner, nauczyciel kompozycji w warszawskim konserwatorium, zorientował się, że należy pozwolić uczniowi podążać własną ścieżką” – pisze Jed DISTLER w tekście „Polski geniusz„.
Poeta nieśmiertelny
Rachel Naomi KUDO, pianistka w tekście „Fryderyk Chopin – poeta nieśmiertelny” podkreśla, że: „Fryderyk Chopin jest uwielbiany i ceniony przez miłośników muzyki na całym świecie. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w październiku 2021 r. w Warszawie okazał się ogromnym sukcesem, czego potwierdzeniem była rekordowa liczba słuchaczy z całego świata łączących się z serwisem streamingowym. Sama realizacja przesuniętego z 2020 r. konkursu była już wielkim osiągnięciem. W nieustannie zmieniających się okolicznościach nie wiadomo było, czy wydarzenie w ogóle się odbędzie i czy publiczność będzie mogła uczestniczyć w nim na żywo. Imponujące statystyki oglądalności, liczne komentarze, a także rozbudowana aplikacja na urządzenia mobilne – wszystko to wyznaczyło nowy standard, konkurs pobił wszelkie rekordy”.
„Jak to się dzieje, że muzyka Chopina nieustannie porywa nasze umysły i pobudza wyobraźnię? W jaki sposób burzy ostrokoły chroniące nasze serca, rozbrajając zupełnie nasze dusze? Według mnie ten niewyjaśniony czar i łatwość pobudzania emocji wynikają z połączenia u Chopina wielu czynników: samotności, pasji, nieposkromionej namiętności, a przy tym uroku, czystości i wyrafinowania – to wszystko wyłania się z narracji muzycznych kompozytora, które skupiają się wokół smutku, nostalgii, agonii, ekstazy oraz triumfu” – dodaje.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg