Muzyka Chopina to duchowe esperanto - Aleksander Laskowski

Muzyka Chopina przemawia do ludzi wszystkich kultur niczym uniwersalny język ludzkiej duchowości, duchowe esperanto – mówi Aleksander Laskowski rzecznik prasowy NIFC w przeddzień ostatnich przesłuchań do Międzynarodowego Konkursu Chopinowego, którego 19. edycja już jesienią 2025 r. w Warszawie.
Muzyka Chopina – język ludzkiej duchowości
.Muzyka Chopina, której wielkim międzynarodowym świętem jest organizowany co 5 lat w Polsce Konkurs Chopinowski, przyciąga coraz liczniejszą rzeszę najlepszych młodych pianistów świata. W tym roku znów przyszła rekordowa liczba zgłoszeń, z których Komisja Kwalifikacyjna wyselekcjonowała do etapu przesłuchań 171 osób z 28 krajów świata. Najliczniejsze grupy stanowią – jak w niemal każdej z ostatnich edycji – reprezentanci krajów Azji wschodniej: Chin (ponad 60 zakwalifikowanych uczestników), Korei Południowej, Japonii, Tajlandii czy Malezji. Podczas Eliminacji usłyszymy także reprezentantów z Polski, Kanady i Włoch, a także z tak odległych jak Brazylia czy Uzbekistan.
– Rzeczywiście, tak duża popularność Konkursu wśród pianistów z Azji wschodniej jest fenomenem budzącym zainteresowanie. Z drugiej strony jednak chyba wygrywają oni konkurencję z rówieśnikami z Zachodu poprzez swoją pracowitość – zauważa w rozmowie z „Wszystko co Najważniejsze” Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – organizatora Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Jego zdaniem muzyka Chopina przyciąga młodych ludzi niemniej intensywnie dziś – w czasach rolek na Instagramie – jak i 100 lat temu, gdy powstawał Konkurs.
– Muzyka Chopina jest bez wątpienia pewnym uniwersalnym językiem ludzkiej duchowości, który przemawia do ludzi niezależnie od czasów i kultury, w której żyją. Jest jak duchowe esperanto – zauważa Aleksander Laskowski.
Podobnie o muzyce tej pisał w czasach samego Chopina niemiecki poeta na emigracji Heinrich Heine. „Nic nie przypomina radości, jaką nam sprawia, kiedy zasiada do fortepianu i improwizuje. Nie jest Polakiem ani Francuzem, ani Niemcem; ujawnia pochodzenie znacznie wyższe, z krainy Mozarta, Rafaela, Goethego; jego prawdziwą ojczyzną jest zaczarowane królestwo poezji” – cytuje jego słowa w swoim tekście prof. Dana GOOLEY. Całość tutaj: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-dana-gooley-wielki-improwizator/
Ci pianiści, którzy zdaniem Zespołu konkursowego najlepiej zagrają podczas etapu kwietniowo-majowych Eliminacji zostaną oficjalnie uczestnikami XIX Międzynarodwego Konkursu Chopinowskiego, który rozpocznie się 2 października 2025 r. koncertem inauguracyjnym. Przesłuchania wszystkich uczestników będą trwać 3 tygodnie, zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. Dzień później odbędzie się gala wręczenia nagród i pierwszy z trzech koncertów laureatów.
Zwycięzca otrzyma 60 000 euro i złoty medal, cała pula nagród wynosi ponad 240 tysięcy euro. Dodatkowo, laureaci muzycznego turnieju zostaną zaproszeni na światowe, kilkumiesięczne tournee.
– Dla każdego pianisty laur zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim oznacza przepustkę do wielkiego świata współczesnej muzyki klasycznej – zaznacza Aleksander Laskowski.
ad