Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – zgłoszono aż 94 tytuły

94 książki dla dzieci, które ukazały się w ub.r. nakładem 50 wydawnictw, zostało zgłoszonych do 31. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki miejskiej powiedziała, że rozstrzygnięcie nastąpi jesienią.

94 książki dla dzieci, które ukazały się w ub.r. nakładem 50 wydawnictw, zostało zgłoszonych do 31. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki miejskiej powiedziała, że rozstrzygnięcie nastąpi jesienią.

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

.Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka nazywana Galerią Książki. Celem konkursu jest promowanie najlepszych polskich wydawnictw dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackim, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron.

„Jury, złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą, rozpoczęło teraz czytanie nadesłanych książek. W połowie czerwca zostanie ogłoszona nominowana dziesiątka, a z końcem sierpnia trójka finalistów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku października” – powiedziała Monika Sobota.

Główną nagrodą jest statuetka przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

31. edycja konkursu

.Tegorocznej, 31. edycji konkursu przyświeca motto: „Radość czytania”. „Chcemy zaprosić młodych czytelników do udziału w szeregu kreatywnych działań, które sprawią, że czytanie przyniesie przede wszystkim radość. (…). Sięgniemy po kamishibai, kolaż literacki, model czytania wrażeniowego, pedagogikę Klanzy. W pracowni Koziołka Matołka powstanie piękne rękodzieło, a w »Manufakturze słowa«, radośnie zabawimy się z tekstem. Podczas spotkań w »Bibliotece Pacanów« wspólnym czytaniem cieszyły się będą całe rodziny” – powiedziała Monika Sobota.

W ubiegłym roku na konkurs napłynęło 70 książek 34 wydawnictw. Główny laur otrzymała książka „Kot Marian i odwiedzacze” Krzysztofa Zapotocznego. Ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek, które tryumfowało także w plebiscycie czytelników. Ich uznanie zyskała „Maciejka Gwizd” Joanny M. Chmielewskiej.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Marek Szafrański/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 lutego 2024