Największy średniowieczny skarb z monetami odkryty w Szkocji

Największy średniowieczny skarb z monetami odkryty w Szkocji

Szkoccy poszukiwacze, posługujący się wykrywaczami metali, odkryli kilka tysięcy monet z XIII i XIV wieku. Niesamowite znalezisko, nazwane Dunscore hoard, stanowi największy średniowieczny skarb odkryty w Szkocji w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

.Średniowieczny skarb z monetami odkryto w pobliżu szkockiej wioski Dunscore, położonej niedaleko miasta Dumfries na południowo-zachodnim wybrzeżu SzkocjiScottish Daily Record podaje, że w skład skarbu wchodzą srebrne monety szkockie, irlandzkie, angielskie i kontynentalne. Większość z 8407 monet to pensy Edwarda I i II.

Angielski król Edward I, znany również jako Młot na Szkotów z powodu swoich kampanii wojskowych przeciwko Szkocji, został zastąpiony przez Edwarda II i Edwarda III . W rezultacie, wszystkie angielskie pensy z okresu ich panowania nosiły imię Edward, a ich podstawowy projekt był taki sam.

Według portalu UK Detector Finds Database (UKDFD), modyfikacja monet, która rozpoczęła się w siódmym roku panowania Edwarda I ustanowiła format projektowania angielskich monet, który miał trwać przez ponad dwieście lat. Oznacza to, że praca nad identyfikacją poszczególnych monet będzie wyjątkowo skomplikowana i zajmie dużo czasu.

Zanim jednak zakończono jakąkolwiek formalną analizę, Scottish Treasure Trove Unit, która zajmuje się wszystkimi publicznymi znaleziskami historycznych artefaktów i skarbów potwierdził, że jest to jeden z „największych średniowiecznych skarbów monet znalezionych w Szkocji od XIX wieku.” Wartość znaleziska jest szacowana na „setki tysięcy funtów”.

Po tym, jak poszukiwacze odkryli średniowieczny skarb i zgłosili swoje odkrycie władzom, miejsce znaleziska zostało szybko przebadana przez zespół archeologów ze Scottish Treasure Trove Unit wraz z archeologami z National Museums Scotland. Colin Mitchell z Dunscore Heritage Centre, w rozmowie z Daily Record stwierdza, że monety są „absolutnie niesamowitym znaleziskiem”, dodając, że na tym etapie średniowieczne monety należą do Zjednoczonego Królestwa.

Ken McNab, starszy urzędnik ds. komunikacji w Crown Office and Procurator Fiscal Service, w wypowiedzi dla Artnet News stwierdza, że średniowieczny skarb z Dunscore jest nadal katalogowany. Po zważeniu, zmierzeniu i sfotografowaniu każdej ze średniowiecznych monet, Scottish Archaeological Finds Allocation Panel doradzi Królowi i Lordowi Skarbnikowi, czy Zjednoczone Królestwo powinno skorzystać z prawa do skarbu, czy też nie.

W momencie, gdy Zjednoczone Królestwo zgłosi swoje roszczenia do średniowiecznych monet, odkrycie stanie się zarejestrowanym skarbem narodowym. Jeśli tak się stanie, nagroda ex gratia (czyli wynagrodzenie dla znalazcy) zostanie przyznana poszukiwaczom i właścicielowi ziemi.

Region bogaty w skarby

.W 2014 roku Derek McLennan, emerytowany biznesmen, podczas poszukiwań z użyciem wykrywacza metali prowadzonych w Dumfries i Galloway, odkrył jedną z „najbardziej znaczących kolekcji przedmiotów z epoki wikingów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii.”

Ancient Origins donosiło wówczas, że skarbiec ponad 100 artefaktów datowanych na około 900 r. n.e. zawierał „wspaniały solidny srebrny krzyż”. W tym przypadku znalazca otrzymał nagrodę w wysokości 2 mln funtów (2,6 mln dolarów) od Korony.

Szkocka organizacja Treasure Trove zakończyła niedawno badanie szkockich poszukiwaczy skarbów i oszacowała, że jest około 520 aktywnych hobbystów, uprawiających swoje rzemiosło co najmniej raz w miesiącu. Middle East business and financial news poinformował, że o ile w 2019 odkryto 1500 artefaktów, to w roku 2022 liczba ta zwrosła do 12 263. Według Uniwersytetu w Edynburgu, gwałtowny wzrost liczby znalezisk dokonanych przez szkockich detektorystów metali spowodował bezprecedensowe wyzwania dla już zmagającej się z problemami jednostki Treasure Trove.

Pozostaje pytanie, jakie inne fascynujące znaleziska skrywa jeszcze okolica Dumfries.

Oprac. MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2022