NASA rozpoczęło program Artemis

program Artemis

NASA wystrzeliła najpotężniejszą rakietę, jaką kiedykolwiek zbudował człowiek. Agencja rozpoczęła w ten sposób program Artemis, w czasie którego człowiek znów postawi stopę na Księżycu.

.Bezzałogowy statek kosmiczny Orion został przymocowany do szczytu największej, wystrzelonej przez człowieka rakiety kosmicznej – Space Launch System. Będzie on orbitował wokół najbliższego sąsiada Ziemi, w ramach testów dla późniejszych lotów załogowych. Jak podaje NASA, misja ta zapoczątkowała program Artemis, który będzie służył eksploracji Księżyca i Marsa.

Co za niesamowity widok widzieć, jak rakieta Space Launch System NASA i statek kosmiczny Orion po raz pierwszy startują razem. Ten test lotu bez załogi popchnie Oriona do granic możliwości w rygorach głębokiej przestrzeni kosmicznej, pomagając nam przygotować się do ludzkiej eksploracji Księżyca i ostatecznie Marsa – powiedział administrator NASA Bill Nelson.   

Stany Zjednoczone po raz ostatni wysłały astronautów na Księżyc podczas ery Apollo, w latach 1969-1972. Tym razem USA ma nadzieję zbudować trwałą obecność, w tym stację na naturalnym satelicie Ziemi. Pomoże ona przygotować się do ewentualnej misji na Marsa po roku 2030.  

Była to trzecia próba startu rakiety NASA i przeprowadzenia misji Artemis 1, po tym jak dwie poprzednie zostały odwołane z powodów technicznych. Opóźnienie wynikało również z komplikacji pogodowych, w tym huraganu Ian, który uderzył we Florydę pod koniec września. 

Fot. NASA

Podróż w stronę Księżyca 

.Kapsuła załogowa Orion została uniesiona przez dwa silniki dodatkowe, które odłączyły się po zaledwie kilku minutach. Cztery, znajdujące się w głównej części rakiety, skierują kapsułę w drogę na Księżyc. Dodarcie do celu zajmie jej kilka dni.  

Główna część rakiety w czasie podróży wyniesie również 10 CubeSatów (bardzo małych satelitów). Przeprowadzą one eksperymenty naukowe. Jeden z nich rozwinie żagiel zasilany światłem słonecznym i wykona pracę związaną z rozpoznaniem asteroidy. 

Zamiast wylądować na Księżycu, Orion wejdzie na jego odległą orbitę i wyruszy 64 tys. kilometrów poza jej obręb. Będzie znajdował się dalej, niż jakikolwiek inny statek kosmiczny, wewnątrz którego mogliby przebywać ludzie. Chociaż Orion nie przewozi tym razem pasażerów, ma na pokładzie trzy wyposażone w czujniki manekiny, które pomogą zebrać dane dotyczące bezpieczeństwa przyszłych członków załogi. 

Fot. NASA

Rakieta Space Launch System dostarczyła mocy i wydajności, aby wysłać statek Orion w drogę na Księżyc. Wraz z osiągnięciem pierwszego ważnego kamienia milowego misji, Orion rozpocznie teraz kolejną fazę, aby przetestować swoje systemy i przygotować się do przyszłych misji z astronautami – mówi Mike Sarafin, kierownik misji Artemis I. 

Orion kończąc swoją podróż wróci na Ziemię. Podczas przechodzenia przez atmosferę naszej planety, osłona termiczna kapsuły będzie musiała wytrzymać temperaturę o połowę niższą niż ta, która panuje na powierzchnia Słońca. 

Misja Artemis 1 będzie trwała 25 i pół dnia, a jej zakończenie nastąpi 11. grudnia w Oceanie Spokojnym. Misja Artemis 2 będzie obejmowała przelot astronautów wokół naszego naturalnego satelity w 2024 roku. W czasie Artemis 3 człowiek znów postawi stopę na Księżycu, ale nie wydarzy się wcześniej niż w 2025 roku. W tym czasie NASA zainwestuje ponad 90 miliardów dolarów w swój nowy program kosmiczny. 

Fot. NASA

.Program Artemis jest wspierany przez tysiące ludzi na całym świecie, od wykonawców, którzy zbudowali Oriona i Space Launch System oraz infrastrukturę naziemną potrzebną do ich uruchomienia, przez partnerów międzynarodowych i uniwersyteckich, po małe firmy dostarczające podsystemy i komponenty.   

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 listopada 2022