Norwescy żołnierze na Ukrainie? „Jesteśmy gotowi wspomóc zawieszenie broni”

Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zadeklarował 5 kwietnia w wywiadzie dla dziennika „VG”, że jego kraj jest gotowy uczestniczyć w zapewnieniu przestrzegania zawieszenia broni na Ukrainie. Zastrzegł, że decyzja o wysłaniu norweskich wojsk jeszcze nie zapadła. Norwescy żołnierze na Ukrainie to nadal rozważana opcja przez Oslo.
Norwescy żołnierze na Ukrainie?
.Jonas Gahr Stoere powiedział, że jego kraj będzie uczestniczyć na każdym etapie w działaniach mających doprowadzić do wstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Norweski udział dotyczyć będzie wypracowywania zawieszenia broni, jego przestrzegania przez Kijów i Moskwę oraz prac nad osiągnięciem trwałego pokoju – dodał. „W ten czy inny sposób przyczynimy się do pokoju w Ukrainie, choć decyzji o tym, czy wyślemy naszych żołnierzy, jeszcze nie podjęliśmy” – powiedział w rozmowie z „VG”.
Norweski premier stwierdził, że przed podjęciem decyzji o wysłaniu wojsk oczekuje wspólnego wypracowania zasad, na których opierać się będzie zawieszenie broni. Do rozstrzygnięcia pozostają kwestie takie jak: charakter międzynarodowych sił (które miałyby strzec przestrzegania zawieszenia broni – przyp. red.), zakres ich uprawnień i odpowiedzialności, a także sposób monitorowania przestrzegania rozejmu. Jonas Gahr Stoere zwrócił uwagę, że wobec gotowości Ukrainy na bezwarunkowe zawieszenie broni Rosja odpowiada stawianiem kolejnych warunków. W jego opinii amerykańskim negocjatorom należy stale przypominać o konieczności wywierania nacisku na Moskwę w działaniach na rzecz zakończenia walk w Ukrainie.
Dawid demokracji kontra Goliat autorytaryzmu
.”Biblijna historia o Dawidzie i Goliacie przedstawia starcie pomiędzy silną i słabą jednostką, które kończy się jednak w nieoczekiwany sposób. Tak samo nieoczekiwany był i wciąż jest ukraiński opór wobec rosyjskiej agresji” – twierdzi prof. Serhij PŁOCHIJ w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Dawid demokracji kontra Goliat autorytaryzmu„.
„Starotestamentowy Dawid pokonał Goliata za pomocą procy i pięciu kamieni. Tymczasem ukraińskie kamienie występują w różnych formach i pochodzą z różnych miejsc. Niektóre z nich są produkowane na Ukrainie, tak jak drony morskie, a inne pochodzą z zagranicy, jak to jest chociażby w przypadku amerykańskich i brytyjskich pocisków rakietowych. Sama proca została jednak wykonana na Ukrainie i kontynuując tę metaforę, powiedziałbym, że składa się ona głównie z ukraińskich przekonań oraz przywiązania do idei wolności, niepodległości oraz demokracji”.
„To właśnie demokracja jest kluczową wartością, której Ukraińcy bronią. Wielu z nas było przekonanych, że historia dobiegła końca wraz z upadkiem Muru Berlińskiego – jeśli nie w rozumieniu Francisa Fukuyamy – interpretującego to wydarzenie jako triumf demokracji liberalnej będącej formą nowego dominującego porządku politycznego – to w znaczeniu zakończenia rywalizacji wielkich mocarstw, opierającej się na inwazjach i szeroko zakrojonych działaniach militarnych, po których następowały aneksje terytorialne. Już wcześniej jednak istniały wyraźne oznaki zupełnie odmiennego trendu. Tymi oznakami były wojna w Czeczenii, wojna w dawnej Jugosławii, a następnie Afganistan i Irak. Woleliśmy jednak je ignorować”.
„Wzrost populizmu i autorytarnych reżimów czy tendencje autorytarne w krajach demokratycznych również sugerowały podobieństwa do lat 30. XX wieku. Ale i te przesłanki były ignorowane. Upadek ZSRR był daleki od powszechnego triumfu demokracji – jak to sobie wyobrażano w 1991 roku. Okazał się on zwycięstwem różnego rodzaju nacjonalistów, demokratów. Charakter i ideologia nowych partii przejmujących władzę w dawnych postsowieckich państwach różniły się znacząco między sobą w zależności od każdej byłej republiki. W niektórych z nich do władzy dochodziły najbardziej konserwatywne elementy elity byłego ZSRR, które konsolidowały władzę”.
.”Demokracja odniosła pełny sukces w przestrzeni terytorialnej dawnego Związku Radzieckiego jedynie w państwach bałtyckich, gdzie okazała się trwalsza i bardziej odporna na naciski autorytarne niż nawet w niektórych krajach byłego bloku wschodniego. Mam tu na myśli Węgry, a w pewnym stopniu także i Polskę. Demokracja w formie konkurencyjnych wyborów przetrwała na Ukrainie, w Mołdawii, w Gruzji, w Armenii i w pewnym stopniu w Kirgistanie, który jest pod tym kątem wyjątkiem wśród państw Azji Środkowej. Demokracja nie rozwinęła się jednak w pozostałej części tego regionu, wliczywszy Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan i Tadżykistan. Białoruś osunęła się w stronę autorytaryzmu w połowie lat 90., po wyborze Aleksandra Łukaszenki na prezydenta tego kraju. Jego reżim stał się cyfrową dyktaturą w 2020 r., kiedy to Łukaszenka posłużył się nieograniczoną przemocą w celu stłumienia pokojowych demonstracji, które zostały zorganizowane jako forma protestu przeciwko masowym fałszerstwom wyborczym, których dopuścił się białoruski rząd, aby utrzymać Łukaszenkę u władzy”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-serhij-plochij-dawid-demokracji-kontra-goliat-autorytaryzmu/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ