Nowe Centrum Pompidou na przedmieściach Paryża
W 2024 roku mają ruszyć prace nad budową nowego oddziału Centrum Pompidou, w Massy na przedmieściach Paryża. Otwarcie instytucji, „Centre Pompidou Francilien-Fabrique de l’Art / Musée national Picasso Paris”, przewidywane jest na 2026 rok.
.Centre Pompidou posiada jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej na świecie. Posiadająca 140 000 dzieł sztuki, instytucja poszukiwała nowej, większej przestrzeni do umieszczenia swoich rezerw, w której byłyby doskonałe warunki techniczne do przechowywania i konserwacji jej kolekcji.
Nowe centrum zostało pomyślane jako projekt hybrydowy, łączący przestrzeń dla specjalistów od konserwacji i badań nad sztuką, oraz otwarte dla wszystkich miejsce spotkania ze sztuką współczesną. Mają tam być organizowane wystawy, warsztaty i projekcje filmowe. Centre Pompidou Francilien-Fabrique de l’Art / Musée national Picasso Paris ma być „miejscem otwartym, wspólnym, przeznaczonym do przyjęcia bogatego, multidyscyplinarnego, inkluzywnego programu, przygotowanego w ścisłej współpracy z aktorami lokalnymi”.
W Centre Pompidou Francilien-Fabrique de l’Art / Musée national Picasso Paris w Massy mają być również prezentowane dzieła z paryskiego Centre Pompidou, zamkniętego od 2025 do 2030 roku na czas prac remontowo-konserwacyjnych. W instytucji mają być też przechowywane rezerwy paryskiego Muzeum Picassa.
Koszt budowy nowego oddziału jest szacowany na 105 milionów euro, z czego 42 miliony euro pokryją samorządy lokalne. Projekt, przygotowany przez agencję PCA-STREAM, zakłada budynek o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych i 3 piętrach.
Centre Pompidou Francilien-Fabrique de l’Art / Musée national Picasso Paris powstanie w podparyskim Massy, w pobliżu przyszłej linii metra 18, której otwarcie ma nastąpić niedługo po otwarciu muzeum, a także niedaleko autostrady i lotniska Orly, co ma pozwolić na łatwiejszy dostęp i bezpieczniejszy transport dzieł sztuki.
.Nowy oddział Centre Pompidou w Massy będzie się znajdował również w niedalekiej odległości od uniwersytetu Paris-Saclay. Wybór miejsca ma pozwolić na nawiązanie współpracy z uniwersyteckimi specjalistami od konserwacji sztuki oraz korzystanie z należących do uniwersytetu laboratoriów, przeznaczonych do konserwacji prewencyjnej.
Kultura Najważniejsze
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
oprac.JM