Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2023

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2023

Photo of Julia DELANNE

Julia DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Wystawy w Bibliotece Narodowej

.Przez cały sierpień we francuskiej Bibliotece Narodowej można obejrzeć dwie wystawy.

Na wystawie „Degas en noir et blanc” przedstawiane są ryciny, rysunki i malarstwo Edgara Degasa, wykonane w czerni i bieli. Prezentowane dzieła świadczą o zainteresowaniu impresjonisty efektami światłocienia, jakie dają czerń i biel, a także o stałym poszukiwaniu przez malarza nowych technik. Wystawa prezentowana jest w zabytkowej siedzibie Biblioteki Narodowej, site Richelieu.

W głównym, nowym budynku Biblioteki Narodowej można natomiast obejrzeć wystawę „Julien Gracq, la forme d’une œuvre”. Po raz pierwszy publicznie prezentowane są tam manuskrypty, które Julien Gracq przekazał Bibliotece Narodowej przed śmiercią. Oprócz rękopisów dzieł literackich Juliena Gracqa można tam zobaczyć również jego artykuły, fotografie, a nawet zeszyty szkolne. To jeden z najważniejszych francuskich pisarzy XX wieku, który w swoich dziełach literackich kierował się trzema zasadami: wolności, wartości i spójności.

Degas en noir et blanc, do 3 września 2023 r.. Site Richelieu, 5 rue Vivienne (2. dzielnica), metro Bourse
Julien Gracq, la forme d’une œuvre, do 3 września 2023 r. Bibliothèque François-Mitterrand, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro Bibliothèque François Mitterrand

2. Sarah Bernhardt

.Do 27 sierpnia można jeszcze zobaczyć wystawę „Sarah Bernhardt. Et la femme créa la star” w Petit Palais. Jedna z najbardziej emblematycznych postaci sceny artystycznej przełomu XIX i XX wieku, symbol epoki, Sarah Bernhardt triumfowała w teatrach na całym świecie, przyjaźniła się z pisarzami, fascynowała artystów. Na wystawie przedstawione są kostiumy Sarah Bernhardt ze spektakli, w których grała, a także jej osobiste przedmioty, świadczące o ekscentrycznym guście. Prezentowane są również rzeźby wykonane przez Sarah Bernhardt.

Sarah Bernhardt. Et la femme créa la star, do 27 sierpnia 2023 r. Petit Palais, avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées-Clemenceau

3. Renoir à Guernesey, 1883

.W Musée des impressionnismes w Giverny trwa wystawa upamiętniająca pobyt Auguste’a Renoira na normandzkiej wyspie Guernsey w 1883 r. Artysta namalował tam wówczas serię kilkunastu obrazów przedstawiających piękno przyrody wyspy. Obrazy Renoira, ukazujące mieszkańców w otoczeniu skalnego brzegu, wpisują się w poszukiwania przez malarza miejsca człowieka w otaczającej go przyrodzie. Na wystawie prezentowane są wszystkie obrazy Renoira namalowane podczas jego pobytu na Guernsey w 1883 r., a także grawiury, fotografie i dokumenty pozwalające odtworzyć atmosferę wysp normandzkich pod koniec XIX wieku.

Renoir à Guernesey, 1883, do 10 września 2023 r. Musée des impressionnismes, Giverny, TER/Transilien J, stacja: Vernon-Giverny, ze stacji kursuje autobus specjalny do Giverny

4. Naples à Paris

.W ramach współpracy Luwru z najważniejszymi europejskimi muzeami zwiedzający paryskie muzeum mogą zobaczyć dzieła wypożyczone z Capodimonte w Neapolu. Capodimonte jest jednym z nielicznych włoskich muzeów przedstawiających reprezentantów wszystkich włoskich szkół malarskich. Na wystawie w Luwrze można oglądać pochodzące ze zbiorów neapolitańskiego muzeum dzieła m.in. Tycjana, Caravaggia czy Belliniego.

Naples a Paris, do 8 stycznia 2024 r. Luwr (1. dzielnica), metro Palais-Royal – Musée du Louvre

5. Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer

.W Fondation Custodia trwa wystawa poświęcona malarzowi, którego obrazy przez lata przypisywane były Vermeerowi. Jacobus Vrel, podobnie jak Vermeer, w centrum kompozycji często stawiał postaci kobiece, najczęściej we wnętrzach. Twórczość Jacobusa Vrela oprócz walorów kompozycji i estetyki cechowała się również podobnym tajemniczym nastrojem, jak obrazy malarza z Delft. Na wystawie w Fondation Custodia przedstawiane są dzieła Jacobusa Vrela świadczące o nowatorstwie i wyjątkowości „enigmatycznego prekursora Vermeera”.

Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer, do 17 września 2023 r. Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale

6. Ingres w Chantilly

.Na zamku w Chantilly można zobaczyć wystawę „Ingres, l’artiste et ses princes”. Dzieła, w których Ingres łączył klasyczną estetykę z nowatorstwem, przedstawiane są na wystawie przez pryzmat kontaktów, które XIX-wieczny malarz nawiązał na dworze królewskim i które pozwoliły mu osiągnąć sukces za życia, głównie dzięki pomocy finansowej ważnych rodów. Na wystawie można zobaczyć największe dzieła Ingres’a, a także mniej znane, rzadko pokazywane publicznie obrazy malarza, uważanego za jednego z najważniejszych francuskich artystów pierwszej połowy XIX wieku.

Ingres, l’artiste et ses princes, do 1 października 2023 r. Château de Chantilly, TER stacja: Chantilly

7. Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre

.Wystawa w Musée Marmottan-Monet poświęcona jest rycinie. Ewolucja technik i estetyki rycin od XV do XXI wieku pokazana jest na wystawie poprzez 100 dzieł wykonanych przez takich artystów, jak Dürer, Rembrandt, Goya, Manet, Degas czy Bonnard. „Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre” skupia się na pokazaniu sposobu, w jaki rycina odzwierciedla grę światła i jego rolę w sztuce.

Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre, do 17 września 2023 r. Musée Marmottan-Monet, 2 rue Louis-Boilly (16. dzielnica), metro La Muette

8. Célébration Picasso, la collection prend des couleurs !

.Wystawa w Musée Picasso, przy współpracy z brytyjskim projektantem Paulem Smithem, przygotowana została z okazji 50. rocznicy śmierci Picassa. Paul Smith został zaproszony przez muzeum jako kierownik artystyczny wystawy eksponującej kolekcję muzeum Picassa przez połączenie jej ze scenografią przygotowaną przez brytyjskiego projektanta. Powierzenie Paulowi Smithowi kierownictwa artystycznego nad wystawą prezentującą najważniejsze dzieła z kolekcji muzeum ma podkreślić nowatorstwo i ponadczasowy charakter twórczości Picassa.

Célébration Picasso, la collection prend des couleurs !, do 27 sierpnia 2023 r. Musée national Picasso-Paris, 5 rue de Thorigny (3. dzielnica), metro Rambuteau

9. Basquiat x Warhol, à quatre mains

.Do 28 sierpnia można jeszcze oglądać wystawę „Basquiat x Warhol, à quatre mains” w Fondation Louis Vuitton. W 1984 i 1985 r. Jean-Michel Basquiat i Andy Warhol wspólnie stworzyli około 160 obrazów. Niektóre z tych obrazów, malowanych „na cztery ręce”, należą do najważniejszych dzieł w karierach artystycznych obu twórców. Na wystawie w Fondation Louis Vuitton, będącej największą wystawą kiedykolwiek poświęconą wspólnej twórczości Basquiata i Warhola, zaprezentowano 25 ich obrazów. Odwiedzający mogą zobaczyć również ponad 300 dzieł i dokumentów – obrazów wykonanych osobno przez Basquiata i Warhola, a także dzieła amerykańskich artystów lat 80.

Basquiat x Warhol, à quatre mains, do 28 sierpnia 2023 r. Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi (16. dzielnica), metro Les Sablons

10. LV Dream

.W zabytkowym budynku XIX-wiecznego butiku „La Belle Jardinière” dom mody Louis Vuitton prezentuje interaktywną wystawę „LV Dream”. Poświęcona historii domu mody Louis Vuitton wystawa przedstawia najbardziej znane torebki i walizki tej marki. Można zobaczyć zarówno najbardziej klasyczne, dawne kreacje marki, jak i współczesne projekty. Wystawa pokazuje również współpracę między domem mody Louis Vuitton a artystami.

LV Dream, do 15 listopada 2023 r. 26 quai de la Mégisserie (1. dzielnica), metro Pont Neuf

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 lipca 2023