

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2023
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Norman Foster

.W Centre Pompidou trwa wystawa poświęcona Normanowi Fosterowi. Brytyjski architekt, uważany za jednego z liderów architektury high-tech, znany jest z takich realizacji, jak ratusz w Londynie, siedziba Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem czy wiadukt Millau we Francji. Na wystawie w Centre Pompidou przedstawione są projekty, szkice i makiety wykonane przez Normana Fostera, a także dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej, pokazujące, jak bardzo panująca estetyka w sztuce determinowała twórczość brytyjskiego architekta.
Norman Foster, do 7 sierpnia 2023 r. Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau
2. Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre

.W Musée Marmottan Monet od 5 lipca będzie można obejrzeć wystawę poświęconą rycinom. Prezentowane będzie ponad 100 dzieł pochodzących z okresu od XV do XXI wieku, wykonanych przez artystów takich jak Rembrandt, Manet, Degas czy Bonnard, a także przez współczesnych twórców. Wystawa pokazuje historię technik stosowanych przez artystów tworzących ryciny oraz sposób, w jaki wykorzystywali czerń i biel w rycinie, aby ukazać niuanse światła.
Graver la lumière. L’estampe en 100 chefs-d’œuvre, od 5 lipca do 17 września 2023 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette
3. Surréalisme au féminin ?

.W Musée de Montmartre można zobaczyć wystawę poświęconą roli kobiet w surrealizmie. Pokazywana jest twórczość ponad 50 kobiet reprezentujących ten ruch. Wystawa skupiona jest wokół artystek amerykańskich i europejskich, jak Dora Maar, Toyen czy Leonora Carrington. „Surréalisme au féminin ?” pokazuje również obecność kobiet artystek w najważniejszych ruchach artystycznych XX wieku.
Surréalisme au féminin?, do 10 września 2023 r. Musée de Montmartre, 12 rue Cortot (18. dzielnica, Montmartre), metro Lamarck-Caulaincourt
4. Fondation Custodia
.W lipcu w Fondation Custodia można obejrzeć dwie wystawy. „Rein Dool. Les dessins” przedstawia rysunki holenderskiego malarza nowoczesnego i współczesnego. Od początków kariery artystycznej Reina Doola głównym środkiem wyrazu są w jego twórczości rysunki. Pokazywane na wystawie portrety, martwa natura czy pejzaże wykonane przez artystę pochodzą m.in. ze zbiorów Rijksmuseum w Amsterdamie czy kolekcji prywatnej samego twórcy.

Równocześnie w Fondation Custodia prezentowane są dzieła Jacobusa Vrela, XVII-wiecznego holenderskiego malarza. Dzieła Jacobusa Vrela, charakteryzujące się spokojnym i tajemniczym nastrojem oraz częstą obecnością postaci kobiecych, długo przypisywane były Johannesowi Vermeerowi. Prezentowane na wystawie „Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer” obrazy, należące do najważniejszych w karierze Jacobusa Vrela, pochodzą z kolekcji największych muzeów w Amsterdamie, Brukseli, Monachium, Wiedniu i Detroit.
„Rein Dool. Les dessins” i „Jacobus Vrel. Énigmatique précurseur de Vermeer”, do 17 września 2023 r. Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale
5. Giovanni Bellini. Influences croisées

.Do 17 lipca można jeszcze oglądać wystawę „Giovanni Bellini. Influences croisées” w Musée Jacquemart-André. Pierwsza wystawa we Francji poświęcona Giovanniemu Belliniemu pokazuje dzieła mistrza włoskiego, jednego z założycieli szkoły weneckiej, przez pryzmat wpływu, jaki wywarły na jego twórczość inne nurty, m.in. malarstwo flamandzkie. W lipcu jest też ostatnia okazja na zwiedzenie Musée Jacquemart-André przed pracami renowacyjnymi, w związku z którymi muzeum będzie zamknięte od 1 sierpnia 2023 r. do września 2024 r.
Giovanni Bellini. Influences croisées, do 17 lipca 2023 r. Musée Jacquemart-André, 158 boulevard Haussmann (8. dzielnica), metro Miromesnil
6. Cinéma Paradiso Louvre
.Od 6 do 9 lipca na dziedzińcu Luwru odbędą się pokazy filmów w ramach festiwalu kina plenerowego, współorganizowanego przez Luwr i sieć kin mk2. Na wielkim ekranie na dziedzińcu muzeum publiczność będzie mogła zobaczyć filmy „Chłopcy z ferajny” Martina Scorsese, „8½” Federica Felliniego, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” Sergia Leone oraz „W pełnym słońcu” René Clémenta.

Pokazy będą odbywać się późnym wieczorem, po godz. 22, jednak ze względu na duże zainteresowanie warto przyjść wcześniej – bramki otwierane są już o 19.30, a przed projekcjami przewidziane są koncerty.
Cinéma Paradiso Louvre, program: [LINK]. Cour Carrée du Louvre (1. dzielnica), metro Louvre-Rivoli
7. Plantu – Reza : regards croisés
.Wystawa w Musée de l’Homme powstała w wyniku współpracy tworzącego ilustracje dla dziennika „Le Monde” rysownika Jeana Plantureaux, znanego pod pseudonimem Plantu, z pochodzącym z Iranu i mieszkającym we Francji fotoreporterem Rezą. Od kilku lat twórcy wykonują wspólne dzieła, łączące fotografię i karykaturę. Zaangażowani w kwestie społeczne i polityczne artyści w swojej wspólnej twórczości poruszają tematy ochrony środowiska, imigracji, nierówności społecznych czy wolności słowa. Na wystawie „Plantu – Reza : regards croisés” pokazane są wspólne dzieła artystów, ale także okładki pism, w których ukazały się dzieła każdego z nich w kontekście ważnych wydarzeń na świecie.
Plantu – Reza : regards croisés, do 31 grudnia 2023 r. Musée de l’Homme, 17 Place du Trocadéro (16. dzielnica), metro Trocadéro

8. Quai de la photo
.W połowie lipca zostanie otwarte Quai de la photo, czyli galeria fotografii współczesnej, umiejscowiona na łodzi przycumowanej do brzegu Sekwany. Znajdujące się na brzegu, tuż przy francuskiej Bibliotece Narodowej, miejsce ma łączyć w sobie centrum sztuki fotografii, bar nad brzegiem Sekwany i przystań. Publiczność będzie mogła zobaczyć darmowe wystawy, uczestniczyć w spotkaniach z artystami czy wziąć udział w wycieczkach łódkami. Pierwsza prezentowana w Quai de la photo wystawa będzie poświęcona fotografiom Martina Parra i Clémentine Schneidermann.
Quai de la photo, 9 port de la Gare (13. dzielnica), metro Quai de la Gare
9. Manet / Degas

.Do 23 lipca można jeszcze zobaczyć wystawę „Manet / Degas” w Musée d’Orsay. Konfrontująca twórczość Édouarda Maneta i Edgara Degasa wystawa prezentuje najważniejsze dzieła artystów wokół łączących ich motywów, jak portrety, wyścigi konne czy sceny z życia w Paryżu, jednocześnie podkreślając różnice w stylu ich prac. „Manet / Degas” jest pierwszą wystawą w całości poświęconą twórczości obu artystów.
Manet / Degas, do 23 lipca 2023 r. Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), metro Solférino
10. Kino plenerowe w La Villette

.Tegoroczna edycja festiwalu kina plenerowego w La Villette poświęcona będzie ukazaniu ducha zespołu w filmach. Od 19 lipca do 20 sierpnia publiczność będzie mogła na największym plenerowym ekranie kinowym w Paryżu obejrzeć filmy pokazujące siłę poczucia przynależności do wspólnoty – poprzez ukazywane historie rodzin, grup przyjaciół, grup artystycznych czy gangów. Prezentowane będą m.in. „West Side Story” Stevena Spielberga, „Osobliwy dom pani Peregrine” Tima Burtona czy „Tańcz, Elise” Cédrica Klapischa.
Cinéma en plein air, program : [LINK]. Parc de la Villette, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin
Julia Mistewicz