Anna BIAŁOSZEWSKA
Opowieści biblijne Chagalla
Od młodości Chagall był zafascynowany Biblią. Była ona dla niego źródłem poezji wszech czasów, a jego sztuka oraz życie stały się poszukiwaniem odbicia tejże poezji.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Michał Anioł w Polsce
Dzieła twórcy fresków w kaplicy Sykstyńskiej i wielu innych arcydzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych należą do najwybitniejszych osiągnięć artystycznych wszech czasów. Rzeźby i obrazy Michała Anioła (1475–1564), współczesnego Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci i Rafaela, cenione i podziwiane są w Polsce już od XVI w. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.
Wiesław KOT
Ptaszydła
Sześćdziesiąt lat temu, 28 marca 1963 roku, Alfred Hitchcock pokazał światu thriller „Ptaki”. Film budzi grozę do dziś.
Dita HRADECKÁ
Chopin w Czechach.
Jest tak trochę również nasz
Można przypuszczać, że to wyjątkowy sposób stylizacji polskiej muzyki ludowej i salonowej muzyki tanecznej przez Chopina zyskał szczególne uznanie i zainspirował podobne podejście do czeskiej spuścizny ludowej.
Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.
Patrick JOVELL
Szwedzki taniec ludowy, Chopin i królewski smak
„Chopin ma przyszłość, podczas gdy wątpliwe jest, czy Liszt, Thalberg i Döhler mają taką samą” – pisało jedno ze szwedzkich czasopism.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Urodziny astronoma. Mikołaj Kopernik w Rzymie i rozmowa astronoma z Bogiem
W 1873 r. Wojciech Gerson namalował obraz „Mikołaj Kopernik wykładający matematykę w Rzymie”, obecnie znany tylko z rycin. Dzieło to oraz ogromne płótno Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” przypominamy na 549 rocznicę urodzin astronoma.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Światło Odkupienia. „Golgota” Jana Styki w Glendale
Co roku setki tysięcy Amerykanów i turystów z całego świata ogląda pod Los Angeles, w Forest Lawn, ogromny obraz „Golgota”. słynnego niegdyś polskiego malarza Jana Styki. To prawdziwe arcydzieło sztuki religijnej jest w Polsce niemal nieznane, pomimo że w sposób jedyny w swoim rodzaju opowiada o misterium Odkupienia i jednocześnie sławi imię polskiej sztuki.
Wiesław KOT
Oscarowe schematy. Jak dostać nagrodę za najlepszy film?
Oscar 2022 nie przecierał nowych szlaków, raczej kwitował urobek jak sumienny księgowy, który troszczy się o porządek w papierach. Ciekawsze rzeczy z zakresu sztuki filmowej ujawniały się na marginesie.
Emmanuelle POLACK
Francja 1940-1944. Czarna karta rynku dzieł sztuki
Rynek dzieł sztuki przeżywał we Francji w latach 1940-1944 okres swojej prosperity. Prosperity, której tłem, nie zapominajmy, były łapanki i deportacje do obozów śmierci.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Jan Paweł II i Kaplica Sykstyńska
Decyzja o konserwacji fresków Kaplicy Sykstyńskiej, pogłębione odczytanie ich przesłania i wysublimowana pochwała geniuszu Michała Anioła należą do wielkich dokonań Jana Pawła II.
Artur SZKLENER
Najsilniejsza polska marka
Chopin jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską marką kulturową, a Konkurs Chopinowski jest tej marki najważniejszą dźwignią. W tym roku wydarzenie cieszy się rekordowo dużym zainteresowaniem zarówno wśród muzyków, jak i publiczności ze wszystkich stref czasowych.
Gavin DIXON
Chopin na Wyspach. Brytyjscy laureaci Konkursu Chopinowskiego
Wielka Brytania ma długie i bliskie związki z muzyką Fryderyka Chopina.
Zofia GOŁUBIEW
Józef Czapski w Krakowie. Opowieść o kolekcji, która przewędrowała całą Europę
Opowieść o Józefie Czapskim w Muzeum Narodowym w Krakowie to długa historia wielkiej hojności i – z drugiej strony – ogromnej wdzięczności. Od bardzo wielu lat muzeum czuło się bowiem dłużnikiem rodziny Czapskich.
Prof. Piotr GLIŃSKI
Sprawa honoru. Restytucja utraconych dóbr kultury
Szacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów. Obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzi ponad 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą, m.in. na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Austrii i Stanów Zjednoczonych.
Piotr SENDECKI
Leonardo da Vinci. Artysta globalny. I wciąż obecny
Surrealiści, dadaiści, pop-artowcy, minimaliści, streetartowcy (grafficiarze?), konceptualiści – współcześni twórcy sztuki wciąż sięgają po dzieło Leonarda.
Justyna SZOMBARA
Tytan pracy, który wygrał Polskę na fortepianie
Na wiadomość o wybuchu I wojny światowej Paderewski miał powiedzieć: „La patrie avant tout, l’art ensuite” (Ojczyzna przede wszystkim, potem sztuka). Słowa te stały się jego życiowym credo.
Gdy brakuje koncepcji na kwarantannę...
The Getty Muzeum w Los Angeles zaproponowało: zbierzcie to, co macie w domu, a ponieważ macie dużo czasu, posiłkując się dziełami Mistrzów – zaprezentujcie wasze interpretacje i pokażcie je w sieci.
10 najpiękniejszych muzeów we Francji, które warto odwiedzić po ustąpieniu epidemii
Subiektywny wybór dziesięciu najpiękniejszych muzeów we Francji. Niekoniecznie tych będących na liście najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów