Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Rzym w Warszawie. Powrót obrazów Bellotta
Po wstąpieniu na tron król Stanisław August podjął wiele ambitnych inicjatyw w sferze mecenatu artystycznego. Między innymi zamówił u Bernarda Bellotta 15 obrazów ukazujących przestrzeń miejską i zabytki Rzymu. Dzieła te uległy rozproszeniu, ale dwa z nich wróciły właśnie w mury Zamku Królewskiego w Warszawie.
Anna BIAŁOSZEWSKA
Opowieści biblijne Chagalla
Od młodości Chagall był zafascynowany Biblią. Była ona dla niego źródłem poezji wszech czasów, a jego sztuka oraz życie stały się poszukiwaniem odbicia tejże poezji.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Michał Anioł w Polsce
Dzieła twórcy fresków w kaplicy Sykstyńskiej i wielu innych arcydzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych należą do najwybitniejszych osiągnięć artystycznych wszech czasów. Rzeźby i obrazy Michała Anioła (1475–1564), współczesnego Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci i Rafaela, cenione i podziwiane są w Polsce już od XVI w. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.
Wiesław KOT
Ptaszydła
Sześćdziesiąt lat temu, 28 marca 1963 roku, Alfred Hitchcock pokazał światu thriller „Ptaki”. Film budzi grozę do dziś.
Dita HRADECKÁ
Chopin w Czechach.
Jest tak trochę również nasz
Można przypuszczać, że to wyjątkowy sposób stylizacji polskiej muzyki ludowej i salonowej muzyki tanecznej przez Chopina zyskał szczególne uznanie i zainspirował podobne podejście do czeskiej spuścizny ludowej.
Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.
Patrick JOVELL
Szwedzki taniec ludowy, Chopin i królewski smak
„Chopin ma przyszłość, podczas gdy wątpliwe jest, czy Liszt, Thalberg i Döhler mają taką samą” – pisało jedno ze szwedzkich czasopism.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Urodziny astronoma. Mikołaj Kopernik w Rzymie i rozmowa astronoma z Bogiem
W 1873 r. Wojciech Gerson namalował obraz „Mikołaj Kopernik wykładający matematykę w Rzymie”, obecnie znany tylko z rycin. Dzieło to oraz ogromne płótno Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” przypominamy na 549 rocznicę urodzin astronoma.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Światło Odkupienia. „Golgota” Jana Styki w Glendale
Co roku setki tysięcy Amerykanów i turystów z całego świata ogląda pod Los Angeles, w Forest Lawn, ogromny obraz „Golgota”. słynnego niegdyś polskiego malarza Jana Styki. To prawdziwe arcydzieło sztuki religijnej jest w Polsce niemal nieznane, pomimo że w sposób jedyny w swoim rodzaju opowiada o misterium Odkupienia i jednocześnie sławi imię polskiej sztuki.
Wiesław KOT
Oscarowe schematy. Jak dostać nagrodę za najlepszy film?
Oscar 2022 nie przecierał nowych szlaków, raczej kwitował urobek jak sumienny księgowy, który troszczy się o porządek w papierach. Ciekawsze rzeczy z zakresu sztuki filmowej ujawniały się na marginesie.
Emmanuelle POLACK
Francja 1940-1944. Czarna karta rynku dzieł sztuki
Rynek dzieł sztuki przeżywał we Francji w latach 1940-1944 okres swojej prosperity. Prosperity, której tłem, nie zapominajmy, były łapanki i deportacje do obozów śmierci.
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Jan Paweł II i Kaplica Sykstyńska
Decyzja o konserwacji fresków Kaplicy Sykstyńskiej, pogłębione odczytanie ich przesłania i wysublimowana pochwała geniuszu Michała Anioła należą do wielkich dokonań Jana Pawła II.
Artur SZKLENER
Najsilniejsza polska marka
Chopin jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską marką kulturową, a Konkurs Chopinowski jest tej marki najważniejszą dźwignią. W tym roku wydarzenie cieszy się rekordowo dużym zainteresowaniem zarówno wśród muzyków, jak i publiczności ze wszystkich stref czasowych.
Gavin DIXON
Chopin na Wyspach. Brytyjscy laureaci Konkursu Chopinowskiego
Wielka Brytania ma długie i bliskie związki z muzyką Fryderyka Chopina.
Zofia GOŁUBIEW
Józef Czapski w Krakowie. Opowieść o kolekcji, która przewędrowała całą Europę
Opowieść o Józefie Czapskim w Muzeum Narodowym w Krakowie to długa historia wielkiej hojności i – z drugiej strony – ogromnej wdzięczności. Od bardzo wielu lat muzeum czuło się bowiem dłużnikiem rodziny Czapskich.
Prof. Piotr GLIŃSKI
Sprawa honoru. Restytucja utraconych dóbr kultury
Szacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów. Obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzi ponad 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą, m.in. na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Austrii i Stanów Zjednoczonych.
Piotr SENDECKI
Leonardo da Vinci. Artysta globalny. I wciąż obecny
Surrealiści, dadaiści, pop-artowcy, minimaliści, streetartowcy (grafficiarze?), konceptualiści – współcześni twórcy sztuki wciąż sięgają po dzieło Leonarda.
Justyna SZOMBARA
Tytan pracy, który wygrał Polskę na fortepianie
Na wiadomość o wybuchu I wojny światowej Paderewski miał powiedzieć: „La patrie avant tout, l’art ensuite” (Ojczyzna przede wszystkim, potem sztuka). Słowa te stały się jego życiowym credo.
Gdy brakuje koncepcji na kwarantannę...
The Getty Muzeum w Los Angeles zaproponowało: zbierzcie to, co macie w domu, a ponieważ macie dużo czasu, posiłkując się dziełami Mistrzów – zaprezentujcie wasze interpretacje i pokażcie je w sieci.
10 najpiękniejszych muzeów we Francji, które warto odwiedzić po ustąpieniu epidemii
Subiektywny wybór dziesięciu najpiękniejszych muzeów we Francji. Niekoniecznie tych będących na liście najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kultury i wspaniałych pomników historii.
Magdalena ŁYSIAK
Czekając na „Zbawiciela świata”.Leonardo da Vinci w Luwrze
Od ponad roku dyrekcja Luwru robiła wszystko, by na wielką wystawę z okazji 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci wypożyczyć jak najwięcej dzieł z całego świata. Spektakularną porażkę w negocjacjach Francuzi ponieśli dwa razy: na wystawie nie zobaczymy „Damy z łasiczką” i obrazu „Salvator Mundi” – najbardziej kontrowersyjnego odkrycia ostatnich lat.
Katarzyna ZAHORSKA
Frida Kahlo i Polska
Historia zaginionego obrazu Fridy Kahlo może być wprowadzeniem do rozważań o związkach artystki z Polską. Fotograficzka Bernice Kolko (1905–1970) oraz muralistka i graficzka Fanny Rabel (1922–2008) – artystki o korzeniach polskich, na pewnym etapie stanowiły najbliższe otoczenie meksykańskiej malarki.
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2019
Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019
Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
Magdalena ŁYSIAK
Rzym. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2019
Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kultury i wspaniałych pomników historii.
Piotr SENDECKI
Notatnik Wenecki. Biennale Arte 2017 i inne wrażenia (cz. II)
W sztuce, jak w lustrze, może się Polak przejrzeć, choć częściej widzi siebie jak w monidle – jarmarcznie upiększającym portrecie, niż jak w krzywym zwierciadle – wyostrzającym rysy i uwypuklającym wady. Wniknęło to tak głęboko w świadomość, że sztuka pozbawiona wątku narodowego lub historycznego jest dla wielu – w wersji light – bezwartościowa, a w wariancie hard – antynarodowa.
Piotr SENDECKI
Notatnik Wenecki. Biennale Arte 2017 i inne wrażenia (cz. I)
Czy może być połączone plucie na pociąg, strzelanie ze spermy w kierunku Andromedy, zrzucenie bomby na Hiroszimę z bombowca Enola Bay, natręctwo obcinania sztuczną szczęką guzików w meblach tapicerowanych, wariactwa zdawałoby się nobliwych ludzi, zdrady kochanków, bezsensowny wypadek drogowy, spowodowany przez paranoicznego pedanta, w którym giną zaręczeni – niedoszli małżonkowie … Może! Odgórny plan – czy tzw. czysty przypadek?
Magdalena OGÓREK
Sztuka Piękna (5). "Murzynka" Anny Bilińskiej
Powala urodą portretowanej modelki. Czarnoskóra dziewczyna, z odsłoniętą piersią, ozdobiona delikatną biżuterią. Świat sztuki na moment wstrzymuje oddech – pisze Magdalena OGÓREK.
Magdalena OGÓREK
Sztuka Piękna (4). Hieronimus Bosch - władca umysłów
Dopiero w zeszłym stuleciu badacze uznali, że w obrazach Mistrza Boscha ukryte są głębsze znaczenia, ale ciągle brakuje źródeł, które niczym kamień z Rosetty pozwoliłyby przemówić wizjonerskiej symbolice.
Magdalena OGÓREK
Sztuka Piękna (3). "Słoneczniki", Egon Schiele
Jeśli szukać w malarstwie specjalisty od przeświadczenia o samotności człowieka, to na pewno będzie to Egon Schiele. Ów zmarły w wieku 27 lat artysta pozostawił po sobie wiele obrazów, jednak sporo z nich padło ofiarą rabunku niemieckiego podczas II wojny światowej.