Magdalena ŁYSIAK: Rzym. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2019

Rzym. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2019

Photo of Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Szef działu prasowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, autorka publikacji okolicznościowych, współzałożycielka Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. W każdej wolnej chwili zgłębia kulturę włoską i architekturę modernistyczną.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii. 


1. XVIII Festival Internazionale di Musica e Arte Sacra (XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej) 14-18 września

.Co roku we wrześniu odbywa się w Rzymie festiwal muzyki sakralnej ze specjalnym udziałem Filharmoników Wiedeńskich. Śpiewacy, muzycy i chóry z całego świata prezentują najwspanialsze utwory muzyczne w gościnnych progach bazylik papieskich. Dochód z festiwalu przeznaczony jest na konserwację i restaurację dzieł sztuki pod hasłem „Sztuka ratuje sztukę”. 

14 września. Bazylika św. Piotra, godz. 11. Wolfgang Amadeusz Mozart, Messa dell’incoronazione, KV 317. Wyk. Illuminart Philharmonic Orchestra and Illuminart Chorus (Japonia). Giulio Caccini, Ave Maria. Wyk. Illuminart Philharmonic Orchestra, godz. 12. Msza Święta koncelebrowana przez kardynała Angela Comastriego z udziałem Illuminart Chorus (Japonia), godz. 21. Bazylika św. Pawła za Murami, Joseph Haydn, Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu. Wyk. Wiedeńscy Filharmonicy, 15 września, godz. 21. Bazylika św. Pawła za Murami, Ludwig van Beethoven, Sinfonia N. 9. Wyk. Illuminart Philharmonic Orchestra and Illuminart Chorus (Japonia), 16 września, godz. 21.00. Kościół św. Ignacego Loyoli (Campo Marzio), Ludwig van Beethoven, Messa in do maggiore. Wyk. Philharmonischer Chor an der Saar (Niemcy). Orchestra and Chorus of Kazan State Conservatory (Rosja), 17 września, godz. 21. Bazylika Santa Maria Maggiore. Muzyka chóralna z Rosji w wykonaniu chóru z Monastyru Daniłowa w Moskwie. 18 września, godz. 9.30. Plac św. Piotra. Audiencja papieża Franciszka ze specjalnym pozdrowieniem i błogosławieństwem Ojca Świętego dla uczestników i gości festiwalowych.

2. Poesia e destino. La fortuna italiana del „Werther” (Poezja i przeznaczenie. Włoski sukces „Wertera”)

.Wystawa poświęcona niezwykłemu sukcesowi włoskiego wydania „Cierpień młodego Wertera” Goethego. Podczas swojej podróży do Włoch, poeta pisał z via del Corso 18 w Rzymie: „Przeszkadzają mi tłumaczenia Wertera: każą mi je czytać, pytają, które jest najlepsze, a nawet czy to prawdziwa historia czy nie! To nieszczęście, które nie dałoby mi wytchnienia nawet w Indiach”.

Museo Casa di Goethe, via del Corso 18, otwarte codziennie 10.00–18.00, w poniedziałki zamknięte, ostatnie wejście o 17.30, wystawa potrwa do 20 września, autobus: linie 52, 53, 63, 60, 61, 62, 175, 204, 25, 45, 490, 495, 88, 117, 118, metro: linia A, stacja Flaminio

3. Volti di Roma (Twarze Rzymu)

.Zdjęcia 37 starożytnych rzeźb głów ludzkich z marmuru lub trawertynu, z kolekcji kapitolińskich w Museo Centrale Montemartini. Rzeźby zostały wybrane przez fotografa Luigiego Spinę ze względu na ich potencjał ekspresyjny. Są to portrety z okresu republikańskiego i cesarskiego, przedstawiają postacie, które znamy z historii, ale także twarze nieznajomych, czy kopie rzymskie greckich dzieł. Autor zdjęć – Luigi Spina – jest cenionym fotografem sztuki, a jego czarno-białe prace wydobywają z portretowanych dzieł coś, co czasem trudno dostrzec zwiedzającym galerie i muzea. 

Centrale Montemartini, via Ostiense 106, otwarte wtorek-niedziela 9.00-19.00, ostatnie wejście 18.30, autobus: linie 23, 769, 792 przystanek Ostiense/Garbatella, metro: linia B, stacja Garbatella

4. Donne. Corpo e immagine tra simbolo e rivoluzione (Kobiety. Ciało i obraz między symbolem a rewolucją)

.Refleksje na temat kobiety snute przez artystów z wielu kultur i przedstawicieli rożnych prądów w sztuce – od końca XIX wieku, przez wiek XX aż do dnia dzisiejszego. Na wystawie oglądać można ponad 100 dzieł: obrazów, rzeźb, grafik i fotografii, niektóre nigdy wcześniej nie były prezentowane. Kobieta była zawsze ulubionym modelem artysty i centrum jego uwagi – z podziwu rodziły się postaci aniołów, królowych, z tajemnicy kobiecości – kusicielki i boginie, wreszcie pojawił się też obraz kobiety powstałej z protestu lat 60. XX wieku. Ekspozycji towarzyszą materiały dokumentalne, instalacje wideo, dokumenty fotograficzne i filmowe, pochodzące z Cineteca di Bologna oraz z archiwum Istituto Luce-Cinecittà.

Galleria d’Arte Moderna, via Francesco Crispi 24, otwarte wtorek-niedziela 9.00–19.00, ostatnie wejście 18.30, metro: linia A stacja Barberini, autobus: linie 52, 53, 62, 63, 84, 85, 160, 492 przystanek Tritone/Barberini

5. Stazione – Museo (Stacja Muzeum)

.Na głębokości 8 metrów poniżej poziomu ulicy zbudowano, podczas drążenia linii metra C, małe muzeum, w którym zobaczyć można to, co wykopano podczas prac budowlanych. Pokazano przekrój warstw  pozostawionych przez historię: od pozostałości dziewiętnastowiecznych pałaców, do renesansowej ceramiki, od średniowiecza po cesarski Rzym senatorów czy niewolników, pracujących w brzoskwiniowym sadzie dużego gospodarstwa. Fascynująca podróż, na którą trzeba zapisać się wcześniej, bo wejście i zwiedzanie tylko z przewodnikiem i we wrześniu tylko raz.

Linia C w budowie, Stazione – Museo, Piazzale Appio przy viale Castrense, 15 września, godz. 10, metro: linia A, C, stacja S. Giovanni

6. Kaplica św. Jacka – polonika w Rzymie

.Bazylika św. Sabiny przekazana w użytkowanie przez papieża samemu św. Dominikowi, ma m.in. kaplicę poświęcona św. Jackowi Odrowążowi, pierwszemu polskiemu dominikaninowi. Wielkim zabytkiem świątyni są główne drzwi z cedrowego drewna, wykonane między 420 a 450 rokiem.  Scena ukrzyżowania przedstawiona na jednej z kwater jest prawdopodobnie jednym z najstarszych przykładów takiego przedstawienia w sztuce. Kaplica św. Jacka jest ozdobiona freskami autorstwa Federica Zuccariego przedstawiającymi historie z życia św. Jacka, a na sklepieniu triumf tego świętego. W ołtarzu znajduje się obraz Lavinii Fontany z 1600 roku przedstawiający NMP i św. Jacka. 

Basilica di Santa Sabina, Piazza Pietro d’Illiria 1, otwarte poniedziałek-niedziela 8.15–12.30, 15.30–18.00, autobus: linia 75, 170 przystanek Aventino/Albania, metro: linia B stacja Circo Massimo

7. L’arte ritrovata (Sztuka odzyskana)

.Wystawa ukazująca zaangażowanie carabinierów w odzyskanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Po 28 latach współpracy między Europejskim Centrum Turystyki i Kultury a jednostkami carabinierów ekspozycja pokazuje, jak ta współpraca przyczyniła się do poprawy wiedzy o ochronie zabytków w całym społeczeństwie. Zebrane na wystawie cenne znaleziska archeologiczne oraz dzieła sztuki, odzyskane dzięki pracy carabinierów, to hołd i dowód uznania dla zaangażowania i troski włoskich służb mundurowych. Można podziwiać m.in. trzy z pięciu obrazów skradzionych w 1999 r. ze zbiorów Muzeów Kapitolińskich i odzyskanych w tym samym roku – to „Święty Jan Chrzciciel” Guercina, „Święta Rodzina ze świętymi Franciszkiem i Katarzyną Aleksandryjską” Carracciego i „Adoracja Trzech Króli” Garofalo. Cenną rzeźbę z epoki Augusta, ukradzioną podczas tajnych wykopalisk w rejonie Caserty, odzyskaną tuż przed wywiezieniem za granicę w celu sprzedaży do słynnego muzeum czy freski wycięte z rzymskiej willi w Pompejach znalezione w Szwajcarii i w USA (w Muzeum J. Paula Getty’ego i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku). 

Musei Capitolini, Palazzo dei Conservatori, Piazza del Campidoglio 1, otwarte codziennie 9.30–19.30, ostatnie wejście 18.30, autobus: linia H przystanek Teatro Marcello/Ara Coeli

8. Sinfonie Immortali Mozart-Mendelssohn (Nieśmiertelne symfonie Mozart-Mendelssohn)

.Koncert z cyklu „Muzyka pod gwiazdami” w pięknej scenerii Ogrodów Filharmonii Rzymskiej, kilka kroków od Piazza del Popolo. Ponadczasowe arcydzieła muzyki klasycznej w wykonaniu Rzymskiej Orkiestry Symfonicznej oraz światowej sławy solistów.

4 września, godz. 21.30, Ogrody Filharmonii Rzymskiej, via Flaminia 118, metro: linia A stacja Flaminio

9. Jammin’ Roma

.To już XVII edycja imprezy wyławiającej nowe talenty wykonujące blues z St. Louis. Na scenie Auditorium Parco della Musica w Rzymie festiwal pod kierownictwem artystycznym Stefana Mastruzziego i Franceski Gregori w ciągu ostatnich 17 lat promował młodych artystów włoskich.  Również w tym roku udział weźmie wielu muzyków jazzowych, autorów piosenek, producentów, kompozytorów, którzy zaprezentują na scenie swoje oryginalne projekty muzyczne. 

10, 13, 17, 18, 24 września, godz. 21.00, Auditorium Parco della Musica, viale Pietro de Coubertin 30, Autobus linie: 910 Termini/Piazza Mancini, 53 Piazza Mancini/Piazza San Silvestro, 982 V.le XVII Olimpiade/Stazione Quattro Venti, 168 L.go Maresciallo Diaz/Stazione Tiburtina, Tramwaj linia 2 P.le Flaminio/P.zza Mancini, Metro linia A do stacji Flaminio potem tramwaj 2, Ferrovia Roma-Nord, do stacji Piazza Euclide

10. Cinecittà si Mostra – słynna włoska wytwórnia filmowa

.Będąc w Rzymie warto zajrzeć do słynnej wytwórni filmowej Cinecittà. Przygotowano tam trzy trasy, które w interaktywny sposób opowiadają historię studiów oraz kina włoskiego i światowego. Trasa nr 1 – PERCHÉ CINECITTÀ to narodziny wytwórni od lat trzydziestych do drugiej wojny światowej, architektura kompleksu oraz postać mistrza Federico Felliniego (ale Palazzina Fellini zamknięta do 15 października, trwa zmiana ekspozycji). Trasa nr 2 – Girando a Cinecittà (1943-1990) opowiada o najważniejszych produkcjach, które stały się historią kina. Trasa nr 3 – Backstage to ścieżka dydaktyczna, na której można odkryć zawody kina i wejść do sześciu interaktywnych sal poświęconych reżyserii, scenariuszowi, dźwiękowi, kostiumom i fikcji filmowej.

Cinecittà si Mostra c/o Istituto Luce Cinecittà, via Tuscolana 1055, otwarte codziennie z wyjątkiem wtorku, 9.30–18.30, ostatnie wejście 16.30 metro: linia A, stacja Cinecittà, autobus: linie 502, 503, 552, 654

Magdalena Łysiak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 września 2019