Magdalena ŁYSIAK: Rzym. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019

Rzym. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019

Photo of Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Szef działu prasowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, autorka publikacji okolicznościowych, współzałożycielka Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. W każdej wolnej chwili zgłębia kulturę włoską i architekturę modernistyczną.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii. 

1. Roma nella camera oscura. Fotografie della città dall’Ottocento a oggi (Rzym w camerze obscurze. Fotografie miasta od XIX wieku do dziś)

.Muzeum Rzymu w 180. rocznicę narodzin fotografii przygotowało dla zwiedzających niezwykłą wycieczkę po najważniejszych miejscach Wiecznego Miasta przed nadejściem fotografii cyfrowej. Ekspozycję podzielono na dziewięć wątków: od eksperymentowania ze światłem i początków fotografii, przez dokumentowanie rzymskich starożytności, pokazanie miasta jako symbolu chrześcijańskiego świata, uchwycenie na zdjęciach słynnych fontann, akweduktów, term, po widoki z nowoczesnego Rzymu czasów faszyzmu czy dokumentację życia jego mieszkańców.

Museo di Roma, Palazzo Braschi, wejście od Piazza Navona 2 i od Piazza San Pantaleo 10, wtorek – niedziela, 10.00 – 19.00, ostatnie wejście o 18.00, w poniedziałek zamknięte. Autobus: linia 64, przystanek Piazza Navona

2. Mostra di Leonardo (Wystawa Leonarda)

.Muzeum Leonarda da Vinci oferuje wyjątkowe doświadczenie – zanurzenie się w świecie umysłu wielkiego artysty i uczonego. Prezentowane są wszystkie maszyny, które zbudowano z wielką pieczołowitością na podstawie notatek Leonarda. Aby uczcić 500. rocznicę śmierci geniusza, przygotowano dwie nowe wielkie atrakcje: Augmented Reality i 3D Video Mapping na temat wynalazków i fascynującego świata anatomii. 

Mostra di Leonardo, Piazza della Cancelleria 1, otwarte codziennie, 9.30 – 19.30. Autobus: linie 46, 62, 64 (Corso Vittorio Emanuele/Piazza Navona)

3. Terre in movimento (Ziemia w ruchu)

.Trójka wielkich fotografów opowiada o zmieniającym się krajobrazie regionu Marche. Olivo Barbieri, Paola De Pietri i Petra Noordkamp to artyści zaangażowani w projekt Terre. Marche to region o wyjątkowym dziedzictwie krajobrazu, pięknie artystycznym i architektonicznym, dla którego trzęsienie ziemi w 2016 roku było podwójnie bolesne: nie tylko zniszczyło budynki, domy, zabytki, ale jednocześnie naruszyło kulturową tkankę społeczności.

MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku, Via Guido Reni 4/A. wtorek – piątek, 11.00 – 19.00. sobota 11.00 – 22.00. niedziela 11.00 – 19.00 (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas). Metro: linia A do stacji Flaminio, potem tramwaj 2 do przystanku Apollodoro. Autobus: linia 53 (przystanek De Coubertin/Palazzetto dello sport), 168 (przystanek MAXXI – Reni/Flaminia), 280 (terminal Mancini), 910 (przystanek Reni/Flaminia). Museum Express (terminal MAXXI)

4. Noche española – Placido Domingo

.Wyjątkowy koncert w Teatro dell’Opera di Roma – powrót na scenę Plácida Dominga. To wieczór, który słynny śpiewak poświęci swojej ojczyźnie, wykonując hiszpańskie piosenki i arie ze słynnych zarzuel. Zatańczy zespół Antonio Gades Dance Company z Madrytu. 

„Z wielką radością wracam do śpiewania w Termach Caracalla. Zawsze mam w sercu magię Nocy Trzech Tenorów z 1990 r. Tym razem przywiozę spektakl poświęcony zarzueli, gatunkowi muzycznemu związanemu z hiszpańską i łacińską tradycją ludową” – powiedział tenor. 

7 sierpnia 2019 r.  Terme di Caracalla, Viale delle Terme di Caracalla 52,  Metro: linia B, stacja Circo Massimo. Autobus: linia 760

5. Cmentarz Campo Verano i wuj Conrada (polskie ślady w Rzymie)

.Cimitero del Verano to najpiękniejszy rzymski cmentarz. Są na nim groby wielu Polaków, m.in. Karoliny Lanckorońskiej, Aleksandra Gierymskiego, Stefana Witwickiego czy brata św. Urszuli Ledóchowskiej – jezuity Włodzimierza Ledóchowskiego. Jednym z najstarszych i najpiękniejszych nagrobków jest nagrobek Onufrego Korzeniowskiego, stryjecznego dziadka pisarza Józefa Korzeniowskiego – Josepha Conrada. Ten powstaniec listopadowy, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, wyemigrował do Francji, a potem do Włoch. W Rzymie mieszkał do śmierci w 1868 roku. Został pochowany na cmentarzu Campo Verano w sarkofagu, który sam zaprojektował.

Cimitero del Verano, Piazzale del Verano 1, otwarty codziennie, 7.30 – 19.00. Autobus: linia 492 (Vaticano – Stazione Tiburtina)

6. Playing Shakespeare (Grając Szekspira)

.Kolejny spektakl zrealizowany przez Loredanę Scaramellę, reżyser i aktorkę włoską, w Silvano Toti Globe Theatre w Rzymie. Teatr ten, wzorowany na londyńskim The Globe, od 2003 roku z powodzeniem wystawia sztuki Williama Szekspira. Już sama architektura budynku w parku Villi Borghese wprowadza widzów w magiczny świat angielskiego dramaturga. W „Playing Shakespeare” dzięki muzyce trio Williama Kempa i głosom aktorów zanurzyć się można w głąb tawern Eastcheap i szesnastowiecznej Anglii.

Silvano Toti Globe Theatre, Largo Aqua Felix (Villa Borghese), 2, 3, 4, 23, 24, 25 sierpnia, godz. 18.30. Autobus: ze Stazione Termini do przystanku Pinciana/Museo Borghese. Linie 910 (kierunek Mancini), 92 (kierunek Marliana)

7. Luca Signorelli e Roma. Oblio e riscoperte (Luca Signorelli i Rzym. Zapomniany i odkrywany)

.Luca Signorelli to jeden z gigantów renesansu włoskiego. Uczyli się od niego Michał Anioł i Rafael. Jak napisał Giorgio Vasari, Signorelli „był w swoim czasie we Włoszech tak sławny, jak nikt inny w żadnym momencie, a jego dzieła miały wielką wartość”. Na wystawie w Muzeach Kapitolińskich zgromadzono 60 wspaniałych obrazów artysty, podkreślając nimi kontekst historyczny związany z pobytem malarza w Rzymie. To w tym mieście wypracował swój unikalny styl, ucząc się rysunku na starożytnych rzeźbach i budowlach. Pozostawił po sobie w Wiecznym Mieście fresk „Testament i śmierć Mojżesza” w Kaplicy Sykstyńskiej.

Musei Capitolini, Sale Espositive di Palazzo Caffarelli, Piazza del Campidoglio 1, otwarte codziennie, 9.30 – 19.30 (kasy zamykane są o 18.30). Autobus: linia H (przystanek Teatro Marcello/Ara Coeli)

8. Arca (Arka)

.Sztuka nowoczesna na Zatybrzu – „Arka” Cristiano Quagliozziego i Mileny Scardigno to wielkoformatowy obraz rysowany węglem na płótnie, pokazujący pasażerów biblijnej arki Noego. Dzieło, które namalowali wspólnie, to metafora podróży między rzeczywistością a fikcją. Pracy towarzyszyła akcja artystyczna, w której zapraszano ludzi chcących zostać uwiecznionymi przez twórców. To oni zostali pasażerami arki, dostali karty pokładowe i byli proszeni o wykonanie gestu charakteryzującego każdego z nich. 

Museo di Roma in Trastevere, Piazza Sant’Egidio 1/b. wtorek – niedziela, 10.00 – 20.00, w poniedziałki zamknięte. Autobus: linia H (przystanek Sonnino/S. Gallicano)

9. I tre tenori: arie d’opera, Napoli e canzoni (Trzej tenorzy. Arie i piosenki neapolitańskie)

.W sercu miasta trzej znakomici tenorzy z Opery Rzymskiej zaśpiewają najsłynniejsze włoskie arie, m.in. z „Toski”, „Traviaty”, „Napoju miłosnego”, i skoczne neapolitańskie piosenki, takie jak „Torna a Surriento”, „O’ sole mio” czy „Funiculì funiculà”.

Chiesa di San Paolo entro le Mura, Via Napoli 58, 7 i 14 sierpnia, godz. 20.30. Autobus: linie 23, 766, 792. Metro: Linia B stacja Ostiense

10. Galleria Colonna – klejnot rzymskiego baroku

.Palazzo Colonna to jeden z największych i najstarszych pałaców rzymskich. Do dziś pozostaje w rękach rodziny Colonnów, stąd zwiedzanie możliwe jest tylko w soboty. Galeria została założona w połowie XVII wieku przez kardynała Girolama I Colonnę i jego siostrzeńca Lorenza. Chcieli w ten sposób złożyć hołd zwycięskim wojskom chrześcijańskim nad flotą turecką pod Lepanto. Fundatorzy zebrali przez lata wiele dzieł – są tam m.in. Guercino, Tintoretto, Fiorentino, Bronzino, ale i Rubens, Degas czy van Gogh. Obrazy zawieszono wśród bogato zdobionych komnat pełnych fresków, draperii i wyposażenia z epoki. 

Galleria Colonna, Piazza SS. Apostoli 66, otwarta w soboty, 9.00 – 13.15. Autobus: linie 64, 118, 170, 720, 913

Magdalena Łysiak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 sierpnia 2019