Magdalena ŁYSIAK: Rzym. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2019

Rzym. Dziesięć pomysłów.
Lipiec 2019

Photo of Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Szef działu prasowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, autorka publikacji okolicznościowych, współzałożycielka Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. W każdej wolnej chwili zgłębia kulturę włoską i architekturę modernistyczną.

OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kultury i wspaniałych pomników historii.

1. Serapeum – tajemnicza budowla w willi Hadriana

.Rozległy kompleks prywatnej posiadłości cesarza Hadriana w Tivoli (28 km od Rzymu) jest porównywalny z obszarem Pompejów. Od marca, oprócz wielu zabytków na tym terenie, oglądać można niezwykłą, tajemniczą budowlę zwaną Serapeum, która wznosi się nad długim, prostokątnym basenem otoczonym pięknymi rzeźbami.

Villa Adriana Tivoli, Largo Yourcenar 2, otwarte codziennie 11.00–16.30. Metro: linia B stacja Ponte Mammolo, potem autobus kierunek: Via Prenestina, autobus: kierunek Via Tiburtina, który zatrzymuje się ok. 1 km od kompleksu archeologicznego, pociąg: Stazione Termini do Tivoli, potem autobus nr 4

2. Tex. 70 lat mitu (Tex. 70 anni di un mito) – wystawa o najsłynniejszym włoskim komiksie

.Dnia 30 września 1948 roku zadebiutował w prasie pierwszy odcinek z Texem, postacią stworzoną przez Gianluigiego Bonellego i Aurelia Galleppiniego. Szybko stał się ukochanym bohaterem włoskich komiksów. Odwiedzający mogą podziwiać najwcześniejsze rysunki Texa, fotografie Aurelia Galleppiniego, a także mityczną maszynę do pisania Bonellego: Universal 200, na której napisał pierwsze historie Texa.

Il Mattatoio, Piazza Orazio Giustiniani 4, wystawa potrwa do 14 lipca, od wtorku do niedzieli od 12.30 do 19.30, w poniedziałki zamknięte. Metro: linia B stacja Piramide,  tramwaj: linia 3 przystanek Marmorata/Galvani, autobus: linia 719 przystanek Galvani/Zabaglia

3. Portret rodziny (Ritratto di famiglia)

.Niezwykle interesująca wystawa, pokazująca historię rzymskiej Galerii Narodowej (La Galleria Nazionale) utrwalonej na zdjęciach znanych fotografów włoskich i światowych. Całość uzupełniono obrazami i instalacjami, które opowiadają o kolejnych reorganizacjach zbiorów i pomysłach na ich wyeksponowanie.

La Galleria Nazionale, Viale delle Belle Arti 131, czynna od wtorku do niedzieli od 8.30 do 19.30, w poniedziałki zamknięte, kasy zamykane są o 18.45. Metro: linia A stacja Flaminio. Tramwaj: linie 3 i 19, przystanek Viale delle Belle Arti. Autobus: linie 61, 89, 160, 490, 495, M, przystanek Piazzale del Fiocco

4. La Traviata – opera w kościele

.Tragiczną historię miłosną Violetty i Alfreda można zobaczyć w pierwszym kościele niekatolickim (Św. Pawła w Murach) zbudowanym w 1873 roku w obrębie murów miasta. Jest on często wykorzystywany do koncertów muzyki klasycznej ze względu na wyjątkową akustykę.

W operze Verdiego wystąpią śpiewacy z Teatro dell’Opera di Roma i tancerze z rzymskiej szkoły baletowej.

30 lipca o 20.30 Chiesa di San Paolo entro le Mura, Via Napoli 58. Autobus: linie 23, 766, 792, metro: Linia B stacja Ostiense

5. Drzwi Mitoraja i tabliczki królowej Marysieńki

.Tam, gdzie niegdyś znajdowały się Termy Dioklecjana, wzniesiono w XVI wieku świątynię. Artysta-wizjoner Michał Anioł przekształcił ruiny pogańskich łaźni w przepiękną bazylikę Matki Bożej Aniołów i Męczenników, aby upamiętnić tysiące chrześcijan prześladowanych przez Dioklecjana.

W XX wieku zwrócono się do Igora Mitoraja, światowej sławy polskiego rzeźbiarza, nawiązującego w swej twórczości do Buonarottiego, by wykonał drzwi prowadzące do wnętrza budynku. Mitoraj zaprojektował wrota ze złoconego brązu, umieszczając na nich Ukrzyżowanie, oraz Maryję i anioła, jakby wyłaniających się z płaszczyzny tła. W środku bazyliki znajduje się jeszcze jeden uroczy polonik. To przecinająca posadzkę głównej nawy tzw. Linia Klementyńska – rzymska linia południkowa ze znakami zodiaku. Jej odsłonięcia, w obecności papieża Klemensa XI, dokonała królowa Marysieńka Sobieska. Ten fakt upamiętnia mosiężna tabliczka o następującej treści: Maria Kazimiera, żona króla polskiego, w dziewiętnastoletnim okresie obrotu słońca i księżyca, w Rzymie naznaczyła w roku 1702, za Klemensa XI. Druga tabliczka oznajmia, że dzień 12 września, data wiktorii wiedeńskiej, to „niewysłowiona dla chrześcijan radość, z powodu odniesionego przez Jana III, króla polskiego zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem 1683 roku, za panowania Innocentego XI”.

Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, Piazza della Repubblica, 7.30-19.00, Bazylika znajduje się tuż przy Stazione Termini, dojazd każdym środkiem komunikacji miejskiej kierunek Stazione Termini.

6. Muzea Watykańskie nocą (Musei Vaticani Notturno)

.W każdy piątek Muzea Watykańskie można zwiedzać do godziny 23. Zainicjowane kilka lat temu wieczorne oglądanie zbiorów papieskich i Kaplicy Sykstyńskiej cieszy się ogromną popularnością.

W tajemniczej porze zachodu słońca można nie tylko zwiedzić najpopularniejsze muzeum świata, ale i posłuchać specjalnie przygotowanych   na tę okazję koncertów.

Musei Vaticani, Viale Vaticano, piątki od 19.00-23.00, ostatnie wejście 21.30, koncerty zwykle rozpoczynają się o 20.00. Metro: linia A kierunek Battistini, Ottaviano, Cipro, autobus: linia 49 przystanek na placu przed wejściem do Muzeów Watykańskich; linie 32, 81, 982, przystanek na Piazza del Risorgimento, 492, 990 przystanek na Via Leone IV/Via degli Scipioni, Tramwaj: linia 19, przystanek na Piazza del Risorgimento

7. Kolory Etrusków. Skarby z terakoty
(Colori degli Etruschi. Tesori di terracotta presso la centrale Montemartini)

.Niezwykły wybór etruskich płaskorzeźb i polichromowanych dekoracji terakotowych pochodzącychz terytorium Cerveteri (starożytnego miasta Caere). Wiele z tych wykopalisk prezentowanych jest po raz pierwszy, a mają fundamentalne znaczenie dla historii malarstwa etruskiego. Część skarbów dopiero niedawno wróciła do ​​Włoch, dzięki operacji zwalczania nielegalnego handlu archeologicznymi wykopaliskami.

Centrale Montemartini, via Ostiense 106, od wtorku do niedzieli 9.00-19.00, ostatnie wejście o 18.30, w poniedziałki zamknięte. Metro: linia B, stacja Garbatella. Autobus: linie 23, 769, 792, przystanek Ostiense/Garbatella

8. Picasso i fotografia. Dojrzałe lata. Zdjęcia Edwarda Quinna i André Villersa, 1951-1973
(Picasso e le fotografia. Gli anni della maturità. Le fotografie di Edward Quinn e André Villers, 1951-1973)

.André Villers i Edward Quinn byli przyjacielami artysty. Uchwycili na zdjęciach zarówno niezwykłe chwile intymności, jak i wir działań twórczych. Z fotografii wyłaniają się wszelkie aspekty życia Mistrza: jego osobowość, rodzina, maska ​​i przebranie, więzi z innymi ludźmi. Wystawa, na której zebrano 90 kadrów z życia Picassa, pomoże odkryć jednego z największych bohaterów w historii sztuki współczesnej.

Palazzo Merulana, Via Merulana 121, od środy do poniedziałku, 10.00-20.00 (ostatnie wejście o 19.00). Metro: linia A stacja Manzoni, linie B i B1 stacja Colosseo, stacja Termini. Autobus: linie 16, 75, 714, 717, C3 przystanek Merulana/Labicana. Tramwaj: linie 3, 8 przystanek Labicana/Merulana

9. Słodkie życie. Bvlgari, historia, marzenie (La dolce vita. Bvlgari, la storia, il sogno)

.Wspaniała biżuteria i moda vintage z czasów filmu „Słodkie życie” Felliniego, jest atrakcją wystawy „Bvlgari, historia, marzenie”. Można zobaczyć m.in. brylantowo-szafirową kolię, którą podarował Elizabeth Taylor Richard Burton podczas ich gorącego romansu, biżuterię Sophii Loren, Claudii Cardinale, Anny Magnani czy Audrey Hepburn. Wystawa mieści się w dwóch historycznych budowlach – Palazzo Venezia i Castel Sant’Angelo (Zamek św. Piotra). Oprawę szlachetnych kamieni uzupełnia moda haute couture – suknie Diora, Yvesa Saint Laurenta i Elsy Schiaparelli.

Museo Nazionale del Palazzo di Venezia, Piazza Venezia 3, od wtorku do niedzieli 8.30-19.30, w poniedziałki zamknięte, (ostatnie wejście o 18.30). Metro: linia B, stacja Colosseo. Autobus: H, 30, 40, 60, 62, 63, 64, 70, 81, 85, 87, 95, 119, 160, 170, 175, 186, 271, 492, 571, 628, 630, 716, 810, 850. Castel Sant’Angelo, Lungotevere Castello 50, codziennie od 9.00-19.30. Autobus: linie 40, 64, 70, przystanki Sassia/Santo Spirito; Traspontina/Conciliazione; Zanardelli

10. Cesarz Klaudiusz. Messalina, Agrypina i zmierzch dynastii (Claudio Imperatore. Messalina, Agrippina e le ombre di una dinastia)

.Wystawa przenosi zwiedzających na dwór kontrowersyjnego cesarza rzymskiego, od jego narodzin w Lyonie w 10 p.n.e aż do śmierci w Rzymie w 54 r.n.e. Można poznać osobowość Klaudiusza, jego pracę polityczną i administracyjną, związki z Augustem i Germanikiem, nieudane małżeństwa z Messaliną i Agrypiną. Muzeum Ara Pacis oparło się na najnowszych pracach historyków i archeologów, dzięki czemu wizerunek Klaudiusza różni się od mrocznego i niepochlebnego przekazu starożytnych autorów. Wyłania się postać cesarza, który był w stanie opiekować się swoim ludem, promował pożyteczne reformy gospodarcze i prace publiczne oraz przyczynił się do rozwoju Imperium.

Museo dell’Ara Pacis, Lungotevere in Augusta, codziennie od 9.30-19.30 (ostatnie wejście o 18.30). Metro: linia A, stacja Spagna

Magdalena Łysiak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2019