Richard COCKS: Piękno, prawda i akt twórczy
Richard COCKS

Richard COCKS

Piękno, prawda i akt twórczy

Prawda i Piękno są przybyszami z innego świata. Tylko ten, kto myśli, czuje i ma taką wolę, może, choć pewnie tylko przelotnie, sprostać twórczemu aktowi powołania ich do życia w naszym upadłym świecie. Podobnie duch prawdziwej przyjaźni podlega falom przypływu i odpływu. Miłość na takiej płaszczyźnie – jak odczucie wspólnoty z Bogiem czy innymi ludźmi – przenika ludzkie serce tylko sporadycznie i w sposób niedoskonały.

Magdalena ŁYSIAK: Czekając na „Zbawiciela świata”.Leonardo da Vinci w Luwrze
Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Czekając na „Zbawiciela świata”.
Leonardo da Vinci w Luwrze

Od ponad roku dyrekcja Luwru robiła wszystko, by na wielką wystawę z okazji 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci wypożyczyć jak najwięcej dzieł z całego świata. Spektakularną porażkę w negocjacjach Francuzi ponieśli dwa razy: na wystawie nie zobaczymy „Damy z łasiczką” i obrazu „Salvator Mundi” – najbardziej kontrowersyjnego odkrycia ostatnich lat.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (59): Szczęśliwego Nowego Roku... Kozy!"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (59)

Kolorowe smoki, barwne stroje, bębny, konfetti – tak było na ulicach Paryża tydzień temu, kiedy w wielu dzielnicach miasta hucznie świętowano początek Chińskiego Nowego Roku.

Piotr ORAWSKI: "Piękno muzyki (24). O pięknie"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piękno muzyki (24). O pięknie"

Nasz świat jest w ten sposób zbudowany, że istnieje niepisana i wyznaczona sferą tabu granica między tym, co w kulturze wysokiej można powiedzieć, a czego powiedzieć pod żadnym pozorem nie można. Czym jest piękno? Przede wszystkim tym, co nas fascynuje fizycznie albo intelektualnie.