

Rzym. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2019
OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kultury i wspaniałych pomników historii
1. Concerto dell’Immacolata (Koncert Niepokalanej)
.Z okazji Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która w tym roku przypada na 8 grudnia odbędzie się wyjątkowy koncert chóru z Florencji Santa Cecilia. Gwiazdą wieczoru będzie tenor Daniele De Prosperi, który występuje na wielu scenach operowych Europy. Bazylika Matki Bożej Niebiańskiego Ołtarza została zbudowana w XIII wieku na Kapitolu. Do dnia dzisiejszego poświęcona jest senatowi i ludowi rzymskiemu (Senatus Populusque Romanus).
Basilica Santa Maria in Aracoeli. Scala dell’Arce Capitolina, 12. sobota, 7 grudnia, godz. 19:00, wstęp wolny. autobus: linia H (przystanek Teatro Marcello/Ara Coeli)
2. GIANNI BERENGO GARDIN ROMA
.Wybór siedemdziesięciu pięciu zdjęć, wielu nigdzie do tej pory niepublikowanych, które pokazują fascynację fotografa Rzymem od czasów powojennych aż do współczesności. Gianni Berengo Gardin mieszkał jako dziecko w dzielnicy Celio, jeszcze w latach okupacji niemieckiej. Wrócił do miasta pod koniec lat 50. XX wieku jako współpracownik tygodnika „Il Mondo”. Jego fotografie są wnikliwą dokumentacją klimatu epoki, zatrzymują w kadrze gesty i atmosferę Rzymu, pokazują jego mieszkańców. Na wystawie zobaczymy też zdjęcia wykonane wzdłuż Via Appia Antica.
Casale di Santa Maria Nova, Via Appia Antica, 251. Wystawę można zobaczyć w godzinach pracy Parco Archeologico dell’Appia Antica, do 12 stycznia od 9:00-16:30, nieczynne w poniedziałki, 25 grudnia, 1 stycznia (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem kas). metro linia A, stacja Colli Albani, potem autobus linia 664
3. L’arte di Xavier Veilhan alla Rinascente (Sztuka Xaviera Veilhana w Rinascente)
.Rodzina Borletti kupiła sieć domów handlowych we Włoszech w 1917 roku. Poproszono wówczas Gabriela D’Annunzio o wymyślenie nowej nazwy dla sklepów – tak powstało Rinascente. Marka od samego początku współpracowała z wielkimi artystami przy tworzeniu dekoracji czy haseł reklamowych. Dzięki takiemu podejściu wprowadzano w obieg społeczny często hermetyczne prądy intelektualne. Dla Rinascente pracował Marcello Dudovichem, Bruno Munarim, Maxem Huberem i wieloma innymi, a ostatnio z Anthony Ausgang, Moritz Waldemeier czy Martino Gamper. W grudniu rzymski dom handlowy na via del Tritone gości Xaviera Veilhana, francuskiego artystę, który prezentuje nowe monumentalne dzieło we flagowym sklepie firmy. Układ szyb złożony z kulek i tarcz o średnicy około 4 m rozwija się wzdłuż windy, od szóstego do pierwszego piętra.
La Rinascente, Via del Tritone, 61. Autobus – linie: 71, 117 przystanek Tritone/Fonatna Trevi
4. Bacon, Freud, la scuola di Londra (Bacon, Freud, szkoła londyńska)
.Dwaj giganci malarstwa, Francis Bacon i Lucien Freud, po raz pierwszy zagościli we Włoszech na wspólnej wystawie. Wraz z ich dziełami, dzięki uprzejmości Tate Gallery, zobaczymy też obrazy Michaela Andrewsa, Franka Auerbacha, Leona Kossoffa i Paulę Rego – ci wszyscy artyści współtworzyli i współtworzą tzw. School of London. Na wystawie zgromadzono ponad czterdzieści pięć prac artystów z tej grupy.
Chiostro del Bramante, Arco della Pace 5, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00 Sabato, w niedzielę godz. 10.00-21.00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem). Autobus – linie 64, 46, przystanek Corso Vittorio Emanuele lub Chiesa Nuova. Metro – linia A stacja Lepanto lub Spagna
5. Concerto di Natale in Vaticano 2019 (Koncert Bożonarodzeniowy w Watykanie)
.To już 27. edycja koncertu Bożonarodzeniowego, który odbywa się zawsze w Watykanie, w auli Pawła VI. Wielkie międzynarodowe głosy popu, rocka, soul, gospel, opery wystąpią razem z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W tym roku usłyszymy m.in.: Giorgio Albianiego, Arisę, Susan Boyle, Mahmooda, Mireille Mathieu, Noemi, Lionela Richiego, Leo Rojasa czy Bonnie Tyler. Organizatorzy koncertu – Scholas Occurrentes i Missioni Don Bosco – przekażą zebrany dochód dla ludności Amazonii.
Watykan, Aula Pawła VI, 14 grudnia, godz. 18.00. Metro linia A kierunek Battistini, Ottaviano, Cipro. Autobus linie: 49 przystanek na placu przed wejściem do Muzeów Watykańskich, 32, 81, 982, przystanek na Piazza del Risorgimento. 492, 990, przystanek na Via Leone IV/Via degli Scipioni. Tramwaj linia 19, przystanek na Piazza del Risorgimento
6. Giudizio Universale. Viaggio straordinario nei segreti della Cappella Sistina (Sąd Ostateczny. Niezwykła podróż do tajemnic Kaplicy Sykstyńskiej)
.Niezwykła podróż, która pozwala zanurzyć się w cudach Kaplicy Sykstyńskiej, odkryć jej historię, doświadczyć niesamowitych doznań dzięki nowatorskiemu sposobowi opowiadania i nowoczesnej technologii. To pierwszy pokaz Artainment, nowego gatunku rozrywki, który łączy urok i piękno największych dzieł sztuki z emocjonalnym i wciągającym pokazem: projekcje 270°, wykonawcy na żywo, oryginalna muzyka i spektakularne efekty sceniczne.
Informacje o przedstawieniach www.giudiziouniversale.com. Auditorium Conciliazione, Via della Conciliazione 4, autobus – linie: 40, 84, 280
7. Carlo Levi e l’arte della politica (Carlo Levi i sztuka polityki)
.Wystawa zorganizowana przez Carlo Levi Center of Matera i Carlo Levi Foundation, ukazująca wieloaspektową twórczość i zainteresowania Leviego, od literatury do poezji, od malarstwa do rysunku. Pokazane są m.in. grafiki polityczne, z lat 1947–1948, publikowane na łamach „L’Italia Socialista” Alda Garosciego, a także obrazy z lat 1945-50. Levi to włoski pisarz i malarz pochodzenia żydowskiego, z wykształcenia lekarz. Jako malarz inspirował się francuskim impresjonizmem. Więziony za działalność antyfaszystowską, a następnie skazany na przymusowy pobyt w Lukanii, na południu Włoch.
Napisał tam swoje najsłynniejsze dzieło: powieść „Cristo si è fermato a Eboli”, która ppowiada o wrastaniu zesłańca z północy Włoch w społeczeństwo wioski Gagliano, ludzi niemal nie tkniętych przez nowoczesną cywilizację, których życiem kierują prastare przesądy i zasady.
Musei di Villa Torlonia, Casino dei Principi, Via Nomentana 70, czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-19.00, 24 i 31 grudnia w godz. 9.00-14.00, ostatnie wejście na 45 minut przed zamknięciem, nieczynne w poniedziałki i 1 stycznia, autobus – linie 62, 82, 168, 649, metro – linia B, tramwaj – linie 3, 19
8. Musei in Musica (Muzyka w muzeach)
.Jedenasta edycja akcji, w której miasto otwiera swoje muzea do późnej nocy proponując zwiedzającym nie tylko oglądanie zbiorów, ale i udział w wielu ciekawych wydarzeniach, spotkaniach, koncertach.
14 grudnia, od godz. 20.00 do 02.00, ostatnie wejście o godz. 1.00
9. XII Roma Festival Barocco
.Festiwal, zainspirowany przed laty bogatą architekturą barokową Wiecznego Miasta, po raz dwunasty zaprasza melomanów w podróż swoistym szlakiem muzycznym. Cykl koncertów i spotkań muzykologicznych to integracja włoskiej muzyki XVI-XVIII wieku ze szlachetnymi pałacami, kościołami, oratoriami i monumentalnymi bibliotekami Rzymu. W tym roku przygotowano usłyszymy koncerty poświęcone m.in. Francesco Gaspariniemu (18 i 19 grudnia), Giovanniemu Bononcini (2 grudnia), Francesco Severiniemu i Virgilio Mazzocchiemu (11 grudnia). W Bibliotece Casanatense zabrzmi XVIII-wieczna muzyka instrumentalna na fortepian (12 grudnia). Szczególnie ciekawie zapowiada się projekt, który połączy barok z jazzem – „Riccardo Fassi Analog Trio” we współpracy z „Ricercare Antico” chcą zainspirować do poszukiwań muzycznych ludzi młodych.
Cały program Festiwalu dostępny jest na stronie www.romafestivalbaroco.it
10. Spazi d’Arte a Roma. Documenti dal Centro Ricerca e Documentazione Arti Visive 1940-1990 (Przestrzenie sztuki w Rzymie)
.Ekspozycja ukazująca rzymskie miejsca poświęcone sztuce najnowszej, próba opowiedzenia jej historii, która rozpoczęła się od w latach 40. XX wieku. Kuratorzy podjęli się analizy tematów i problemów współczesnej sztuki narodowej w Rzymie – od powojennej rekonstrukcji przez intelektualną i stylistyczną odnowę lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, teorie lat osiemdziesiątych, aż do nowych centrów wystawowych lat dziewięćdziesiątych. Wystawie towarzyszy cykl spotkań i warsztatów (od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r.) zatytułowanych „Świadkowie sztuki w Rzymie”. Krytycy, artyści, historycy sztuki, właściciele galerii przybliżą najznamienitsze galerie rzymskie i przekażą swoje doświadczenia bycia bezpośrednimi świadkami fermentu artystycznego stolicy.
Galleria Comunale d’Arte Moderna di Roma, Via Francesco Crispi 24, czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10.00-18.30, 24 i 31 grudnia, godz. 10.00-14.00, 1 stycznia nieczynne, autobus – linie: 62, 83, 85, 160, 590, metro – linia A
Magdalena Łysiak