
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2019
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Journées Européennes du Patrimoine
.Bogaty program dni dziedzictwa w Paryżu przygotowany jest tak, aby uczestnicy mogli (na nowo) odkryć najciekawsze i najpiękniejsze miejsca francuskiej stolicy. W tych dniach otwarte jest kilkaset różnych miejsc, organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem (można m.in. zwiedzić lotnisko Orly), wystawy, spektakle.
To okazja do odwiedzenia miejsc niedostępnych na co dzień szerszej publiczności, jak zabytkowe prywatne rezydencje, instytucje państwowe, ministerstwa czy Pałac Elizejski. Przed zwiedzaniem tego ostatniego miejsca należy być jednak przygotowanym na kilka godzin oczekiwania w kolejce.
Journées Européennes du Patrimoine, 20-21 września 2019
2. Festiwal filmów krótkometrażowych Silhouette
.Co roku w pierwszym tygodniu września w Parc de la Butte-du-Chapeau-Rouge odbywa się festiwal Silhouette, podczas którego prezentowane jest ponad sto filmów krótkometrażowych, co czyni z wydarzenia jedno z największych tego typu we Francji. Założenie organizatorów jest proste: ukazać produkcje wychodzące poza utarte schematy, zaskakujące w formie. W tym roku, poza projekcjami filmów z czterech stron świata, każdy festiwalowy wieczór rozpocznie się od koncertu. Po seansie publiczność zaproszona jest do dyskusji.
Festival Silhouette, do 7 września 2019. Parc de la Butte-du-Chapeau-Rouge, 5 Avenue Debidour (19.dzielnica), metro Pré-Saint-Gervais
3. Degas à l’Opéra
.Wystawa w Musée d’Orsay skupia się na jednym z najczęstszych motywów w sztuce Edgara Degasa, czyli na paryskiej Operze. W swoich dziełach zgłębia zakamarki Opery, od sceny po loże. Ukazuje również ludzi tam obecnych: publiczność, orkiestrę i baletnice. Degas mistrzowsko wykorzystuje możliwości tego miejsca do ukazania różnych punktów widzenia, światłocienia, ruchu i gestów.
Wyjątkowy portret jednego z najpiękniejszych budynków świata- Opery paryskiej, pędzla jednego z największych malarzy XIX wieku.
Degas à l’Opéra, od 24 września 2019 do 19 stycznia 2020 Musée d’Orsay, 1 Rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER C Musée d’Orsay
4. Festival d’Automne
.Program trwającego od września do grudnia Festival d’Automne w Paryżu poświęcony jest artystom z różnych krajów i różnych dziedzin. Skupia i łączy teatr, film, taniec, grafikę i muzykę.
Festiwal współpracuje z organizacjami kulturalnymi z całego Paryża i regionu Ile-de-France. Miejsca wydarzeń to m.in. teatr Odéon, galeria CENTQUATRE, czy Filharmonia Paryska.
Festival d’Automne, od 10 września do 31 grudnia 2019. Program: [LINK].
5. L’âge d’or de la peinture anglaise
.Wystawa, prezentująca dzieła pochodzące z Tate Britain, ukazuje różnorodność malarstwa angielskiego drugiej połowy XVIII wieku i początku XIX wieku, zdywersyfikowanego zarówno pod względem stylów, jak i tematów, od życia na wsi po obecność Wielkiej Brytanii w Indiach. Duża część wystawy poświęcona jest początkom Royal Academy of Arts.
Wśród rzadko eksponowanych we Francji brytyjskich mistrzów malarstwa, z których jedni zrewolucjonizowali malarstwo epoki, a inni wierni byli klasycznym kanonom, znajdą się m.in. Thomas Gainsborough, John Constable czy Joseph Mallord William Turner.
L’âge d’or de la peinture anglaise. De Reynolds à Turner, od 11 września 2019 do 16 lutego 2020. Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. dzielnica), metro Saint-Sulpice
6. Fête des Jardins
.Doroczne święto ogrodów to propozycja odkrycia paryskiej przestrzeni zielonej, z pięknymi parkami i przyjemnymi skwerami, a także niedostępnych na co dzień ogrodów prywatnych biorących udział w wydarzeniu. To również prezentacja działalności osób, dbających o te miejsca.
W programie Fête des Jardins znajdzie się wiele propozycji dla uczestników w każdym wieku, m.in.spacery z przewodnikiem, koncerty, degustacje czy warsztaty. W tym roku szczególny nacisk kładziony jest na ukazanie różnorodności biologicznej.
Fête des Jardins et de l’agriculture urbaine, 14-15 września 2019
7. Paris Design Week
.Podczas Paris Design Week galerie, szkoły, studia i warsztaty zaprezentują w światowej dzielnicy designu, jaką na tydzień stanie się Paryż, najnowsze dzieła twórców z całego świata, zapraszając zarówno profesjonalistów, jak i szeroką publiczność, do odkrycia najnowszych tendencji. Wśród najciekawszych punktów programu tegorocznego święta designu należy wymienić prezentację prac młodych absolwentów paryskiej École nationale supérieure des arts décoratifs (od 11 do 15 września w galerii La Rotonde Stalingrad), instalację świetlną w Archives nationales, czy ekologiczne meble zaprojektowane przez Agnieszkę Włostowską.
Paris Design Week, od 5 do 14 września 2019
8. Nowe tendencje w praskiej szkole filmowej
.Czeskie Centrum zaprasza na projekcję dwóch filmów absolwentów FAMU, najbardziej prestiżowej szkoły filmowej w Czechach, którą ukończyli tacy twórcy jak Věra Chytilová czy Miloš Forman a także Agnieszka Holland i Karol Grabowski.
Wybrane przez Czeskie Centrum filmy to współczesny czeski („Peu d’amour” Šimona Holýego) i słowacki („Les Enfants dans un paysage miraculeux” Emy Kovalčíkovej) obraz obecnych w społeczeństwie pytań o to, czy łatwo jest zniszczyć rodzinę oraz do czego zdolni są młodzi ludzie w imię wyznawanych wartości. To także ciekawy obraz Europy Środkowej.
Le jeune cinéma tchécoslovaque, 10 września 2019 godz.19:30. Centre tchèque, 18 rue Bonaparte (6.dzielnica), metro Saint-Germain-des-Prés
9. Fashion Week
.W ostatni tydzień września największe nazwiska świata mody obecne na Paris Fashion Week dadzą dowód na to, że nie bez powodu Paryż nazywany jest miastem mody. Najnowsze kolekcje zostaną zaprezentowane podczas pokazów mody prêt-à-porter w najpiękniejszych miejscach Ville Lumière.
Paris Fashion Week, od 23 września do 1 października 2019
10. Opéra en Plein Air
.Od 18 lat co roku w sezonie letnim w najpiękniejszych miejscach Francji (Sceaux, Carcassonne, Saint-Germain-en-Laye…) gości festiwal Opéra en Plein Air. To wyjątkowe spektakle w wyjątkowej scenerii miejsc naznaczonych historią. W tym roku w programie jest „Tosca” Giacomo Pucciniego, która w Paryżu wystawiana będzie na dziedzińcu Pałacu Inwalidów.
Opéra en Plein Air. „Tosca” de Giacomo Puccini. 4-8 września 2019. Cour d’honneur des Invalides, 129 rue de Grenelle, metro Varenne
Julia Mistewicz