Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2019

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Frans Hals w Fondation Custodia

.Mniej znany od Rembrandta Frans Hals był jednym z najwybitniejszych portrecistów złotego wieku Holandii i rewolucjonistą portretu. Doceniany był nie tylko w czasach mu współczesnych, ale również w XIX wieku – przez impresjonistów. Wystawa w Fondation Custodia przedstawia portrety wykonane przez Halsa, z trzema częściami monumentalnego portretu rodziny Van Campe’ów, będące przykładami geniuszu malarza,  ukazującego naturalne gesty i spojrzenia modeli.

Portraits de famille. Frans Hals, do 25 sierpnia 2019, wtorek – niedziela, godz. 12.00 – 18.00. Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale

2.Antoine-Jean Gross. Dessins du Louvre

.W Luwrze można do końca września oglądać wystawę rysunków Antoine’a-Jeana Grosa, oficjalnego malarza armii Napoleona, jednego z najbardziej znanych uczniów Jacques’a-Louisa Davida, a także cenionego portrecisty (również wśród Polaków; malował m.in. Małachowskiego i Niemcewicza).

O rozwoju artysty, zrywającego z klasycyzmem i uznawanego za prekursora romantyzmu, bardziej niż malarstwo świadczą jego rysunki zebrane na wystawie. Eksponaty oprócz tego, że ukazują mało znane mistrzostwo rysunku Grosa, świadczą także o wydarzeniach i postaciach ważnych dla epoki twórcy.

Antoine-Jean Gross. Dessins du Louvre, do 30 września 2019 r., codziennie oprócz wtorków, godz. 9.00–18.00. Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal Musée du Louvre

3. Jazz à la Villette

.Organizowany przez La Villette i Philharmonie de Paris festiwal Jazz à la Villette jest okazją do wykorzystania końca wakacji na uczestnictwo w bogatym programie koncertów i wydarzeń towarzyszących, pozwalających odkryć nowe tendencje w muzyce jazzowej.

W programie m.in. Laurent Bardainne, Omara Portuondo, Benoît Delbecq czy Kenny Garrett Quintet. 

Jazz à la Villette, od 29 sierpnia do 10 września 2019 r. Różne miejsca, głównie Parc de la Villette, 211 Avenue Jean Jaurès, metro Porte de Pantin

4. Une science-fiction à la française

.Wystawa w Bibliotece Narodowej Francji opowiada historię francuskiego science fiction, czyli gatunku merveilleux-scientifique w literaturze francuskiej początku XX wieku, jeszcze zanim powstał jego amerykański odpowiednik. Zaprezentowane w BnF książki, artykuły i plakaty pochodzą z lat 1900–1930, są zatem nie tylko ukazaniem „science-fiction à la française”, ale także wyobrażeń odległej i nieprawdopodobnej przyszłości, jakie mieli ludzie na początku ubiegłego wieku.

Le merveilleux-scientifique. Une science-fiction à la française, do 25 sierpnia 2019 r., wtorek – sobota, godz. 10.00–19.00, niedziela 13.00–19.00. Bibliothèque nationale de France, Quai François Mauriac (13. dzielnica), metro/RER Bibliothèque François Mitterrand

5. Maria Leszczyńska w Wersalu

.Jeszcze do 12 września można w Wersalu oglądać wystawę poświęconą Marii Leszczyńskiej.

Ekspozycja skupia się wokół wpływu, jaki Leszczyńska wywierała zarówno na urządzenie pałacu, jak i na życie kulturalne epoki. Ponad setka obrazów (w tym namalowanych przez nią), mebli i książek świadczy o wyszukanym guście królowej za czasów jej rezydowania w Wersalu, a tym samym pozwala lepiej ją poznać.

Le goût de Marie Leszczyńska, do 12 września 2019. Espace Dauphine, chateau de Versailles, RER C Gare de Versailles Chantiers

6. Hollar: art graphique tchèque

.Stowarzyszenie im. Hollara, założone w 1917 r., skupia najwybitniejszych czeskich artystów grafików. Część ich prac można oglądać do 24 sierpnia w Centre tchèque. Wśród ważnych nazwisk czeskiej grafiki obecni są tacy artyści, jak Martin Raudenský, Lenka Vilhelmová czy Ondřej Michálek.

Hollar: art graphique tchèque, do 24 sierpnia 2019 r. Centre tchèque, 18 rue Bonaparte (6. dzielnica)

7. Festival Classique au vert

.Festival Classique au vert to program koncertów muzyki kameralnej i symfonicznej. Artyści znani na świecie już teraz, a także ci jeszcze nieodkryci zapewnią publiczności wspaniałe doznania muzyczne podczas koncertów w paryskim Parc Floral. Warta uwagi propozycja na letnie weekendowe popołudnia.

Festival Classique au vert, od 10 sierpnia do 1 września 2019 r., soboty i niedziele godz. 16.00. Parc Floral, route de la Pyramide (12. dzielnica), metro Château de Vincennes

8. Wystawy w Fondation Henri Cartier-Bresson

.Fondation Henri Cartier-Bresson proponuje jednocześnie dwie wystawy. Prezentację twórczości Wrighta Morrisa, zarówno literackiej, jak i fotograficznej, w której chce on, jak sam określił, uchwycić esencję tego, co widzialne. Z kolei wystawa zdjęć Cartiera-Bressona skupia się na jego podróżach po Europie w latach 1930 i 1933. Henri Cartier-Bresson odwiedził wtedy i utrwalił na fotografiach m.in. Polskę, Węgry czy Hiszpanię. 

Wright Morris-L’essence du visible/ Henri Cartier-Bresson – Pérégrination, Europe (1930–1933), do 29 września 2019 r. Fondation Henri Cartier-Bresson, 79 rue des Archives (3. dzielnica), metro Arts et Métiers

9. Muzyczne niedziele w Madeleine

.W wybrane niedziele w kościele Madeleine odbywają się koncerty organowe. Same organy, pochodzące z XIX wieku, są wręcz dziełem sztuki, a organistami Madeleine byli tacy mistrzowie, jak Gabriel Fauré. 

4 sierpnia publiczność będzie miała okazję posłuchać utworów Bacha i Vierne’a w wykonaniu Oliviera Périna, który zagra również własne kompozycje. 

W programie recitalu Martina Welzela 25 sierpnia znajdą się utwory m.in. Liszta, Dupré i Langlais’go. 

Les Dimanches musicaux de La Madeleine, 4 i 25 sierpnia 2019 r., godz. 16.00. Eglise de la Madeleine, Place de la Madeleine (8. dzielnica), metro Madeleine

10. Prezentacja kolekcji Yves Saint Laurent

.Musée Yves Saint Laurent prezentuje kolekcję modeli haute couture, zaprojektowanych przez jedną z najbardziej emblematycznych postaci mody. Wśród wystawionych projektów są m.in. słynne sukienki Mondrian, będące prawdziwym symbolem mody lat 60. W muzeum poświęconym projektantowi oprócz jego dzieł można oglądać również wystawę zdjęć przedstawiających pokazy mody w obiektywie Clausa Ohma.

Nouvelle présentation des collections, do 5 stycznia 2020 r., wtorek – niedziela, godz. 11.00–18.00. Musée Yves Saint Laurent, 5 Avenue Marceau (16. dzielnica), metro Alma-Marceau

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 lipca 2019