Rzym. Dziesięć pomysłów. Luty 2020
OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kulturalnych i wspaniałych pomników historii.
1. ItaliaDoc – rassegna dei migliori documentari italiani (ItaliaDoc – przegląd najlepszych włoskich filmów dokumentalnych)
.Doroczne spotkania z włoskim filmem dokumentalnym, których kuratorem i pomysłodawcą jest dziennikarz i krytyk Maurizio Di Rienzo. Przez dwa miesiące można oglądać najsłynniejsze historie i postacie Półwyspu Apenińskiego dzięki utalentowanym autorom i reżyserom. Niektóre z wybranych do przeglądu filmów już zostały docenione na ważnych festiwalach, jedenaście dokumentów zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy. Ważną nowością edycji 2020 są dwa tematy przewodnie: Olbrzymy i postacie z kina oraz Jedna taka sztuka.
2. Federico Fellini, ironico, beffardo e centenario (Federico Fellini, ironia, drwina i stulecie)
.Trzydzieści wspaniałych fotografii składających się na wystawę pochodzi z archiwum fotograficznego CSC – Cineteca Nazionale. Jest to wybór ze 150 zdjęć opublikowanych przez Edizione Sabinae w albumie „Federico Fellini”. Kadry pokazują charakterystyczne miny wielkiego reżysera i jego magnetyczne spojrzenie, w którym zawarta jest cała osobowość artysty.
3. In viaggio con Rino Gaetano (Podróż z Rino Gaetano)
.Grupa Iseiottavi składa hołd wielkiemu piosenkarzowi i artyście włoskiemu Rino Gaetano. Iseiottavi nie naśladuje swego idola, ale stara się przekazać jego przesłanie, ukazując wydarzenia, historię i prawdy tamtych czasów, które go inspirowały. Podczas koncertu udamy się w podróż przez życie Gaetano. Oprócz piosenek usłyszymy anegdoty i wywiady, które pozwolą zrozumieć tego wspaniałego artystę w jego „firmowym” nakryciu głowy – cylindrze.
4. Gabriele Basilico. Metropoli (Gabriele Basilico. Metropolie)
.Wystawa zdjęć Basilico, który od lat 70. XX wieku dokumentował życie wielkich miast. Bejrut, Mediolan, Rzym, Palermo, Neapol, Barcelona, Madryt, Lizbona, Paryż, Berlin, Buenos Aires, Jerozolima, Londyn, Boston, Tel Awiw, Stambuł, Rio de Janeiro, San Francisco, Nowy Jork, Szanghaj – co je łączy, a co dzieli? Fotograf umiejętnie przedstawił różne punkty widzenia, interpretując zabudowaną ciasno przestrzeń.
Gabriele Basilico był jednym z największych włoskich fotografów XX wieku i mistrzów współczesnej fotografii włoskiej i europejskiej.
5. Architettura, silenzio e luce. Louis Kahn nelle fotografie di Roberto Schezen (Architektura, cisza i światło. Louis Kahn w fotografii Roberta Schezena)
.Światło, cień, cisza i porządek – są wspólne dla architektury i fotografii. Wystawa pokazuje budowle jednego z wielkich twórców architektury XX wieku, Louisa I. Kahna, w obiektywie Roberta Schezena, który fotografując projekty architektoniczne, znalazł okazję do refleksji nad sztuką komponowania przestrzeni.
Zwracając uwagę na światło wędrujące po budynkach, powstające cienie i zaskakujące wzajemne układy geometryczne, Schezen wydobywa elementy łączące architekturę i fotografię, motywy światła, cienia i formy.
6. Buona Fortuna (Powodzenia)
.Instytut Polski w Rzymie i Fundacja Pastificio Cerere przedstawiają wystawę Diany Lelonek we Włoszech i kuratora Jakuba Gawkowskiego. Diana Lelonek tworzy interdyscyplinarne projekty oparte na badaniach inspirowanych naukami przyrodniczymi, poruszające kwestię wpływu człowieka na przyrodę.
Prace artystki – wykorzystujące fotografię, pleśń i śmieci – wpisują się w nurt krytycznego spojrzenia na procesy nadprodukcji i nieograniczonego wzrostu przemysłu.
Fondazione Pastificio Cerere e Spazio Molini, via degli Ausoni 7,
poniedziałek – piątek: 15.00–19.00, sobota: 16.00–20.00, wstęp wolny. Autobus – linie 71, 492; tramwaj – linie 3, 19; metro – linia A/B: stacja Termini
7. I segni del sacro – le impronte del reale. La grafica del Novecento nella Collezione d’Arte Contemporanea dei Musei Vaticani (Święte znaki – ślady rzeczywiste. Grafika XX wieku w kolekcji sztuki współczesnej Muzeów Watykańskich)
.Z bogatego zbioru watykańskiego sztuki współczesnej XIX i XX wieku wybrano ok. 150 grafik, do tej pory niepokazywanych publiczności. To wyjątkowa okazja, aby z bliska zobaczyć wybór cennych dzieł takich artystów, jak Edward Munch, Paul Klee, Otto Dix, Max Ernst, Oskar Kokoschka, Umberto Boccioni, Felice Casorati, Giorgio Morandi, Piero Dorazio, Marc Chagall, Joan Miró, Henri Matisse. Wystawa została pomyślana jako cykliczna narracja, która zaczyna się od stworzenia świata. Czasami odbitkom towarzyszą obrazy i rzeźby tych samych artystów lub innych autorów, z którymi mają one związek ikonograficzny lub chronologiczny. „W kolekcjach papieskich nie mogło zabraknąć artystycznego wyrazu sztuki współczesnej, tych »świętych znaków«, które powstały dzięki duchowej wrażliwości artystów XX wieku” – powiedziała Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich.
Braccio di Carlo Magno (pawilon na przedłużeniu lewego skrzydła kolumnady przy placu św. Piotra),
plac św. Piotra, Watykan.
8. San Lorenzo Blues Festival
.Siódma edycja festiwalu, który odbywa się w Nuovo Cinema Palazzo, w dzielnicy San Lorenzo, przyciąga co roku świetne zespoły bluesowe. Będzie można posłuchać tradycyjnego bluesa MANCON BLUES Duo, rockowo-bluesowego FLEURS DU MAL, kwintetu łączącego blues, folk i southern-rock LEBOWSKI BLUES FAMILY czy SUPA SAN FORCE (nowy projekt SUPAWAI JOHN). Festiwal tradycyjnie zakończy jam session wszystkich artystów.
9. RA-TA-TA-TA, Bang-Bang, si gioca (RA-TA-TA-TA, Bang-Bang, gramy!)
.W Porta di San Sebastiano wyeksponowano 137 dawnych zabawek pochodzących głównie z tak zwanego „złotego wieku zabawki”, czyli lat 1860–1930. Znajdziemy tu przede wszystkim tematykę wojenną, obejmującą różnego rodzaju samoloty, statki, broń, czołgi, forty i oczywiście żołnierzyki. Cała wystawa pomyślana jest jako zaproszenie do świata dziecięcej wyobraźni, gdzie zabawki mieszają się ze sobą, nie zawsze poukładane według jakiegoś klucza. Zwykle jest to pozbawiona reguł zabawa fantastycznym światem powstającym w głowie małego człowieka.
Kolekcję zabytkowych zabawek przekazał Rzymowi Szwed Peter Pluntky, który zebrał ich około 30 000. Najstarszą i najcenniejszą zabawką jest XV-wieczna lalka Nazca. Są też pociągi marek Märklin, Bing i Carette, akcesoria kolejowe, samochody, modele ciężarówek i motocykli, rowery, miniaturowa flota samolotów i innych statków powietrznych, kalejdoskopy, stereoskopy, lornetki. Kolekcja liczy 5000 sztuk lalek z akcesoriami oraz 37 domów dla lalek, w pełni wyposażonych w mebelki i przedmioty użytkowe.
10. Carnevale di Tivoli (Karnawał w Tivoli). Imprezy dla dzieci
.Wszystko jest już gotowe na karnawał w Tivoli, który odbędzie się w dniach 2 – 25 lutego. Po wielkim sukcesie ostatniej edycji wystąpi „La Banda Musicale Città di Tivoli” Akademii Ergo Cantemus. Tradycyjne parady tematyczne przygotowane zostały przez różne grupy, m.in. La Cittadella – „The Magic Piper”, Le Porte Belle – „Pewnego razu był zaczarowany las… Znaczenie ratowania przyrody” z udziałem Tivoli I Comprehensive Institute, Memmaghiura zaprezentuje „Farmę i owoce”, Komitet Obchodów Willi Adriana – „Skarby wuja Scrooge’a”, Campolimpido – „Alvin Superstar”, Komitet Arci i Siostry św. Franciszka Salezego – „Kaczora Donalda”.
Magdalena Łysiak