Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2023

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2023

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Pastels. De Millet à Redon

.W Musée d’Orsay trwa wystawa poświęcona pastelom. Pastele, doceniane mniej niż malarstwo czy rysunek, znajdują się na skrzyżowaniu tych dwóch technik, zachwycają jednak różnorodnością struktury na obrazie czy delikatnością barw. Wystawa prezentuje ponad 500 dzieł, m.in. jeden z nielicznych pasteli Claude’a Moneta, a także pastele Pieta Mondriana, Maurice’a Denisa czy słynne pastele Edgara Degasa, przedstawiające baletnice (obecne na wystawie pomimo trwającej w tym samym muzeum ekspozycji poświęconej dialogowi twórczości Degasa i Maneta). Wystawa pokazuje pastele od „złotego wieku pasteli” (XVIII w.), poprzez portrety, kompozycje kwiatowe, pejzaże i kulturę regionalną, po symbolizm. Szczególnie warto zwrócić uwagę na salę poświęconą pejzażom.

Pastels. De Millet à Redon, do 2 lipca 2023 r.
Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), metro Solférino

2. Elliott Erwitt. Une rétrospective

.W Musée Maillol można obejrzeć wystawę fotografii Elliotta Erwitta. Znany z czarno-białych fotografii, przedstawiających codzienne życie, Elliott Erwitt pokazuje je przez pryzmat własnego, charakterystycznego spojrzenia, które łączy humor, ironię i wrażliwość. Prezentowane są również fotografie w kolorze, a także wykonane przez niego portrety, m.in. Marilyn Monroe, Alfreda Hitchcocka czy Charles’a de Gaulle’a. Według organizatorów wystawy zgromadzone fotografie mają pokazać jednocześnie różnorodność podejmowanych tematów i spójność całości twórczości Elliotta Erwitta.

Elliott Erwitt. Une rétrospective, do 15 sierpnia 2023 r.
Musée Maillol, 59-61 rue de Grenelle (7. dzielnica), metro Rue du Bac

3. Songlines. Chant des pistes du désert australien

.Musée du Quai Branly przedstawia wystawę poświęconą sztuce i kulturze Aborygenów, która skupia się wokół jednej z najważniejszych australijskich legend. Wystawa pokazuje, jak pamięć australijskich Aborygenów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie poprzez historie opowiadane w obrazach, obrzędy, legendy i pieśni. Wystawa nie pokazuje jedynie dzieł sztuki aborygeńskiej, ale ma przedstawiać „doświadczenie aborygeńskiej percepcji świata” poprzez legendy australijskie. Odwiedzający wystawę mogą zobaczyć niemal 200 dzieł, wykonanych przez ponad 100 artystów, jak również instalacje audiowizualne, nagrania z tradycyjnych ceremonii, czy też odsłuchać opowieści Aborygenów.

Songlines. Chant des pistes du désert australien, do 2 lipca 2023 r.
Musée du Quai Branly-Jacques Chirac, 37 quai Jacques-Chirac (7. dzielnica), metro Alma-Marceau

4. Paris est une fête

.W Centrum Czeskim będzie można obejrzeć – objętą patronatem Instytutu Słowackiego – wystawę słowackich artystów „Paris est une fête”. Zaprezentowana zostanie twórczość czworga młodych artystów słowackich, utrzymujących kontakty artystyczne z Francją i Paryżem: Martiny Rötlingovej (malarstwo i grafika), Kristýny Španihelovej (biżuteria i przedmioty dekoracyjne), Marcela Holubca (moda) i Jakuba Gulýasa (fotografia i film). Twórczość artystów jest silnie naznaczona ich doświadczeniem kultury francuskiej i paryskiego środowiska artystycznego. Wystawa prezentowana była wcześniej w Instytucie Francuskim w Bratysławie.

Paris est une fête, od 1 do 11 czerwca 2023 r.
Centre tchèque de Paris, 18 rue Bonaparte (6. dzielnica), metro Saint-Germain-des-Prés

5. Chopin au jardin

.Od 11 czerwca w parku Montsouris powraca festiwal muzyki chopinowskiej. W ramach 14. edycji festiwalu „Chopin au jardin” w każde niedzielne popołudnie, do 9 lipca, będzie można wysłuchać koncertu muzyki Chopina w wykonaniu polskich pianistów. Festiwal organizowany jest przez Instytut Polski w Paryżu, Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczną Estradę w ramach współpracy między Paryżem a Warszawą.

Festival Chopin au jardin, od 11 czerwca do 9 lipca 2023 r.
Program: https://instytutpolski.pl/paris/2023/05/11/chopin-au-jardin-2023 proc.ef proc.bf proc.bc/
Kiosque à musique, Parc Montsouris (14. dzielnica), RER Cité Universitaire

6. Figurations. Un autre art d’aujourd’hui

.Wystawa w Maison Caillebotte w Yerres poświęcona jest nowoczesnej i współczesnej sztuce figuratywnej. Malarstwo figuratywne, rzadziej pokazywane w muzeach i galeriach współczesnych niż abstrakcja, ukazuje przedmioty istniejące w rzeczywistości, znajduje się w cieniu stylów, z którymi bardziej kojarzy się współczesna sztuka. Wystawa „Figurations. Un autre art d’aujourd’hui” w całości poświęcona jest figuratywizmowi, prezentując dzieła 35 artystów m.in. Sama Szafrana, Susanne Hay czy Małgorzaty Paszko. Część ekspozycji pokazuje natomiast nowe tendencje w sztuce figuratywnej we Francji.

Figurations. Un autre art d’aujourd’hui, do 22 października 2023 r.
Maison Caillebotte, 8 rue de Concy (Yerres), RER D Yerres

7. Éternel Mucha

.W Grand Palais Immersif można zobaczyć multimedialną wystawę, poświęconą twórczości Alfonsa Muchy. Czeski malarz i grafik, jeden z najważniejszych artystów secesyjnych, fascynuje w swojej twórczości łączeniem elegancji i wyrafinowania z nowoczesnością. Projekcja w Grand Palais Immersif pozwoli na inne, interaktywne doświadczenie obrazów Alfonsa Muchy. „Éternel Mucha” pokazuje również inspirację, jaką współcześni twórcy czerpią z twórczości czołowego artysty secesyjnego.

Éternel Mucha, do 5 listopada 2023 r.
Grand Palais Immersif, 110 rue de Lyon (12. dzielnica), metro Bastille

8. Henri Cartier-Bresson. L’autre couronnement

.Z okazji koronacji króla Karola III w Wielkiej Brytanii Fondation Henri Cartier-Bresson przedstawia emblematyczną serię fotografii, wykonaną przez Henriego Cartiera-Bressona podczas koronacji króla Jerzego VI w 1937 roku. W przeciwieństwie do innych fotoreporterów, relacjonujących ceremonię, francuski fotograf zamiast uwieczniać przejazd króla i jego ukoronowanie, skupił się na uwiecznieniu zgromadzonych tłumów, będąc szczególnie zainteresowanym portretowaniem osób, które starały się zobaczyć króla ponad głowami pozostałych zgromadzonych.

Henri Cartier-Bresson. L’autre couronnement, do 3 września 2023 r.
Fondation Cartier-Bresson, 79 rue des Archives (3. dzielnica), metro Arts et Métiers

9. Naples à Paris

.W ramach współpracy z europejskimi muzeami Luwr przedstawia wystawę dzieł wypożyczonych z Museo di Capodimonte w Neapolu. Museo di Capodimonte jest jednym z najważniejszych muzeów włoskich i jednym z niewielu prezentujących wszystkie szkoły malarstwa włoskiego. W Luwrze będzie można zobaczyć ponad 60 największych dzieł sztuki pochodzących z neapolitańskiego muzeum. Wśród prezentowanego malarstwa i rysunku znajdą się dzieła najważniejszych artystów szkół włoskich i neapolitańskich, m.in. Tycjana i Caravaggia.

Naples à Paris, od 7 czerwca 2023 r. do 8 stycznia 2024 r.
Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais-Royal – Musée du Louvre

10. Nuit blanche

.Festiwal sztuki współczesnej „Nuit blanche” w tym roku odbędzie się wyjątkowo w czerwcu. W wielu miejscach Paryża i regionu paryskiego wieczorem i w nocy z 3 na 4 czerwca będzie można zobaczyć dzieła artystów współczesnych. Przedstawione zostaną przede wszystkim instalacje stworzone specjalnie na festiwal i wykorzystujące światło i muzykę. Publiczność będzie mogła zobaczyć dzieła pokazywane w ramach „Nuit blanche”, zarówno na skwerach, placach czy nad Sekwaną, jak i we wnętrzach.

Nuit blanche, 3 czerwca 2023 r.
Program: https://www.paris.fr/nuit-blanche-2023

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 czerwca 2023