Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Wystawy w Fondation Custodia
.W Fondation Custodia do 14 maja można oglądać dwie wystawy dzieł pochodzących z najważniejszych europejskich kolekcji rysunku.
Dzieła prezentowane w ramach wystawy „Cabinet de dessins néerlandais. Le XVIIIe siècle”, pochodzą z Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych w Belgii. Można zobaczyć 80 rysunków holenderskich, pochodzących z XVIII wieku. Rysunki przedstawiające sceny z życia w Holandii, pejzaże i miasta ukazują epokę, w której w Holandii nastąpił rozwój handlu, nauki i kultury.
Na wystawie „Créer. Dessiner pour les arts décoratifs. 1500–1900” można natomiast zobaczyć rysunki pochodzące z kolekcji Rijksmuseum w Amsterdamie. Niemal 200 rysunków z XVI–XIX w., przedstawiających obiekty dekoracyjne, pokazywanych jest we Francji po raz pierwszy. Rysunki ukazujące elementy wyposażenia holenderskich rezydencji – kołatki, wazony, przedmioty ze złota – świadczą o bogactwie holenderskich wyższych sfer, od renesansu do początku XX wieku.
Cabinet de dessins néerlandais. Le XVIIIe siècle, do 14 maja 2023 r. Créer. Dessiner pour les arts décoratifs. 1500–1900, do 14 maja 2023 r. Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale
2. Wojciech J. Has w Reflet Médicis
.W kinie Reflet Médicis 9 maja będzie prezentowany film Wojciecha J. Hasa z 1960 roku Chambre commune („Wspólny pokój”). Film pokazuje życie w mieszkaniu w warszawskiej kamienicy w latach 30. XX wieku. Młodzi ludzie, mający różne cele i nadzieje, próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie.
Film prezentowany jest w ramach cyklu projekcji filmów Wojciecha J. Hasa w kinie Reflet Médicis, który jest organizowany przez Instytut Polski w Paryżu. Filmy polskiego reżysera pokazywane będą raz w miesiącu, we wtorki, do lipca.
„Chambre commune”, 9 maja o godz. 20:00 Cinéma Reflet Médicis, 3 rue Champollion (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne
3. Manet / Degas
.W Musée d’Orsay trwa wystawa konfrontująca sztukę Édouarda Maneta i Edgara Degasa. Wystawa podzielona jest według motywów wspólnych dla twórczości obu artystów, takich jak wyścigi konne, portrety czy życie paryskie. Prezentowane obok siebie obrazy Maneta i Degasa, przedstawiające tę samą tematykę, pozwalają wyraźnie zobaczyć cechy charakterystyczne dla stylu każdego z artystów. Na wystawie „Manet / Degas” można podziwiać dzieła takie jak Absynt Degasa czy Olimpia Maneta. Wystawa współorganizowana jest przez Musée d’Orsay i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, gdzie będzie czynna do lipca 2023 roku.
Manet / Degas, do 23 lipca 2023 r. Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), metro Solférino
4. Warner Bros, fabrique de stars
.Cinémathèque Française proponuje cykl projekcji filmów wyprodukowanych przez Warner Bros. Filmy pokazywane z okazji 100. rocznicy utworzenia amerykańskiego studia przypominają najważniejszych aktorów i reżyserów pracujących dla Warner Bros.
Bogaty program w ramach cyklu „Warner Bros, fabrique de stars” trwa do 18 maja. Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. filmy Casablanca Michaela Curtiza (7 maja, godz. 17:30), Wielki sen Howarda Hawksa (7 maja, godz. 19:45), Nocna pielęgniarka Williama A. Wellmana (3 maja, o 18:30) czy Fordanserki Lloyda Bacona (4 maja, godz. 18:15).
Warner Bros, fabrique de stars, do 18 maja 2023 r.
Program: https://www.cinematheque.fr/cycle/warner-bros-fabrique-de-stars-1056.html
Cinémathèque Française, 51 rue de Bercy (12. dzielnica), metro Bercy
5. Léon Monet, frère de l’artiste et collectionneur
.W Musée du Luxembourg trwa wystawa poświęcona bratu Claude’a Moneta – Léonowi. Léon Monet, przedsiębiorca z Rouen, odegrał ważną, choć niewidoczną rolę w rozwoju impresjonizmu, wspierając impresjonistów materialnie i zakładając pierwszą dużą kolekcję malarstwa impresjonistycznego. Na wystawie zebrano przepiękne obrazy z jego kolekcji, głównie przedstawiające Normandię: krajobrazy, morze i klify, XIX-wieczne sceny z wakacji na plaży czy różne perspektywy Rouen. Wystawę warto zobaczyć głównie ze względu na kolekcję obrazów pokazujących piękno Normandii widzianej oczami impresjonistów.
Léon Monet, frère de l’artiste et collectionneur, do 16 lipca 2023 r.
Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. dzielnica), metro Saint-Sulpice
6. Giovanni Bellini. Influences croisées
.W Musée Jacquemart-André można zobaczyć wystawę poświęconą Giovanniemu Belliniemu. Ekspozycja przedstawia twórczość włoskiego malarza przez pryzmat sztuki innych kultur, z których czerpał inspirację. Giovanni Bellini w swoim malarstwie wykorzystywał motywy chrześcijańskie bliskie sztuce flamandzkiej czy bizantyjskiej. Na wystawie zebrano jego obrazy pochodzące z muzeów włoskich, hiszpańskich i niemieckich, a także z Luwru.
Giovanni Bellini. Influences croisées, do 17 lipca 2023 r.
Musée Jacquemart-André, 158 boulevard Haussmann (8. dzielnica), metro Miromesnil
7. Espaces
.W Filharmonii Paryskiej weekend 13–14 maja poświęcony będzie kosmosowi. 13 maja o godz. 20:00 odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Gwardii Republikańskiej i Chóru Armii Francuskiej. W programie znajdą się utwory Erica Whitacre’a, Miroslava Srnki i Gustava Holsta inspirowane kosmosem, w scenografii zostaną natomiast wykorzystane fotografie wykonane przy użyciu teleskopu. 14 maja o godz. 16:00 kwartet smyczkowy Kronos Quartet wykona utwory muzyki współczesnej, łączące instrumenty i śpiew z dźwiękami nagranymi w kosmosie przez NASA. W programie weekendu poświęconego kosmosowi są również spektakle dla dzieci i warsztaty wokół dźwięków w kosmosie.
Week-end Espaces, 13 i 14 maja 2023 r.
Program: https://philharmoniedeparis.fr/fr/agenda?startDate=2023-05-13&weekend_i=820
Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin
8. Entre le rêve et la modernité. Dora Bianka (1896–1979) une artiste polonaise oubliée
.W Bibliotece Polskiej w Paryżu trwa wystawa poświęcona Dorze Biance. To jedna z polskich artystek tworzących scenę artystyczną międzywojennego Montparnasse. Przyjaźniła się z najważniejszymi ówczesnymi pisarzami i artystami, jak Joan Miro czy Jean Cocteau; dziś trochę zapomniana. Wystawa w Bibliotece Polskiej przypomina życie nowoczesnej artystki i jej twórczość, prezentując jej dzieła – obrazy i szkice, z których większość nie była pokazywana publicznie od kilku dekad.
Entre le rêve et la modernité. Dora Bianka (1896-1979) une artiste polonaise oubliée, do 16 czerwca 2023 r.
Biblioteka Polska w Paryżu (Société Historique et Littéraire Polonaise / Bibliothèque Polonaise de Paris), 6 quai d’Orléans (4. dzielnica), metro Pont-Marie
9. Matisse. Cahiers d’art, le tournant des années 1930
.Niemal do końca maja można jeszcze oglądać w Musée de l’Orangerie piękną wystawę poświęconą twórczości Matisse’a z lat 30. XX wieku. Mimo że wystawa skoncentrowana jest wokół roli, jaką odegrało czasopismo „Cahiers d’art” w twórczości Matisse’a i w promowaniu nowych ruchów artystycznych w sztuce międzywojnia, centrum wystawy nie stanowią prezentowane tam archiwalne wydania „Cahiers d’art”, ale obrazy Matisse’a. Wystawę warto więc odwiedzić ze względu na przedstawiane tam dzieła Matisse’a, spośród których większość rzadko można zobaczyć na wystawach we Francji.
Matisse. Cahiers d’art, le tournant des années 1930, do 29 maja 2023 r.
Musée de l’Orangerie, Jardin des Tuileries (1. dzielnica), metro Concorde
10. Sarah Bernhardt. Et la femme créa la star
.W Petit Palais trwa wystawa poświęcona Sarah Bernhardt, aktorce i symbolowi ekscentryzmu w kulturze przełomu XIX i XX wieku. Grająca na scenach na całym świecie, w sztukach Racine’a, Szekspira czy Victora Hugo, Sarah Bernhardt była podziwiana nie tylko przez publiczność, ale również przez przedstawicieli artystycznej i literackiej sceny Paryża, których inspirowała. Na wystawie można zobaczyć m.in. stroje sceniczne Sarah Bernhardt, jej osobiste przedmioty, korespondencję czy wykonane przez nią rzeźby.
Sarah Bernhardt. Et la femme créa la star, do 27 sierpnia 2023 r.
Petit Palais, Avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées – Clemenceau