Nowy mural Banksy'ego – liście domalowane do usychającego drzewa

Słynny brytyjski artysta streetartowy Banksy potwierdził w poniedziałek 18 marca, że jest autorem muralu, który dzień wcześniej pojawił się w Londynie – na ścianie domu, przed którym stoi usychające drzewo z obciętymi gałęziami, rozpylił zieloną farbę w ten sposób, iż wygląda ona jak liście.

Nowy mural Banksy’ego w Londynie

.Nieujawniający prawdziwej tożsamości artysta zamieścił w poniedziałek na swojej stronie internetowej oraz na Instagramie zdjęcie pustej ściany budynku i tej samej ściany z namalowanym muralem.

Dzieło o czytelnym wydźwięku ekologicznym pojawiło się na ścianie budynku w dzielnicy Finsbury Park w północnym Londynie nad ranem w niedzielę. W rogu ściany namalowana została w charakterystycznym dla Banksy’ego stylu zielona postać trzymająca w rękach opryskiwacz ciśnieniowy. Jeszcze zanim artysta potwierdził, że to on jest twórcą dzieła, wiele osób przychodziło obejrzeć nowy mural, robiąc sobie przy nim zdjęcia.

Władze gminy nie usuną dzieła

.Władze gminy Islington, na której terenie znajduje się Finsbury Park, oświadczyły, że jej zespół ds. usuwania graffiti jest świadom istnienia dzieła i nie usunie go. Zapewnienie to ma związek z faktem, że kilkakrotnie zdarzyło się w przeszłości, że namalowane na ścianach budynków graffiti Banksy’ego zostały usunięte przez nieświadomych tego pracowników.

Według władz Islington drzewo wiśniowe, które stało się elementem dzieła Banksy’ego, ma około 40-50 lat, ale z powodu próchnienia i tego, że jest atakowane przez grzyby, jest w coraz gorszym stanie. Od pewnego czasu drzewo ma przycinane gałęzie, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i w celu przedłużenia jego życia, i władze zapewniają, że będą kontynuować prace nad jego utrzymaniem.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Bartłomiej Niedziński/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 marca 2024