ONZ prosi Moskwę o dostęp do rosyjskich regionów zajętych przez Kijów

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka zwrócił się do rosyjskich władz z prośbą o umożliwienie dostępu do terytorium Rosji, które zostały zaatakowane i zajęte przez siły ukraińskie. Prośba ONZ dotyczy możliwości monitorowania zachowywania praw człowieka w regionach kurskim, biełgorodzkim i briańskim, a także relacji międzynarodowych między Ukrainą i USA, w kontekście wsparcia wojskowego udzielanego Ukrainie przez Stany Zjednoczone w prowadzonym natarciu.
ONZ prosi o dostęp do rosyjskich regionów dotkniętych przez działania wojenne
.Liz Throssell, rzeczniczka Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, oświadczyła że zwrócono się do Rosji z prośbą o dostęp do regionów dotkniętych ostrzałami lub innymi działaniami sił ukraińskich. Throssell podkreśliła, że prośba ta jest związana z mandatem udzielonym ONZ przez społeczność międzynarodową, a dotyczącym monitorowania i oceny sytuacji w zakresie praw człowieka w rejonach świata objętych działaniami zbrojnymi. Wskazanie przez ONZ regionów kurskiego, biełgorodzkiego i briańskiego, sugeruje, że są to miejsca, gdzie działania wojenne szczególnie nasilają się, co wzbudza obawy o możliwe naruszenia praw człowieka, w tym wobec cywilów, którzy są pierwszymi ofiarami każdej wojny.
Rola ONZ w monitorowaniu przestrzegana praw człowieka na terenach objętych wojną to kluczowy element wystosowanej przez instytucję prośby: ONZ ma za zadanie oceniać, czy działania wojenne odbywają się zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. W kontekście rosyjsko-ukraińskiego konfliktu prośba ONZ jest próbą zapewnienia przejrzystości w zakresie tego, jak prowadzone są działania wojenne. Rosja, której wewnętrzne prawo skierowane jest przeciwko działalności organizacji międzynarodowych na terenie tego kraju, niechętnie reaguje na prośby tych organizacji o dostęp do swoich terenów, szczególnie dotkniętych konfliktem.
Rosja i ONZ – skomplikowane relacje
.Relacje Rosji z ONZ są od dłuższego czasu skomplikowane. Moskwa, będąc stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, często blokuje lub krytykuje działania organizacji, które postrzega jako ingerencję w swoje wewnętrzne sprawy. Jednocześnie to właśnie ten kraj pod panowaniem Władimira Putina odpowiada za wiele konfliktów, które maja miejsce na terenie byłych republik sowieckich. Postawa ta jest często i wprost krytykowana na forum ONZ. W związku z tym nie jest pewne, jak Rosja odpowie na prośbę, wystosowaną przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Można się jednak spodziewać, że Kreml może uznać to za próbę delegitymizacji jej działań wojskowych lub podważenia suwerenności, co wpłynie na dalsze komplikacje w relacjach z ONZ.
Ukraińska kontrofensywa na terytorium Rosji
.Regiony wymienione w artykule włoskiej agencji ANSA – kurski, biełgorodzki i briański – na początku sierpnia stały się obiektem coraz częstszych ataków ze strony sił ukraińskich. Dotychczas walki, rozpoczęte rosyjską pełnoskalową inwazją w lutym 2022 roku, koncentrowały się głównie na terytorium Ukrainy, jednak w pierwszych tygodniach sierpnia 2024 roku Ukraina zwiększyła swoją aktywność ofensywną także w kierunku obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej na terenie Rosji, zajmując między innymi ważny węzeł przesyłowy gazu do Europy – miasto Sudża.
Jak twierdzi włoska agencja ANSA istotnym tematem jest wsparcie militarne dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych wskazując na wagę rozmów, jakie odbywali minister obrony Ukrainy Rustem Umerov i jego amerykański odpowiednik, sekretarz obrony Lloyd Austin. Jak wskazano, ostatnia rozmowa telefoniczna dotyczyła bieżących potrzeb ukraińskich sił obrony oraz dalszej pomocy wojskowej. Lloyd Austin podkreślił, że USA nadal zobowiązują się do wspierania Ukrainy w jej walce przeciwko rosyjskiej agresji. Stany Zjednoczone od początku wojny przekazują Ukrainie znaczne środki finansowe i militarne, co ma zdaniem włoskiej agencji duże znaczenie dla utrzymania równowagi na polu walki.
Szeroki kontekst geopolityczny
.Depesza włoskiej agencji ANSA podkreśla też szerszy kontekst geopolityczny, związany z trwającym konfliktem rosyjsko-ukraińskim. ONZ i inne organizacje międzynarodowe starają się monitorować sytuację, jednak możliwości działania tych organizacji są ograniczone przez polityczne realia, w tym właśnie przez opór Rosji. W tle konfliktu rosyjsko-ukraińskiego rozgrywa się rywalizacja bowiem zdaniem ANSA spór mocarstw – przede wszystkim USA i Chin – które w sposób bezpośredni lub pośredni wspierają różne strony konfliktu.
Prośba ONZ o dostęp do regionów rosyjskich dotkniętych działaniami wojennymi pokazuje, że wojna w Ukrainie osiąga nowy wymiar, który wymaga międzynarodowego nadzoru. Relacje między ONZ a Rosją, jak wskazuje włoska agencja, pozostają napięte, co może utrudniać możliwość realizacji tej misji. Jednocześnie wsparcie ze strony USA dla Ukrainy podkreśla, że konflikt ten jest również polem rywalizacji między mocarstwami, a jego rozstrzygnięcie będzie miało dalekosiężne skutki dla całego ładu międzynarodowego, twierdzi włoska agencja.
Oprac. MK