Michel Houellebecq oskarżony. Rektor Wielkiego Meczetu Paryża zapowiada wycofanie skargi
Rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu, Chems-eddine Mohamed Hafiz, zapowiedział wycofanie skargi złożonej na pisarza Michela Houellebecqa. W grudniu 2022 roku przedstawiciele Wielkiego Meczetu wnieśli oskarżenie wobec Houellebecqa, odnosząc się do wywiadu, jakiego udzielił Michelowi Onfrayowi w magazynie „Front Populaire”. Zdaniem skarżących, Michel Houellebecq miał dopuścić się „nawoływania do nienawiści” względem muzułmanów.
.Autor m.in. „Uległości” i „Unicestwiania” udzielił pod koniec listopada ponad 40-stronicowego wywiadu Michelowi Onfrayowi, redaktorowi naczelnemu magazynu „Front Populaire”[LINK]. Rozmowa ta była i wciąż jeszcze jest najbardziej czytaną we Francji, sprawiła też że przeanalizowana bardzo uważnie – stała się aktem oskarżenia przeciwko pisarzowi. Oskarżony Michel Houellebecq został przez działaczy muzułmańskich, skargę na pisarza wniósł rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu.
Oskarżony Michel Houellebecq
.Dwie wypowiedzi pisarza szczególnie zostały uwzględnione przez Wielki Meczet w Paryżu jako „prowokujące do nienawiści względem muzułmanów”. Pierwszą z nich było stwierdzenie Michela Houellebecqa : „Kiedy całe terytoria znajdą się pod islamską kontrolą, myślę że będą miały miejsce akty oporu. Będą zamachy przed meczetami, w kawiarniach do których chodzą muzułmanie, w skrócie odwrócony Bataclan”. Przedstawiciele Wielkiego Meczetu wskazali w swojej skardze również na kolejną wypowiedź pisarza : „Życzeniem prawdziwych Francuzów nie jest, żeby muzułmanie się asymilowali, ale żeby przestali ich okradać i ich napadać…”.
Rozmowa Michela Houellebecqa z Michelem Onfrayem wyjdzie w formie książkowej, z doprecyzowaniem kwestii islamu
.Michel Houellebecq spotkał się w czwartek 5 stycznia 2023 r. z rektorem Wielkiego Meczetu w Paryżu, Chems-eddine Mohamedem Hafizem z inicjatywy naczelnego rabina Francji, Haïma Korsii. Najbardziej czytany na świecie francuski współczesny autor zaznaczył podczas spotkania potrzebę przywrócenia kontekstu wypowiedzianych przez niego słów, wzbudzających sprzeciw Wielkiego Meczetu. Podkreślił również, że zostały one wypowiedziane podczas długiej, trwającej sześć godzin dyskusji i przyznał, że „wskazane wypowiedzi były dwuznaczne”. Michel Houellebecq deklarował doprecyzowanie tych wypowiedzi w planowanej książce, która będzie zawierać całość wywiadu z Michelem Onfrayem, którego część została opublikowana w magazynie „Front Populaire”.
Michel Houellebecq przekazał doprecyzowane wypowiedzi „Le Figaro”, które opublikowały je w całości na swojej stronie internetowej. Pierwszą zacytowaną wypowiedź, dotyczącą „aktów oporu” ze strony Francuzów, pisarz uzupełnił, odnosząc się do ewentualnej wojny domowej : „Nie sądzę, z mojej strony, żeby warunki ku temu w tej chwili zaistniały. Najpierw musiałaby być sytuacja, w której policja faktycznie nie może już wejść do niektórych dzielnic, a tak nie jest: czasami jest im trudno, muszą użyć dużych środków, ale im się to udaje. Następnie, musiałaby być sytuacja, w której wojsko nie może wejść do tych dzielnic; a to wydaje mi się na ten moment nieprawdopodobne”.
Hidżaby, burkini, halal i kwestie bezpieczeństwa we Francji
.Drugą wskazaną przez Wielki Meczet wypowiedź, dotyczącą asymilacji muzułmanów, Michel Houellebecq uzupełnił m.in.o zapis : „Historie z hidżabami, burkini, jedzeniem halal itd., Francuzów zupełnie nie obchodzą, od momentu w którym nie widzą już muzułmanów jako zagrożenie ich bezpieczeństwa. To, o co proszą i, więcej, czego wymagają, to żeby zagraniczni przestępcy byli wydaleni z kraju, i generalnie żeby wymiar sprawiedliwości traktował bardziej surowo drobnych przestępców. O wiele bardziej surowo.”
Rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu, który wstrzymał złożoną skargę na Michela Houellebecqa, zapowiedział jej ostateczne wycofanie w momencie publikacji tekstu wywiadu z doprecyzowanymi wypowiedziami, dotyczącymi muzułmanów.
Spotkanie pojednawcze z inicjatywy naczelnego rabina Francji, w tle zbliżająca się dyskusja o eutanazji, w której „występują punkty wspólne”
.Naczelny rabin Francji, Haïm Korsia, z którego inicjatywy odbyło się spotkanie z Michelem Houellebecquiem, wyraził zadowolenie z takiego zakończenia sprawy, „pozwalającego uniknąć niepotrzebnego i szkodliwego dla obu stron procesu sądowego”. „Michel Houellebecq jest wielkim autorem, wielkim myślicielem”- dodał.
Michel Houellebecq wyraził natomiast „ulgę i radość z tego rozwiązania” i możliwości „doprecyzowania swoich wypowiedzi”, które odpowiadają teraz bardziej temu, co chciał wyrazić. „Debata tego typu nie powinna odbywać się przed trybunałem. Tym bardziej że w najgorszym przypadku, proces sądowy miałby miejsce w czasie debaty o eutanazji. Otóż, w tym temacie, mam bardzo dużo punktów wspólnych z rektorem Wielkiego Meczetu i ogólnie z przedstawicielami religijnymi” – stwierdził Michel Houellebecq.
Julia Mistewicz
Paryż