Pablo Picasso w Muzeum w Lewkowie

Pablo Picasso w Muzeum w Lewkowie

18 grafik Pabla Picassa powstałych po II wojnie światowej można zobaczyć w Muzeum w Lewkowie. Wystawa potrwa do 11 listopada.

Prace Pabla Picassa w Muzeum w Lewkowie

.Zaprezentowane w sali balowej Muzeum w Lewkowie prace hiszpańskiego malarza powstały po drugiej wojnie światowej. Obejmują dwa cykle tematyczne: „Wojna i pokój” z 1954 roku oraz „Los Toros” z 1961 roku. Łącznie wystawiono 18 grafik, w tym 11 litografii, 2 kolorotypy i 5 heliograwiur.

„Prezentowane prace pochodzą z okresu powojennego, gdy Pablo Picasso ze swoją partnerką Francoise Gilot osiedli w Vallauris we Francji. Tam Picasso zaadoptował do swoich potrzeb opuszczoną kaplicę pochodząca z XIV wieku. Z czasem wykonał tam freski z cyklu „Wojna i pokój”. Druga część wystawy to „Los Torros”, poświęcona corridzie, która obok pięknych kobiet była drugą miłością Pabla Picassa” – powiedziała Ewa Kopeć, opiekunka wystawy.

Dodała, że prace Picassa pokazują „jego wielki kunszt malarski, bo za pomocą prostych kresek i plam tworzył piękną formę, kilkuplanowe opowieści. Ta jego lapidarność z pewnością jest godna uwagi” – powiedziała. Wystawa będzie czynna do 11 listopada.

Sztuka narracji. Piękno na usługach władzy w medycejskiej Florencji

.„Politycy nie bez powodu lubią ogrzewać się w blasku artystów. Od czasów starożytnych aż do współczesności władza wykorzystuje ich twórczość na potrzeby propagandowe” – pisze Patryk PALKA, redaktor „Wszystko co Najważniejsze” kierujący działem „Piękno Historii”. 

Jak zaznacza, „sztuka – będąca zjawiskiem uniwersalnym i ponadhistorycznym, odpowiadającym potrzebom ludzkiej natury – doskonale sprawdza się jako skuteczne narzędzie narracyjne. Polityka sama w sobie również przypomina sztukę – iluzji. W zależności od kontekstu i charakteru publiczności scenę dekoruje się inaczej, wykorzystuje się różne symbole i zabiegi, lecz zasadniczym celem pozostaje wpływ na sposób myślenia społeczeństwa. Słuszność przekonań nie wystarczy, by zdobyć i utrzymać władzę. Trzeba jeszcze przekonać innych, że propagowane poglądy i działania są właściwe. Ich zgodność z rzeczywistością gra w przedstawieniu rolę drugorzędną. Najważniejsze są opowieść i sposób jej prezentacji”.

„Medyceusze byli wyjątkowo biegli w sztuce iluzji. Korzystali z symboliki bliskiej Florentyńczykom, nawet jeśli przekaz ideowy, który budowali, był sprzeczny z ich politycznym postępowaniem. Współczesna polityka, choć nie przyczynia się już do powstawania arcydzieł, wykorzystuje podobne socjotechniki – bez wątpienia w sposób bardziej świadomy i na znacznie większą skalę. Wystarczy spojrzeć, na tle jakich flag polityk wygłasza orędzie, jakim tonem to robi i z jakim wyrazem twarzy, w co jest ubrany podczas kampanii wyborczej, jakie przypinki nosi w klapie marynarki, do jakich idei się odwołuje, jakich artystów poważa i dotuje, by dostrzec w tych działaniach spójną, logiczną koncepcję” – pisze Patryk PALKA.

Dodaje również, że „najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Suma ich jakości decyduje o skuteczności i sile narracji, a stąd już tylko krok do objęcia władzy”.

Tekst Patryka PALKI pt. „Sztuka narracji. Piękno na usługach władzy w medycejskiej Florencji” dostępny jest w całości na łamach „Wszystko co Najważniejsze”:

PAP/Ewa Bąkowska/WszystkoCoNajważniejsze/sn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 października 2024
Fot. Pablo Picasso, Argentina. Revista Vea y Lea, domena publiczna, Wikimedia.