
Ignacy Jan Paderewski. Symbol, który może nas zjednoczyć
Ignacy Jan Paderewski to symbol łączący ponad podziałami. Niewiele nam ich pozostało, a dziś potrzeba ich bardziej niż kiedykolwiek po 1989 r.
Ignacy Jan Paderewski to symbol łączący ponad podziałami. Niewiele nam ich pozostało, a dziś potrzeba ich bardziej niż kiedykolwiek po 1989 r.
Konferencja jałtańska i teherańska to bolesna lekcja historii i doskonała szkoła realizmu politycznego tak dla Europy, jak i dla Amerykanów.
Zamach majowy Józefa Piłsudskiego i późniejszy proces brzeski, czyli pokazowy sąd nad przywódcami opozycji wobec rządów piłsudczyków, to przestroga, z...
Historia katedry Notre-Dame w Paryżu jest poniekąd odbiciem dziejów Francji.
Historia wyborów prezydenckich w Polsce sięga początków II Rzeczpospolitej.
Tysiąc lat temu, w 1025 r., Bolesław Chrobry sięgnął po koronę, wynosząc swe państwo do rangi królestwa.
Polskość jest źródłem siły i unikalnej wrażliwości. To dziedzictwo naznaczone bólem wielu pokoleń, ale także pełne charakteru, piękna i mocy.
Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to tradycje, które przez wieki przybierała różne formy.
Z uwagi na niewydolność systemu politycznego, podziały społeczne oraz położenie geograficzne, Liban jest państwem skazanym na wojnę.
Bitwa Warszawska 1920 r. to jeden z najważniejszych momentów polskiej historii.
Krzysztof K. Baczyński był klejnotem polskiej kultury. Podczas Powstania Warszawskiego ten skarb został nam bezpowrotnie odebrany.
Stosunek Trumpa do NATO i wojny na Ukrainie nie jest novum, ale ma korzenie w tradycji strategicznej USA, której częścią jest izolacjonizm.
Unia polsko-litewska pozwoliła obu krajom skutecznie hamować imperialną politykę Moskwy przez 250 lat.
Konflikt w tak dużym i niejednorodnym narodzie jak polski jest nieunikniony. Nie ustrzegli się go nawet Ojcowie Niepodległości.
Lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 r. było największym desantem wojskowym w dziejach wojen. Słynny D-Day na stałe zapisał się w historii.
Jeśli wśród naszych elit politycznych znajdują się osoby, które pobierały lekcje od włoskiego myśliciela, warto aby wróciły raz jeszcze do jego przesł...
Patriotyzm to jeden z fundamentów etosu Rzymian.
NATO stanowi ewenement w historii stosunków międzynarodowych. Nie jest jednak pierwszą organizacją w dziejach o podobnym charakterze.
Mężczyźni walczyli o upowszechnienie praw wyborczych ponad dwa tysiące lat, natomiast kobietom zajęło to zaledwie stulecie.
Spór o żołnierzy wyklętych nie ma wymiaru wyłącznie merytorycznego, ale przede wszystkim ideowy i polityczny.
Cud pierwszej wolnej elekcji wymykał się logice. Był szczytową formą dojrzałości obywatelskiej najlepszego pokolenia polskiej i litewskiej szlachty.
Kazimierz Jagiellończyk władał Polską przez niemal pół wieku (1447–1492).
Sztuka będąca zjawiskiem uniwersalnym i ponadhistorycznym, odpowiadającym potrzebom ludzkiej natury, doskonale sprawdza się jako skuteczne narzędzie n...
Założenie, wedle którego autonomia i modernizacja Królestwa Polskiego trwałyby, gdyby nie wybuch powstania listopadowego, nie uwzględnia interesu rosy...
Zasadnicze pytanie w związku z funkcjonowaniem mitu napoleońskiego w Polsce nie brzmi: „dlaczego” ani „jak” powstał, ale co w biało-czerwonej legendzi...
Lęk przed polskością – podskórny, czasem nieuświadomiony, lecz zapisany w rosyjskim kodzie kulturowym – to wciąż obecna fobia rosyjskich elit.
Tytuł niniejszego tekstu stanowi nawiązanie do eseju Mordechaja Paldiela Bohaterscy Polacy czasu wojny.
„Operacja polska” NKWD z lat 1937–1938 była ludobójstwem, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 111 091 niewinnych osób.
Wywalczyć pokój z Rosją to szalenie trudne zadanie. Utrzymać go – to niemal niemożliwa sztuka.
Żadne prawo nie przerazi człowieka tak bardzo, by zaprzestał jego łamania.
Czego może nas nauczyć Niccolò Machiavelli w XXI wieku? Jaki jest ów wiek tuż za progiem trzeciej dekady?
Stańmy murem za ofiarami, pokażmy Rosji i Białorusi, że świat sportu nie wyraża zgody na agresję i terror, że na czas wojny zamyka przed napastnikami ...
W 160. rocznicę powstania styczniowego Polacy, Litwini i Ukraińcy są narodami wolnymi; Białorusini walczą o swą wolność, a Rosjanie nadal słuchają roz...
Nie obejrzałem „na żywo” pierwszej bramki Roberta Lewandowskiego na Mistrzostwach Świata ani nie byłem świadkiem drogi, którą przeszło Maroko, by stać...