Papieski Instytut Studiów Kościelnych wysłał 35 tys. książek do Polski

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) otrzymał blisko 35 tys. książek. Stoi za tym Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie (PISK) – poinformowała poznańska uczelnia. Kościelna placówka we Włoszech została zamknięta ze względu na oszczędności.

Zbiory biblioteki trafi do poznańskiej uczelni

.W listopadzie Papieski Instytut Studiów Kościelnych poinformował zaplanowanym na koniec ub. roku zamknięciu rzymskiej siedziby Instytutu i przeniesieniu zbiorów do Polski. Zgodnie z informacjami podawanymi na swojej stronie internetowej PISK zajmuje się rejestracją, gromadzeniem, zabezpieczeniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów z zakresu działalności Kościoła w Polsce.

Cytowany we informacji prasowej doktorant Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM Przemysław Raczyk opisał, że w październiku poznańscy naukowcy otrzymali pierwszą informację dotyczącą planowanego zamknięcia rzymskiej placówki PISK.

„Zadzwonili do nas z pytaniem: Słuchajcie, może chcielibyście trochę książek? Odpowiedzieliśmy: jasne, że tak. To nie tylko książki teologiczne, ale też związane z historią, historią literatury oraz relacji polsko-włoskich, a także działaniami Polaków w Rzymie – pomyśleliśmy, że to fantastyczna sprawa. Dopiero później okazało się, że chodzi o całą bibliotekę” – wskazał Raczyk.

Z kolei cytowany w komunikacie prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. UAM dr hab. Rafał Witkowski zaznaczył, że poznańska uczelnia „w sposób szczególny” była związana z Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych. Podkreślił, że placówką od 1971 r. kierował absolwent UAM, ks. dr Hieronim Fokciński SJ. Prof. Witkowski dodał również, że na przestrzeni lat poznańscy naukowcy, m.in. z Wydziału Historycznego, wielokrotnie odbywali staże i kwerendy w rzymskim PISK.

„Mając na uwadze powiązania, którę łączą Papieski Instytut Studiów Kościelnych z uniwersytetem w Poznaniu, ks. prof. Robert Danieluk, dyrektor PISK, zaoferował przekazanie zbiorów bibliotecznych nieodpłatnie uniwersytetowi. Prof. Robert Maryks z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, dokonał lustracji księgozbioru naukowego, liczącego ok. 35 tys. tomów i przygotował dokumentację fotograficzną. Wyniki jego pracy zostały skonsultowane z dr Małgorzatą Dąbrowicz, dyrektorką Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz pracownikami BUP” – opisał prof. Witkowski.

Po oszacowaniu kosztów przygotowania księgozbioru do przewiezienia, czworo doktorantów Szkoły Nauk o Języku i Literaturze UAM pojechało do Rzymu, gdzie przez blisko tydzień przygotowywali księgozbiór do transportu. Ostatecznie, tuż przed Bożym Narodzeniem, książki znajdujące się na 33 paletach zostały przewiezione do Poznania przez firmę transportową.

W komunikacie zaznaczono, że od pierwszych dni nowego roku pracownicy uniwersyteckiej biblioteki oraz bibliotek wydziałowych segregują i opracowują rzymski zbiór.

Papieski Instytut Studiów Kościelnych docenił polską naukę

.W ostatniej dekadzie Polska dzięki atrakcyjnej ofercie dydaktycznej, skierowanej do studentów i naukowców, pozycjonuje się, jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe, w czołówce krajów europejskich. Dążymy do usytuowania naszych uczelni jako partnerów i konkurentów dla prestiżowych ośrodków akademickich z przekonaniem, że niesiemy cenne doświadczenia i odkrycia, które zmienią bieg przyszłości.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) już od sześciu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia. Szczególnym osiągnięciem Agencji jest jej zaangażowanie w drugi największy w Europie program mobilnościowy – CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej) – w którym kraje Grupy Wyszehradzkiej, Austria oraz Bałkany mogą intensyfikować współpracę akademicką. To tylko niewielki fragment naszego bogatego portfolio dla studentów, naukowców i instytucji. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim.

Ustawodawca, nadając NAWA tak szerokie kompetencje, miał świadomość, że istniejące podmioty szkolnictwa wyższego potrzebują komponentu międzynarodowego. Wyzwania współczesności – pandemia COVID-19 czy wojna na Ukrainie – wypełniły misję NAWA o zdolność do bieżącego reagowania na zachodzące zmiany. Niespełna miesiąc od wybuchu wojny byliśmy w stanie uruchomić program pomocowy dla studentów i doktorantów z Ukrainy („Solidarni z Ukrainą”), a dla naukowców za naszą wschodnią granicą, we współpracy z najbardziej prestiżową agencją grantodawczą na świecie, National Science Foundation, realizujemy program IMPRESS-U, który polega na zakładaniu trilateralnych zespołów badawczych amerykańsko-polsko-ukraińskich. Celem tej inicjatywy jest inkluzja ukraińskiego środowiska akademickiego w międzynarodowe standardy badawcze.

Swoistą arché polskiej nauki jest stale zmieniająca się infrastruktura badawcza. Tworzone nowe centra badań naukowych, szeroko dostępne zbiory biblioteczne czy rosnąca liczba otwieranych Welcome Centre w murach polskich uczelni pozwalają na całkowitą adaptację studenta do nowego środowiska. NAWA od sześciu lat wyznacza nowe ambitne cele poprzez ustanawianie i doskonalenie flagowych programów: Polskie Powroty NAWA, Anders NAWA, Partnerstwa Strategiczne NAWA czy Lektorzy NAWA.

Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/dawid-kostecki-polska-nauka-juz-wie-jak-przyciagac-swiat/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 stycznia 2025