„Pianoforte” w kinach

Konkurs Chopinowski jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i od dziesięcioleci budzi ogromne emocje. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte” znaleźli się młodzi uczestnicy ostatniej odsony Konkursu Chopinowskiego i ich marzenia. Film będzie dostępny w kinach od 16 lutego.

Uczestnicy Konkursu Chopinowskiego od prywatnej strony

.Uczestnicy konkursu podporządkowują swoje życie grze na fortepianie, a po latach ćwiczeń stają do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii na dużym ekranie obejrzymy ich zakulisowe przygotowania i fragmenty prywatnego życia, w którym odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni nie śpią całą noc w oczekiwaniu na werdykt. Zgodnie z regułami konkursu nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. „Pianoforte” stanowi wciągającą opowieść o dojrzewaniu, buncie, muzyce i ogromnych oczekiwaniach. Dostępny jest już polski zwiastun filmu.

Film Kuby Piątka miał swoją premierę podczas prestiżowego festiwalu filmowego Sundance oraz otrzymał Nagrodę Publiczności na polskim festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przy okazji obu wydarzeń został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków.

Reżyserem filmu „Pianoforte” jest Jakub Piątek: „Zacząłem cały proces od około 50 pogłębionych rozmów przez internet z zakwalifikowanymi pianistami. Potem towarzyszyłem wybranym w trakcie eliminacji do konkursu pianistom, na kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. W ten sposób wybrałem bohaterów filmu. Nie kierowałem się rankingiem pianistycznym, tylko czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją. Realizacja tego filmu była swojego rodzaju zakładem z samym Konkursem. Noc ogłoszenia wyników po pierwszym etapie równie dobrze mogłaby skończyć się tym, że nasi wybrani bohaterowie wracają do domów. Statystycznie powinniśmy mieć 1,5 bohatera w Finałach, mieliśmy ich o wiele więcej. Podobny układ zawarłem z naszymi bohaterami. Byliśmy w tym razem, nieważne dokąd dotrą – czy dojdą na szczyt, czy odpadną. Ten rodzaj zaufania między ekipą a bohaterami stał się fundamentem tego filmu”.

Twórcy „Pianoforte”

.Film „Pianoforte” wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, który odpowiadał także za świetnie przyjęte i nagradzane na międzynarodowych festiwalach dokumenty kreacyjne „Over the Limit” (2017) czy „Wiatr. Thriller dokumentalny” (2019). Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Artur Szklener, Joanna Chorzępa), Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (Anna Spisz) oraz MX35 (Mateusz Wajda, Paweł Ziemilski). Film „Pianoforte“ powstał w koprodukcji także z nadawcami HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórcy filmu:

Scenariusz i reżyseria: Jakub Piątek

Producent: Maciej Kubicki PGP

Zdjęcia: Filip Drożdż

Montaż: Ula Klimek-Piątek

Dźwięk: Anna Rok, Michał Fojcik MPSE, Joanna Popowicz

Kierownictwo produkcji: Katarzyna Dudarewicz

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na film „Pianoforte” do kin od 16 lutego.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/NIFC/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 stycznia 2024
Fot.: Facebook/Pianoforte documentary film