Podsumowanie roku 2023 w Zamku Królewskim w Warszawie

Ważne wydarzenia ze współczesnej historii Polski, nagrodzone wystawy, rekordowa frekwencja, zakupy dzieł sztuki charakteryzowały rok 2023 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Ważne wydarzenia ze współczesnej historii Polski, nagrodzone wystawy, rekordowa frekwencja, zakupy dzieł sztuki charakteryzowały rok 2023 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Rok 2023 w Zamku Królewskim

.„Już kolejny rok przyzwyczajamy naszą publiczność, że Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko miejsce kojarzące się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski, ale też ważny ośrodek wystawienniczy – zaznacza prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zamek w 2023 roku stał się miejscem takich historycznych wydarzeń, jak przemówienia prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, które zostały wygłoszone na dziedzińcu oraz w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zamek to chętnie odwiedzany przez publiczność ośrodek wystawienniczy. Świadczą o tym ubiegłoroczne ekspozycje, a zwłaszcza wystawa „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawę wyróżniono pierwszym miejscem w rankingu tygodnika „Polityka”.

W minionym roku Zamek zrealizował też kilka dużych wystaw współpracując z najważniejszymi światowymi ośrodkami muzealnymi, wśród których znalazły się m.in. rzymska Galeria Borghese, Galeria Uffizi we Florencji, Luwr, Muzeum Brytyjskie oraz Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego i Lwowskie Muzeum Historyczne.

W salach zamkowych można było obejrzeć także wystawy „Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863”; „Kopernik i jego świat” oraz „Geniusz Lwowa. Lwów, jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Ta, trwająca jeszcze ekspozycja, jest rodzajem podróży przez świat artystycznych skarbów stolicy Galicji, obejmujących słynną rokokową rzeźbę lwowską, a także zbiory malarstwa polskiego i zachodnioeuropejskiego z przedziału od XVI wieku po wiek XX, w tym dzieła mistrzów tej miary, co Artur Grottger, Jacek Malczewski, Jan Matejko czy Henryk Siemiradzki, a także mniej znane perły sztuki zachodnioeuropejskiej.

Wyjątkowe wystawy

.Mocnym akcentem ubiegłego roku stała się także prezentacja „Portretu młodzieńca” Tycjana, kolejna odsłona cyklu Arcydzieła na Zamku.

Sukcesem frekwencyjnym cieszy się otwarta pod koniec roku ekspozycja poświęcona sztuce Jerzego Nowosielskiego. Ekspozycja „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” czynna będzie do 3 marca 2024 r.

„Zwieńczeniem tego wyjątkowego roku stał się zakup rysunku Rafaela, który obecnie jest jednym z najcenniejszych okazów stale rozbudowywanej zamkowej kolekcji sztuki” – zaznaczył prof. Fałkowski.

Wśród najważniejszych zakupów 2023 roku, prócz rysunku Rafaela, znalazły się obrazy Paola Uccella, Matti Pretiego oraz Agostina Tassiego.

Rekordowa frekwencja

.W roku 2023 – jak informuje dział mediów Zamku – także rozpoczęta została współpraca partnerska z firmą technologiczną Well of Art, dzięki której w działaniach edukacyjnych wykorzystywano innowacyjną aplikację Glaze, odwzorowującą proces malowania olejnego zgodnie z technikami wielkich mistrzów.

Ponadto, z oferty przygotowanej przez zamkowy Dział Edukacji skorzystało ponad 57 tys. osób, zrealizowano ponad 2300 przedsięwzięć edukacyjnych. W 2023 roku w Zamku Królewskim w Warszawie padł rekord frekwencji. Zamek odwiedziło ponad 2 miliony osób.

„Kultura Najważniejsza” – najważniejsze to dobry plan na weekend

.Czym bylibyśmy, nie korzystając z dobrodziejstwa kultury i sztuki? Czym bylibyśmy, nie znając życia największych artystów? Nie pamiętając o najważniejszych dziełach? Nie widząc najpiękniejszych prac i nie słysząc najwybitniejszych melodii?

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. 

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić. Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie. Proponujemy Państwu to, co po prostu trzeba zobaczyć. Przedstawiamy także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Tworzymy dla Państwa swoisty kalendarz z wydarzeniami kulturalnymi, które warto uwzględnić podczas planowania wolnego czasu.

W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Projekt powstaje we współpracy z PKO Bankiem Polskim.

PAP/ Anna Bernat/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 stycznia 2024