Polacy w XIX Konkursie Chopinowskim - kto zagra?

Już za tydzień 23 kwietnia 2025 r. ruszają eliminacje do XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, które wyłonią 80 najlepszych pianistów do ostatecznych zmagań w październikowym Konkursie. W eliminacjach grać będzie dziesięciu młodych Polaków.
Konkurs Chopinowski Polacy w eliminacjach 2025
.XIX Konkurs Chopinowski Polacy nie stanowią zwykle w tych zmaganiach narodowości dominującej w konkursie, chociaż jest to święto wybitnie polskiej z ducha muzyki. Od lat utrzymuje się tendencja bardzo licznego udziału w tych zmaganiach pianistów z Azji, szczególnie Chin, Korei i Japonii. W tym roku w grupie 171 zakwalifikowanych znalazło się ponad 60 Chińczyków!
W tym gronie dziesiątka Polaków zwraca szczególną uwagę. Reprezentować nas będą:
- Antoni KŁECZEK
- Julia ŁOZOWSKA
- Maria MOLISZEWSKA
- Yehuda PROKOPOWICZ
- Mateusz TOMICA
- Jan WIDLARZ
- Bartłomiej KOKOT
- Michał BASISTA
- Zuzanna SEJBUK
- Trung Viet NGUYEN
W ciągu dwunastu dni eliminacji (23 kwietnia – 4 maja) pianiści wykonają ok. 30-minutowe recitale, prezentując wybrane utwory Fryderyka Chopina. Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego odbywać się będą w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie w dwóch sesjach – porannej i wieczornej.
Wszystkie bilety na koncerty eliminacyjne zostały już dawno wyprzedane, dlatego fanom muzyki Chopina pozostaje słuchanie ich poprzez transmisje na żywo w Internecie.
Na czym polega fenomen tak licznego angażowania się pianistów z wielu różnych krajów i kultur w odbywający się co 5 lat MIędzynarodowy Konkurs Chopinowski? Zdaniem rzecznika NIFC Aleksandra LASKOWSKIEGO odpowiedzią jest sama muzyka Fryderyka Chopina.
– Muzyka Chopina jest bez wątpienia pewnym uniwersalnym językiem ludzkiej duchowości, który przemawia do ludzi niezależnie od czasów i kultury, w której żyją. Jest jak duchowe esperanto – mówi Aleksander Laskowski.
Sylwetki artystyczne Polaków startujących w eliminacjach
.Oto krótkie sylwetki artystyczne Polaków biorących udział w eliminacjach do Konkursu Chopinowskiego 2025.

18-letni Antoni KŁECZEK, który zagra w eliminacjach jako pierwszy z Polaków już 23 kwietnia, jest pianistą urodzonym i mieszkającym na stałe w Stanach Zjednoczonych, ale podtrzymującym silne więzy z ojczyzną. Mimo młodego wieku zdążył wystąpić i zdobyć nagrody w wielu konkursach pianistycznych oraz grać w najważniejszych salach koncertowych świata.

Julia ŁOZOWSKA ma 23 lata i jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.i obecnie kształci się obecnie pod kierunkiem prof. Arie Vardiego w Wyższej Szkole Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze oraz prof. Wojciecha Świtały na Akademii Muzycznej w Katowicach. Uznawana za jedną z najbardziej wyrazistych artystek młodego pokolenia. Jak pisze o sobie „pragnie, by odbiorcy jej sztuki odczuwali ją zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i intelektualnym”.

Maria MOLISZEWSKA ma 23 lata i studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa. Regularnie bierze udział w kursach mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem wybitnych profesorów. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą. Laureatka I miejsca i nagród specjalnych w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni.

Yehuda PROKOPOWICZ ma 19-lat ale na fortepianie gra od 4. roku życia, uczony przez swoje starsze rodzeństwo – także pianistów. Urodzony w Izraelu, ale mieszkający od 10. roku życia w Polsce pianista jest obdarzony niezwykłą osobowością i wyjątkową wyobraźnią muzyczną. Zdobywca czołowych nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych i kameralnych. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu dr Krzysztofa Książka.

Mateusz TOMICA ma 28 lat i jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu. Laureat II miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Darmstadt w 2022 roku. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Federalnej Komisji Stypendialnej ESKAS w Szwajcarii. Obecnie mieszka w Niemczech, gdzie w Bernie prowadzi już własną klasę fortepianu.

Jan WIDLARZ, lat 22, pochodzi z Warszawy i studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu. Koncertował w kraju i za granicą. Zdobywca medalu honorowego na 69. Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Yamaha Music Europe. Jako solista grał z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncertował w wielu miastach w Polsce, m.in. w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i w NOSPR w Katowicach.

23-letni Bartłomiej KOKOT pochodzi z Łodzi, ale szlify fortepianowe zdobywał w szkołach muzycznych w Krakowie i Katowicach. Studiuje na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie u prof. Beaty Bilińskiej. Występował z koncertami i recitalami w Czechach, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Rosji, na Węgrzech oraz we Włoszech.

Michał BASISTA studiuje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jest laureatem ponad 60 konkursów o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym i stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zuzanna SEJBUK przygodę z fortepianem rozpoczęła w wieku 5 lat pod okiem pani Hanny Urbańskiej w rodzinnym mieście Szczecinie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just. Zdobyła I nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. A. Harasiewicza w Warszawie.

Trung Viet NGUYEN to wietnamski 29-letni pianista urodzony w Ha Noi, który od dziecka mieszka w Polsce i ma podwójne: wietnamskie i polskie obywatelstwo. Ukończył studia magisterskie u prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. We wrześniu 2023 roku rozpoczął studia doktoranckie pod kierunkiem Kevina Kennera we Frost School of Music w Miami, USA. Brał udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Spośród 171 artystów grających w eliminacjach Jury wybierze ok. 80 najlepszych pianistów, którzy wezmą udział w październikowych zmaganiach w XIX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
W blisko stuletniej historii Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego rodacy Fryderyka Chopina wygrali go dotychczas jedynie cztery razy. Konkurs Chopinowski Polacy to Halina Czerny-Stefańska w 1949 roku, Adam Harasiewicz w 1955 roku, Krystian Zimerman w 1975 roku oraz Rafał Blechacz w 2005 r. – dokładnie 20 lat temu.
Opracowanie Anna Druś