Polska i Korea Południowa pogłębią współpracę gospodarczą

Korea Południowa

Polska i Korea Południowa stawiają na inwestycje w elektromobilność, co może mieć wpływ na ograniczenie deficytu, jaki ma Polska w obrotach z tym krajem – stwierdzili uczestnicy debaty Republika Korei – Europa – Polska, która odbyła się w poniedziałek podczas EKG w Katowicach.

.Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w ramach debaty Republika Korei – Europa – Polska, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Paweł Kurtasz poinformował, że obecnie procedowanych jest 14 projektów inwestycyjnych we współpracy z Koreą Południową o wartości 3,9 mld euro. „Skutkowałby one zatrudnienie 5,5 tys. osób, jeśli doszłyby do skutku” – zaznaczył Kurtasz. Dodał, że Polska i Korea Południowa stawiają na rozwój współpracy w dziedzinie elektromobilności i motoryzacji.

Południowokoreańskie firmy zainteresowane polskim rynkiem

.Podkreślił, że Polska jest atrakcyjna dla tego azjatyckiego partnera, ponieważ nie jesteśmy zagrożeni brakiem energii, mamy drogi, odpowiednie koszty pracy i wykształcone społeczeństwo oraz dobrą lokalizację w Europie. Przyznał, że obserwuje duże zainteresowanie koreańskiego biznesu Polską.

„Mamy dużo zapytań od koreańskich firm, ale czasami spotykamy się z obawami, jak to się w Polsce rozwinie w związku z wojną na Ukrainie. Wzrosły też ceny energii” – stwierdził dyrektor KOTRA (Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji) Junghoon Lee. Przyznał, że w Polsce dla Koreańczyków, którzy chcą inwestować i pracować problemem jest znalezieniem mieszkania i znalezienie szkoły dla dzieci. Radca Ambasady Republiki Korei w Polsce Shik Kim wskazał, że już przed wybuchem wojny w Ukrainie Polska i Korea zaczęły intensywnie współpracować.

Polska i Korea Południowa ze współpracą w sektorze zbrojeniowym

.”Wojna poszerzyła współpracę. Polska potrzebowała pilnie uzupełnić uzbrojenie, jeśli chodzi o artylerię. „Obecnie tylko Korea jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie Polski. Gdzie indziej produkcja długo trwa. Podobnie jest też w energetyce. Budujemy tanio i na czas” – zapewnił Shik Kim. External Relations Dyrector LG Energy Solution Wrocław Yong Girl Lee podkreślił, że dla rozwoju inwestycji koreańskich w Polsce potrzebny jest dostęp do tańszej energii oraz energooszczędność przemysłu, dodał, że ma nadzieję, iż polski rząd wprowadzi odpowiednie w tej kwestii rozwiązania.

Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Zbigniew Bednarski stwierdził, że inwestycje koreańskie w Polsce to gigantyczny impuls dla lokalnej gospodarki. Poinformował, że ARP przygotowuje teren w Strategicznym Parku Inwestycyjnym Stalowa Wola do przyciągnięcia kolejnych inwestorów z Korei, a PGE Energi Odnawialna dostarczy tam 400 MW energii z OZE.

Deficyt Polski w handlu z Koreą Południową

.Uczestnicy debaty zauważyli również, że Polska ma deficyt w handlu z Koreą Południową – importuje z Korei towary o wartości 7 mld dol., a eksportujemy produkty o wartości 2 mld dol. Według PAIH do Korei dostarczamy głównie złom i odpady przetworzone oraz kosmetyki. „To może być interesujący rynek, ponieważ zużycie per capita kosmetyków w Korei jest większe niż w Polsce” – zaznaczył Kurtasz.

Yong Girl Lee zwrócił uwagę, że Korea eksportuje do Polski komponenty do produkcji dla działających tu koreańskich firm. Przyznał, że im więcej koreańskich podwykonawców będzie inwestowało w Polsce tym deficyt w handlu między Polską, a Korea będzie się zmniejszał. Dodał, też, że koreańskie firmy z kolei eksportują wyprodukowane w Polsce towary, czym przyczyniają się do wzrostu eksportu Polski, co rekompensuje deficyt w handlu między oboma krajami.

Produkcja baterii do samochód elektrycznych

.Zdaniem Yong Girl Lee polski rząd musi zastanowić się jak „ulokować podstawową, poboczną infrastrukturę potrzebną w przyszłości dla przemysłu produkującego baterie dla samochodów elektrycznych. Podczas debaty poruszono, bowiem problem braku surowców potrzebnych do produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

Prezes ARP zauważył, że remedium na brak surowców jest w tym przypadku możliwość recyclingu baterii. Zapewnił, że „mamy projekty dotyczące recyklingu, to branża która ma przyszłość. Ktoś, kto wyprodukuje baterie będzie musiał zadbać o to żeby nie zanieczyszczały środowiska. LG będzie chciała lokować taką produkcję obok, by nie tworzyć śladu węglowego” – podkreślił Bednarski. Dodał, że jeśli LG będzie chciało rozwijać produkcje i technologie w Polsce to „znajdziemy odpowiednie lokalizacje i dostępem do odpowiedniej energii” 

Fenom południowokoreańskich czeboli

.Na temat południowokoreańskich megakoncernów, określanych mianem czeboli, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Eleanor ALBERT w tekście „Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego„.

„Samsung. Założona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej”.

„Hyundai. Grupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego”.

.”SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci”.

PAP/Anna Bytniewska/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 kwietnia 2023