Polska integralną częścią globalnej transformacji cyfrowej

Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Szef rządu odniósł się w ten sposób do faktu, iż Microsoft uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze.
Firma Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzani danych w chmurze
.Jak przekazał prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter, firma uruchamia w Polsce swoje centrum obliczeniowe w chmurze, czyli globalną technologię dostępną dla wszystkich firm działających w kraju. Microsoft poinformował, że jego centrum chmurowe w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.
Zdaniem Ralpha Hauptera ta technologia pozwala oszczędzać pieniądze i optymalizować działalność operacyjną. „To technologia przyciągająca do Polski globalnych inwestorów; pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w jej wielu wariantach” – wskazał.
Microsoft dodaje, że otwarcie polskiego centrum jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i dostęp do usług chmurowych. „Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej” – przekazała amerykańska firma technologiczna.
Polska integralną częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej
.Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
„Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać, skorzystać, dlatego że w Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów, talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa” – powiedział szef rządu podczas EKG w Katowicach.
Dodał, że wojna na Ukrainie uświadomiła wszystkim, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów, przed propagandowymi trikami, które Rosja stosuje.
Szef rządu podkreślił, że Polska jest wielkim i ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej, jest zarówno bardzo proeuropejska, jak również proamerykańska.
„A cóż jest ważniejszego dla porządku całego świata jak dalsza wysoka, bardzo ważna rola właśnie wspólnoty transatlantyckiej w utrzymaniu pokoju, stabilności i zabezpieczeniu odpowiednich warunków do rozwoju gospodarczego wśród naszych sojuszników” – pytał premier Morawiecki.
Premier podczas wystąpienia wyróżnił amerykańskich sojuszników Polski, którzy „ręka w rękę z nami działają po pierwsze przy przywróceniu pokoju w tej części świata”.
Europa a kwestia rozwoju technologicznego
.„Giganci technologiczni obiecują, że zmienią świat, od zdrowia, przez transport, aż po edukację. I będą w tym niezwykle skuteczni, możemy być co do tego pewni! Pozostaje jednak pytanie, czy nowoczesne demokracje chcą oddawać aż tyle władzy w ręce firm prywatnych. Czy pragniemy żyć w świecie, w którym działania podlegające dotąd kontroli demokratycznej i będące przedmiotem debaty politycznej są nagle oddawane w ręce trzech lub czterech wielkich grup handlowych? Na krótką metę zyski mogą okazać się spore, ale nie wiemy, jaki będzie koszt tej operacji w dłuższej perspektywie. To zbyt ryzykowne” – twierdzi Evgeny MOROZOV, naukowiec i pisarz amerykański pochodzenia białoruskiego, zajmujący się politycznymi i społecznymi uwarunkowaniami postępu.
Jak podkreśla, „masowy napływ nowych technologii zmienia w sposób radykalny relacje między obywatelami a państwami, partiami politycznymi i przedsiębiorstwami. To problem polityczny, nie prawny. Sądy nie są po to, by nam mówić, jak społeczeństwo powinno być zorganizowane. Jak w czasach pierwszej rewolucji przemysłowej, stoimy przed koniecznością restrukturyzacji świata pracy i państwa opiekuńczego”.
„Wielu ludzi niepokoi się o wolność słowa, ale koncentrowanie się na cenzurowaniu treści to ślepa uliczka. Tu chodzi o coś więcej niż o wolność słowa i prawo do prywatności. W grze jest przyszłość państw, zatrudnienia, europejskiego przemysłu wobec Chińczyków i Amerykanów…” – pisze Evgeny MOROZOV.
Jego zdaniem „bycie pod ochroną Stanów Zjednoczonych doprowadziło Europę do utraty własnych celów strategicznych. Nie zajmowała się swoimi narzędziami cyfrowymi, ponieważ uznała, że skoro stosunki transatlantyckie nie podlegają kwestii, to Amerykanie zawsze tu będą. To poczucie jest być może mniejsze we Francji, ale Niemcy pozostają krajem bardzo transatlantyckim. Ostatnie lata pokazały, do jakiego stopnia taka filozofia jest nierozsądna”.
„Europa powinna dążyć do autonomii lub nawet suwerenności technologicznej – od akumulatorów po sztuczną inteligencję. Ale aby osiągnąć ten stan, państwa oraz Komisja Europejska powinny na nowo określić cele, przedstawiając gwarancje oraz zapewniając finansowanie przedsiębiorstwom. Inaczej firmy będą w sposób naturalny kierować się jedynie rozwiązaniami najmniej kosztownymi, zapewne chińskimi bądź amerykańskimi, jak ma to miejsce w przypadku akumulatorów. Nie można domagać się od firm, by w swoich wyborach kierowały się geopolityką. To powinno być domeną państw i Komisji Europejskiej. Konieczna jest do tego gruntowna zmiana w sferze publicznej w Europie, pozostającej wciąż w znacznym stopniu transatlantycką” – pisze Evgeny MOROZOV.
PAP/Aneta Oksiuta, Mateusz Babak, Adrian Reszczyński, Łukasz Pawłowski/WszystkoCoNajważniejsze/PP