Polska z Ukrainą jako przeciwwaga dla Francji i Niemiec w UE

Polska z Ukrainą jako przeciwwaga dla  Francji i Niemiec w UE

W przyszłości Polska z Ukrainą będą stanowić przeciwwagę dla wpływów Niemiec i Francji w UE, powiedział Micheil Saakaszwili w wywiadzie opublikowanym przez „Le Figaro”. Jego zdaniem Ukraina wygra militarnie z Rosją. „Dobrze znam nastroje i ducha Ukraińców i mogę zagwarantować, że nie spoczną, dopóki nie zniszczą całkowicie rosyjskiej armii” – twierdzi były prezydent Gruzji.

.Były prezydent Gruzji od października 2021 roku odbywa karę sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy po procesie uznanym przez jego zwolenników za polityczny. Pozbawiony opieki medycznej Saakaszwili, który twierdzi, że rosyjscy agenci próbowali go otruć, stracił przez rok 50 kg, a jego bliscy obawiają się o jego życie.

Polityk odpowiadał na pytania „Le Figaro” ze szpitalnego łóżka poprzez pośrednika, który przekazał francuskiej gazecie odpowiedzi napisane przez Saakaszwilego.

Polska z Ukrainą jako przeciwwaga dla wpływów Niemiec i Francji w UE

.„Ukraina wygra militarnie, nie ma innej możliwości. Dobrze znam nastroje i ducha Ukraińców i mogę gwarantować, że nie spoczną, dopóki nie zniszczą całkowicie rosyjskiej armii. Ukraina stanie się wielką siłą w Europie. Wraz z Polską te dwa kraje będą stanowić przeciwwagę dla wpływów Niemiec i Francji w Unii Europejskiej, a możliwe, że zdominują największą część dawnej sowieckiej strefy wpływów” – ocenił Micheil Saakaszwili.

Jak stwierdził, „Putin nigdy nie był równie słaby. Spotkałem się z nim 30 razy i mogę wyczytać z jego twarzy, że jest bardziej nerwowy niż kiedykolwiek. Jakby stał na krawędzi, na skraju klęski”.

Micheil Saakaszwili jest pewien, że Putin zostanie zatrzymany przez Ukraińców. „Jedyne, co jest niepewne, to cena, jaką Ukraina będzie musiała za to zapłacić w wymiarze życia ludzkiego” – ocenił.

Były prezydent twierdzi, że nie ma on planów powrotu do gruzińskiej polityki, zwłaszcza od momentu, gdy zobaczył manifestujących młodych ludzi.

„Nie potrzebują charyzmatycznego przywódcy, który twierdzi, że wszystko wie, jak ja. Mogłoby to nawet być kontrproduktywne. Ja chciałbym móc udać się do Europy, aby ratować swoje zdrowie, a potem do Kijowa” – powiedział Saakaszwili, który ma też obywatelstwo Ukrainy.

Micheil Saakaszwili na temat ustawy o „zagranicznych agentach”

.Według byłego prezydenta, niedawne protesty w Gruzji przeciwko ustawie o „zagranicznych agentach” można porównać do Euromajdanu na Ukrainie. „Ludzie zaczęli się organizować od momentu, w którym zrozumieli, że narzucone przez rząd prawo oznaczało ślepy zaułek na gruzińskiej drodze europejskiej. Gruzini po raz pierwszy mobilizują się tak, jak zrobili to Ukraińcy w 2014 roku podczas Rewolucji Godności” – dodał.

Saakaszwili jest „na 100 procent pewien”, że projekt ustawy o „zagranicznych agentach” został zainicjowany przez Rosję w ramach wojny hybrydowej przeciw Zachodowi. „Sformułowania użyte przez gruzińskich przywódców w obronie tego prawa były słowo w słowo takie same, jak sformułowanie Władimira Putina, kiedy narzucił on to samo prawo w Rosji. To oczywiste, że wszystko to było zorganizowane przez ekspertów od komunikacji Kremla” – stwierdził były prezydent. „Jeśli to prawo zostałoby wprowadzone, Gruzja byłaby stracona dla Unii Europejskiej i NATO. Byłaby gotowa do wejścia w rosyjską orbitę” – dodał.

„Ukraińcy przeprowadzili trzy rewolucje: rewolucję studentów (pomarańczową) w 2004 roku, Euromajdan w 2014 roku w Kijowie i rewolucję, która odpiera siły rosyjskie od lutego 2022 roku. Tak samo powstanie w Gruzji pokazuje, że brutalna siła Rosji nie może pokonać siły woli ludności, która zdecydowała się na opór. Pokazuje również, że nie ma nadziei dla propagandy Kremla” – stwierdził Saakaszwili.

Zdaniem Micheila Saakaszwilego, los Gruzji zależy od sukcesu ukraińskiej kontrofensywy na froncie.

„Sytuacja gruzińskiego rządu stała się o wiele trudniejsza wraz z moją obecnością w Gruzji. Nawet w więzieniu im przeszkadzam. Ludzie nie mówią o tym dużo, ale wszyscy o tym wiedzą. Kiedy Ukraina wygra, system Bidziny Iwaniszwilego automatycznie się rozpadnie. Gruzja nie będzie już nigdy reżimem kierowanym przez jednego człowieka, jak teraz. Pod wpływem Ukrainy zbliży się do Polski i do Unii Europejskiej” – powiedział Saakaszwili.

„Sytuacja będzie sprzyjała gruzińskiej demokracji, dopóki Ukraina będzie stawiać opór Rosjanom” – dodał.

Gruzja chce przystąpienia do NATO

.„Każda nowa wizja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego musi włączać do planowania strategicznego i operacyjnego Gruzję i Ukrainę” – pisze Eka TKESHELASHVILI, była wicepremier i minister spraw zagranicznych Gruzji.

Jak podkreśla, „starając się wykorzystać skalę i zakres swych narzędzi partnerstwa z Sojuszem, Gruzja jednocześnie musi naciskać na osiągnięcie zauważalnego postępu na drodze do członkostwa. Jej stanowisko określają względy polityczne i praktyczne. Pogarszające się środowisko bezpieczeństwa regionalnego wzmogło gruzińskie zainteresowanie narzędziami partnerstwa, podnoszącymi zdolności obronne. Jednakże zarówno wiarygodność NATO, jak i społeczne poparcie dla euroatlantyckiego wyboru Gruzji są narażone na ryzyko wskutek przedłużającej się niepewności, kiedy i jak Sojusz wywiąże się z obietnicy członkostwa”.

„Aneksja Krymu i wojna na Ukrainie ostatecznie skłoniły do przemyślenia postrzegania istniejącego zagrożenia i doktryny odstraszania Sojuszu. Ten proces wciąż się rozwija i kwestią zasadniczą dla NATO będzie osiągniecie porozumienia w sprawie wspólnych zagrożeń i związanych z nimi działań. Chodzi nie o zarządzanie kryzysem w formule modus operandi, lecz o strategiczną dalekowzroczność. NATO musi kształtować zmieniające się środowisko bezpieczeństwa, a nie tylko przystosowywać się do niego. Dla kraju aspirującego, jakim jest Gruzja, decydujące dla ostatecznej miary sukcesu przeglądu strategicznego Sojuszu będą dwa główne wskaźniki – członkostwo i odstraszanie” – pisze Eka TKESHELASHVILI.

PAP/Julia Mistewicz/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2023