Polski Pawilon EXPO 2025 w Osace - wiemy, jak będzie wyglądał

Polski pawilon na Expo 2025

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zdecydowała się na projekt Alicji Kubickiej i Borja Martineza. Polski pawilon na Expo 2025 w Osace będzie miał kształt spirali, w której sercu znajdzie się sala koncertowa.

Polski Pawilon na EXPO 2025 w Osace

.Projekt Kubickiej i Martineza został wybrany spośród pięciu wyróżnionych propozycji. PAiH doceniła nie tylko planowane koszty przedsięwzięcia i jego odporność na wiatr i trzęsienia ziemi.

Pawilon został wybrany także ze względu na jego zgodność z motywem przewodnim udziału Polski w wydarzeniu: „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość” („Poland. Heritage, that drives the future”).

Projekt odzwierciedla hasło przewodnie obecności Polski poprzez oryginalną architekturę z przyciągającą uwagę, wyrazistą fasadą, zbudowaną w oparciu o tradycyjną japońską technikę łączenia drewna – Minister Grzegorz Piechowiak, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2025.

Ekologiczne rozwiązania

.Projekt wykorzystuje wiele ekologicznych rozwiązań, w tym izolacje z włókien drewnianych i wykończenia z materiałów pochodzących z recyklingu. Na południowych elewacjach budynku znajdą się także ogniwa, które będą pobierać energię słoneczną o każdej porze dnia.

Jak tłumaczy Alicja Kubicka, „Drewno jest uważane za materiał budowlany przyszłości z perspektywy ekologicznej ze względu na jego odnawialny charakter oraz niższy ślad węglowy w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak beton i stal”.

Alicja Kubicka i Borja Martinez pracują w japońskiej, renomowanej pracowni Kengo Kuma&Associates. Ich najbardziej znane projekty to Muzeum Hansa Andersena w Odense w Danii, Centrum Wystawowe w Strasburgu oraz Muzeum Sztuk Tradycyjnych Maroka w Casablance.

EXPO 2025 w Osace

.Polski Pawilon na EXPO 2025 w Osace powstanie na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wydarzenie będzie okazją na promocję Polski i dalszy rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej, nie tylko z Japonią, ale też innymi krajami Azji. Warszawa jest coraz ważniejszym partnerem Tokio, także w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Expo 2025 Osaka rozpocznie się 13 kwietnia i potrwa do 13 października 2025 roku. Odbędzie się pod hasłem „Projektowanie społeczeństwa przyszłości dla naszego życia” „Designing Future Society for Our Lives”. Ma zgromadzić 30 milionów gości.

W marcu 2023 roku organizatorom udało się potwierdzić udział planowanej liczby wystawców – 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2023