Premiera „Cyber Cyrano" Istvana Tasnadiego w Teatrze Imka

Sztuka „Cyber Cyrano” Istvana Tasnadiego to współczesna interpretacja klasycznej historii „Cyrano de Bergerac” Edmunda Rostanda – czytamy w informacji Hanny Białoń. Premiera „Cyber Cyrana” w reż. Przemysława Żmiejki w Teatrze Imka – w piątek 12 stycznia.

Tematem problemy etyczne wynikające z używania nowych technologii

.”Przedstawienie porusza tematy zaufania, manipulacji, samotności i autentyczności w relacjach, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji, takich jak media społecznościowe i technologia AI. W sztuce pokazano, jak łatwo jest manipulować innymi online, co prowadzi do moralnych i etycznych dylematów” – napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Zaznaczono, że „bohaterka dramatu, zmagając się z wyzwaniami współczesnego świata, odkrywa złożoność autokreacji w mediach społecznościowych oraz to, jak często bywa ona odległa od prawdy”. „Spektakl porusza kwestie etyki w cyfrowej komunikacji i wskazuje na to, jak łatwo można stać się narzędziem i nośnikiem fałszywej treści” – czytamy na stronie Teatru Imka.

Autorem dramatu, który w 2011 r. zdobył nagrodę węgierskich krytyków na przeglądzie sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży, jest Istvan Tasnadi. Tłumaczenia dokonali Sylwia Bogdan´ska i Jolanta Jarmołowicz. Rez˙yseria i multimedia – Przemysław Z˙miejko. Scenografię zaprojektowała Boz˙ena S´laga. Muzyka – Filip Sternal. Za multimedia odpowiada Daniel Skrzypczak.

Występują: Paulina Kulas-Skrzypczak, Magdalena Walkiewicz i Jakub Mikulak.

Spektakl rekomendowany jest dla widzów w wieku 12-19 lat oraz ich rodziców i opiekunów.

Premiera – 12 stycznia o godz. 19 w Teatrze Imka w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie.

O autorze i reżyserze

.Istvan Tasnadi jest węgierskim dramatopisarzem, scenarzystą, reżyserem i nauczycielem akademickim. Od 1990 r. publikuje wiersze, sztuki i recenzje teatralne, pisze dramaty muzyczne i musicale. Jest laureatem prestiżowych nagród literackich i teatralnych.

Był założycielem, a w latach 1996-2001 współpracownikiem Barka Szinhaz (Teatru Barka). Od 2001 r. był związany z budapesztańskim Kretakör Szinhaz (Teatrem Kredowe Koło) jako dramaturg.

Przemysław Żmiejko jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) na kierunku reżyserii. Doświadczenia reżyserskie zdobywał jako asystent przy spektaklach: „Noc nadchodzi od wewnątrz” w reż. Roberta Drobniucha (Teatr Kolegtyw), „Drzwi zamknięte” w reż. Tomasza Gilewicza (Teatr Kolegtyw), „Koralina czyli wojna o światy” w reż. Włodzimierza Fełenczaka (Białostocki Teatr Lalek), „Anatomia psa” w reż. Piotra Tomaszuka (Teatr Wierszalin) i „A niech to Gęś kopnie” w reż. Roberta Drobniucha (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach).

Żmiejko wyreżyserował m.in.: „Taxi Podlasie” (we współpracy z Konradem Szczebiotem) koprodukcja Teatru Kolegtyw i Białostockiego Teatru Lalek, „Opowieść o drzewie” w Małym Teatrze Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, „O Wilku i Czerwonym Kapturku”, „O Rybaku i Złotej Rybce”, „Kapitan Porządek”, „Zmruż oczko” i „Pan Brzuchatek” (wszystkie w Teatrze Lalek i Aktora „Kubuś” w Kielcach).

Współpracuje z nauczycielami oraz uczniowskimi grupami teatralnymi w ramach realizowanych przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” cykli „W szkole i na scenie” oraz „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. Jest autorem filmów dokumentujących realizację projektów oraz filmów promujących spektakle kieleckiego teatru.

Newsletter kulturalny „Wszystko co Najważniejsze”

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Grzegorz Janikowski/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 stycznia 2024
Fot.: teatr-imka.pl