Protestujące kobiety zmusiły ministra obrony Liberii do ustąpienia ze stanowiska

Minister obrony narodowej Liberii generał Prince C. Johnson ustąpił w poniedziałek 12 lutego 2024 roku ze stanowiska po kilku godzinach blokad głównych dróg kraju zorganizowanych przez żony liberyjskich żołnierzy i wdowy po nich. Kobiety protestowały przeciwko korupcji w wojsku i domagały się m.in. zwiększenia pensji żołnierzy.

Minister obrony narodowej Liberii generał Prince C. Johnson ustąpił w poniedziałek 12 lutego 2024 roku ze stanowiska po kilku godzinach blokad głównych dróg kraju zorganizowanych przez żony liberyjskich żołnierzy i wdowy po nich. Kobiety protestowały przeciwko korupcji w wojsku i domagały się m.in. zwiększenia pensji żołnierzy.

Kobiety i protesty przeciwko korupcji w wojsku

.”Prezydent otrzymał i przyjął list z rezygnacją od niedawno zatwierdzonego ministra obrony narodowej, pana Prince’a C. Johnsona” – poinformował Kulla Fofana, rzecznik prezydenta Liberii Josepha Boakai, w przekazanym mediom oświadczeniu.

Johnson był ministrem obrony przez 10 dni. Jego rezygnacja to pierwszy kryzys polityczny, przed którym stanął Boakai od czasu objęcie w końcu stycznia 2024 r. urzędu prezydenta Liberii – zauważa serwis Voice of America.

Żony liberyjskich żołnierzy ustawiły blokady dróg w pobliżu stołecznej Monrovii oraz w wielu częściach kraju. O ich skuteczności przekonał się korespondent PAP, jadąc w niedzielny wieczór niemal cztery godziny z lotniska do stolicy bocznymi drogami. Z powodu kilometrowych korków wielu kierowców porzuciło swoje samochody i ruszyło do miasta pieszo.

Protesty kobiet zmusiły władze do odwołania zaplanowanych na poniedziałek 12 lutego 2024 roku obchodów Dnia Armii Narodowej.

Żądania liberyjskich kobiet

.Kobiety żądały dymisji ministra, obwiniając go między innymi o obniżenie pensji liberyjskich żołnierzy powracających z misji pokojowych w Mali, a do całego rządu miały pretensje o niskie pensje i emerytury, niedobory energii elektrycznej i korupcję w siłach zbrojnych – relacjonuje liberyjski portal FrontPage Africa.

Przed objęciem teki ministra obrony Johnson był senatorem. Władze USA objęły go w 2021 r. sankcjami za domniemaną korupcję.

Johnson w 1990 roku, gdy w Liberii trwała wojna domowa, został sfilmowany, jak pije piwo, podczas gdy jego ludzie odcinają uszy byłemu prezydentowi kraju Samuelowi Doe, by chwilę później go zabić.

Epoka kobiet

.To, czy kobiety powinny przewodzić ludzkości w XXI wieku, nie jest kwestią równości płci czy polityki. Nie chodzi tu o „feminizm”. Jest to po prostu podstawa przetrwania ludzkości w chwili, gdy stoimy w obliczu poważnego zagrożenia dla naszego istnienia – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Julian CRIBB.

Jeśli ludzkość ma przetrwać ogromne i rosnące zagrożenia, w obliczu których się znalazła, kobiety muszą stanąć na czele rządów, biznesów, religii i instytucji społecznych na całym świecie. Kobiece przywództwo jest niezbędnym warunkiem zażegnania katastrofalnych zagrożeń, z którymi zmaga się obecnie cała nasza cywilizacja.

Kobiety z zasady nie wszczynają wojen, nie wydobywają węgla ani ropy, nie niszczą krajobrazów i lasów, nie zanieczyszczają powietrza i oceanów ani nie trują swoich dzieci – choć mogą czerpać korzyści z tych męskich działań. W większym stopniu niż mężczyźni myślą one o dłuższej perspektywie i głębiej analizują przyszłe potrzeby swoich dzieci i wnuków. Mają tendencję do szukania pokojowych i konstruktywnych rozwiązań, zamiast wojować o różnice w wartościach i przekonaniach lub o zasoby.

Od czasu, gdy nasz gatunek po raz pierwszy zróżnicował swoje role płciowe ponad milion lat temu, pragmatyczne męskie myślenie w dużej mierze napędzało nasz niezwykły rozwój i nasze wielkie osiągnięcia technologiczne aż do początku obecnego wieku. Ale mężczyźni są również ryzykantami i często ignorują lub lekceważą zagrożenia wynikające z używania, niewłaściwego używania lub nadużywania technologii. Co więcej, w gorącym, przeludnionym, pozbawionym zasobów, zatrutym świecie teraźniejszości i najbliższej przyszłości rywalizacyjne męskie postawy mogą przesądzić o upadku ludzkości, zwłaszcza jeśli będą prowadzić do wojen i masowej destrukcji.

W świecie nękanym przez katastrofalne zagrożenia, takie jak globalna zapaść ekologiczna, broń jądrowa, zmiany klimatyczne, powszechne zatrucie chemikaliami, niedobór zasobów, brak bezpieczeństwa żywnościowego, przeludnienie, pandemie, nowe śmiercionośne technologie i samooszukiwanie się, potrzebna jest świeża ludzka perspektywa – taka, która kładzie nacisk na pokojową współpracę, troskę, naprawę, uzdrowienie i odbudowę. Taka, która stawia żywność ponad uzbrojenie, zdrowie ponad chemikalia, powtórne wykorzystanie i oszczędność materiałów ponad ich marnotrawstwo, naturę ponad zysk, myślenie o następnych pokoleniach ponad natychmiastową gratyfikację, a także mądrość ponad inteligencję czy umiejętności techniczne – dodaje autor.

PAP/ Tadeusz Brzozowski/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lutego 2024