Protesty policji w Brukseli.
Na ulice wyszło 10 tys. funkcjonariuszy

Protesty policji w Brukseli. Na ulice wyszło 10 tys. funkcjonariuszy

10 tys. funkcjonariuszy policji wyszło w poniedziałek na ulice Brukseli. Protesty policji mają na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec funkcjonariuszy po zabójstwie jednego z nich w tym miesiącu. Domagają się surowszego podejścia wobec ataków na policjantów.

.Na początku listopada 2022 roku młody policjant w Schaerbeek zginął, kiedy został zaatakowany nożem. W związku z tym na ulice Brukseli wyszło 10 tysięcy policjantów, żądając od rządu większego wsparcia w walce z przemocą. Demonstracja rozpoczęła się wczesnym rankiem w poniedziałek. Tysiące uczestników przeszło pod Pałac Sprawiedliwości. Jak podaje portal POLITICO, protesty policji zakończyły się na Rue de la Loi o godzinie 13:00, gdzie protestujący mieli spotkać się z minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden.

Vincent Houssin, wiceprezes związku policyjnego VSOA, powiedział, że politycy zbyt długo ignorowali ten problem. „Od ponad 20 lat zajmujemy się przemocą wobec policji, od ponad 10 lat pracujemy nad planem działania. Najwyższy czas, aby rząd wreszcie skutecznie pracował nad zerową tolerancją” – powiedział.

Belgijski rząd dostrzega problem. „Musimy dać sygnał politykom, że przemoc jest niedopuszczalna. Musimy też chronić tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo” – wskazała minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden (CD&V). Problem przemocy w krajach Zachodu z perspektywy terroryzmu porusza prof. Olivier ROY, znawca islamu z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.

“Islamscy radykałowie uderzyli m.in. na dworcu kolejowym w Madrycie w 2004 r., w londyńskim metrze w 2005 r., zaatakowali tygodnik „Charlie Hebdo” w Paryżu w 2015 r., lotnisko Zaventem w Brukseli w 2016 r. czy podczas koncertu Ariany Grande w Manchesterze w 2017 r. W każdym z tych zamachów zginęło po kilkadziesiąt (czasami kilkaset) osób, wszystkie te tragedie wywołały serię dyskusji na świecie o tym, jak groźny jest terroryzm islamski i w jaki sposób można go pokonać.” – pisze prof. Olivier ROY w tekście “Trzy pokolenia dżihadystów” [LINK]

“Kim byli terroryści dokonujący tych zamachów? Na pierwszy rzut oka ich sposób działania oraz motywacje były bardzo podobne. Jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy różnice. Można mówić o trzech pokoleniach dżihadystów. Pierwsze to ci, którzy przeprowadzali zamachy w latach 80. i 90. Pochodzili w zdecydowanej większości z Bliskiego Wschodu – i też większość ataków miała miejsce w Afryce i Azji. Niektórzy z nich przedostawali się na Zachód, żeby tam przeprowadzić zamach.”

“Druga generacja dżihadystów funkcjonowała w latach 1995–2015. Chodzi o terrorystów, którzy w dużej mierze dorastali już na Zachodzie. Symbolicznym początkiem ich działania był zamach przeprowadzony przez Khaleda Kelkala w TGV w 1995 r. Zamachowiec urodził się w Maroko, ale jeszcze jako dziecko zamieszkał we Francji. Tam się wychował i tam też próbował zdetonować bombę w pociągu. Kolejne zamachy w Europie w 95 proc. przypadków organizowali terroryści urodzeni lub wychowani w Europie. Działo się tak nie tylko we Francji, ale również w Belgii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii.”

“Wreszcie od 2016 r. wyraźnie zaczyna dominować trzecie pokolenie dżihadystów. Niektórzy z nich przybyli do Europy w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 r., ale większość przyłączała się do dżihadu przeciwko Zachodowi na własną rękę. Ich pochodzenie etniczne było bardzo zróżnicowane. Część z nich to Arabowie, ale także Czeczeni, Pakistańczycy, mieszkańcy Bałkanów. Istnieje między nimi duża różnica wieku; niektórzy są bardzo młodzi, niektórzy są po czterdziestce. Praktycznie nie posiadają wykształcenia religijnego. Właściwie ich jedyną cechę wspólną stanowi fakt, że działają samotnie, zwykle z prowizoryczną bronią. To sprawia, że bardzo trudno jest ich wyśledzić przed dokonaniem przez nich zamachu.” – dodaje prof. Olivier ROY.

PAP/Łukasz Osiński/Wszystko Co Najważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2022