Przywódcy Iranu i Arabii Saudyjskiej wspólnie omawiają sytuację na Bliskim Wschodzie

W wyniku rozmów przeprowadzonych w Pekinie Iran i Arabia Saudyjska porozumiały się w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych, zerwanych w 2016 roku, a także ponownego otwarcia ambasad obu państw w Teheranie i Rijadzie - powiadomiła w piątek agencja Reutera za irańskimi i saudyjskimi państwowymi mediami.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi i następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Mohammed bin Salman rozmawiali w środę o konflikcie palestyńsko-izraelskim – podały irańskie media państwowe. Iran i Arabia Saudyjska wznowiły stosunki dyplomatyczne w marcu 2023 r. przy pośrednictwie Chin.

Arabia Saudyjska i Iran rozmawiają o sytuacji na Bliskim Wschodzie

.Ebrahim Raisi i Mohammed bin Salman dyskutowali o „potrzebie zakończenia zbrodni wojennych przeciwko Palestynie” – podały w komunikacie irańskie media państwowe.

Saudyjski następca tronu powiedział, że jego kraj „podejmuje wszelkie możliwe wysiłki w komunikacji ze wszystkimi międzynarodowymi i regionalnymi partnerami, aby powstrzymać trwającą eskalację konfliktu” – podała z kolei saudyjska państwowa agencja prasowa.

Książę dodał, że Arabia Saudyjska sprzeciwia się atakowaniu cywilów przez jakąkolwiek ze stron wojny.

Nowe rozdanie

.Rozmowy w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego były pierwszymi od czasu wznowienia stosunków dyplomatycznych między Teheranem a Rijadem w marcu 2023 r.

Wówczas – za sprawą mediacji Chin – oba państwa potwierdziły, że będą respektować suwerenność i integralność terytorialną swoich krajów, powstrzymają się od ingerencji w wewnętrzne sprawy drugiej strony, a także przywrócą obowiązywanie szeregu dwustronnych porozumień, w szczególności umowy o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z 2001 roku oraz umowy o stosunkach gospodarczych, handlowych i inwestycyjnych z 1998 roku.

Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem w styczniu 2016 r. Decyzja była spowodowana atakiem demonstrantów na saudyjską ambasadę w Teheranie po egzekucji w Rijadzie szyickiego duchownego.

Geopolityczna układanka: Iran zacieśnia współpracę z Rosją

.„Rosja i Iran zacieśniają wzajemne stosunki od 2014 roku, kiedy to Zachód po raz pierwszy nałożył na Rosję sankcje po aneksji Krymu. W tym samym roku Rosja i Iran podpisały umowy o współpracy w zakresie energii jądrowej, a także współpracy handlowej i gospodarczej. Natomiast w 2016 roku zawarły umowę, która umożliwiła Iranowi przesyłanie gazu ziemnego do Rosji” – przypomina Antonia COLIBASANU, specjalistka od geopolityki z ośrodka Geopolitical Futures.

Jak dodaje, „Iran postrzega Rosję jako obiecujący rynek zbytu dla swoich towarów, ponieważ rosyjski przemysł aktualnie usiłuje pilnie znaleźć alternatywę dla swoich dotychczasowych dostawców sprzętu i półfabrykatów. Wprawdzie Iran ich nie produkuje, ale może wysyłać do Rosji towary importowane od producentów spoza Zachodu”.

„Jednym z zasadniczych rozwiązań ułatwiających realizację planów, które mają Rosja i Iran, dotyczących ożywienia handlu, jest Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe. Jego celem jest połączenie rynków w całej Eurazji przy użyciu statków, kolei i dróg. Został on zaprojektowany w oparciu o umowę podpisaną przez Rosję, Iran i Indie we wrześniu 2000 roku. Według rosyjskich mediów korytarz już działa, a niektóre źródła podają, że jest to obecnie główna trasa przewozu towarów z Bombaju do Petersburga. Jednak niektóre połączenia na tej trasie są jeszcze w budowie, w tym 160-kilometrowa linia kolejowa Rasht-Astara, która połączy azerbejdżański szlak kolejowy (kończący się w Astarze) z irańskim. Rosyjski prezydent Władimir Putin wraz z irańskim prezydentem Ebrahimem Raisim na spotkaniu w lipcu 2022 roku uzgodnili, że linia Rasht-Astara musi być oddana do użytku jak najszybciej, choć oficjalny planowany termin jej ukończenia to 2025 rok. Ponadto około 6000 kilometrów autostrady łączącej Petersburg z Zatoką Perską i Zatoką Omańską jest nadal w budowie, a do przyszłego miesiąca ukończonych zostanie zaledwie 1000 kilometrów” – pisze Antonia COLIBASANU.

Jak przekonuje, „Rosja przesuwa swój handlowy punkt ciężkości na Wschód”. „Chce stworzyć nieprzekraczalną linię oddzielającą ją od Europy, biegnącą równolegle do linii wyznaczającej granice NATO od Bałtyku do Morza Czarnego”. Do realizacji tego celu potrzebuje jednak Indii.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 października 2023