Rozpoczęto rekonstrukcję iglicy Notre-Dame

Rozpoczęto rekonstrukcję iglicy Notre-Dame

Rozpoczęto prace nad rekonstrukcją iglicy i sklepień katedry Notre-Dame, zniszczone w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku. Prace obejmą również strukturę nawy, chóru i transeptu. 

.Przedsiębiorstwo publiczne, odpowiedzialne za odbudowę paryskiej katedry, ogłosiło początek prac 17 września, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.  Jak zapewnili przedstawiciele przedsiębiorstwa, iglica zostanie odbudowana dokładnie tak, jak wyglądała oryginalna, zaprojektowana przez Viollet-le-Duca. Zrekonstruowana iglica ma znaleźć się na katedrze w połowie 2023r. Zakończenie prac nad odbudową całości katedry i udostępnienie jej wiernym wciąż jest natomiast przewidziane na rok 2024, zgodnie z obietnicą prezydenta Emmanuela Macrona, złożoną w wieczór pożaru Notre-Dame. Jesteśmy na drodze do ponownego otwarcia katedry w 2024 roku, zadeklarował Jean-Louis Georgelin, prezes przedsiębiorstwa, odpowiedzialnego za odbudowę Notre-Dame.

Aby zrekonstruować iglicę, rozpoczęto już na skrzyżowaniu transeptu montaż 600-tonowego rusztowania wysokiego na 100 metrów. 

W warsztatach i na miejscu rozpoczęły się prace nad rekonstrukcją sklepień i szczytów. Trwają badania nad postawieniem struktury. Na skrzyżowaniu transeptu i nawy głównej rozpoczął się montaż rusztowań, koniecznych do rekonstrukcji iglicy , doprecyzowano w oficjalnym komunikacie. 

Jednocześnie, prace nad rekonstrukcją wnętrza paryskiej katedry, rozpoczęte wiosną tego roku, kontynuowane są zgodnie z przewidzianym rytmem. Podobnie jak czyszczenie i odnawianie organów i witraży. 

.Odbudowa katedry Notre-Dame rozpoczęła się niemal od razu po pożarze 15 kwietnia 2019 roku. Zabezpieczenie struktury trwało dwa lata, a następnie, w 2021 roku, rozpoczęto prace nad rekonstrukcją katedry. Wiosną 2022 roku rozpoczęto prace nad renowacją wnętrza: 24 kaplic (dwie kaplice zostały już wcześniej odnowione, w ramach „prac testowych”), witraży i organów odnawianych w warsztatach oraz dzieł sztuki i wyposażenia, które nie zostały ewakuowane w czasie pożaru i które są zatem odnawiane na miejscu. 

Prace nad rekonstrukcją iglicy, sklepień i struktury stanowią najbardziej emblematyczny element odbudowy Notre-Dame. Po ukończeniu struktury iglicy, będzie możliwe zakończenie prac nad rekonstrukcją sklepienia, całkowicie zniszczonego podczas pożaru, skrzyżowania nawy głównej i transeptu. Następnie, w ostatnim trymestrze 2022 roku, zostaną skonsolidowane i odbudowane pozostałe sklepienia.

JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 września 2022