Relacje z Polską długo były niedoceniane – premier Szwecji
Relacje szwedzko-polskie przez długi czas były niedoceniane – przyznaje premier Szwecji Ulf Kristersson przed dwudniowym szczytem w szwedzkim Harpsund państw nordyckich i bałtyckich z udziałem Polski. Jego zdaniem państwa te mają do odegrania ważną rolę we wzmocnieniu decyzyjności Europy.
Premier Szwecji o roli państw nadbałtyckich w UE
.To właśnie premier Szwecji Ulf Kristersson będzie gospodarzem szczytu państw nordyckich i bałtyckich zaplanowanego w dniach 27-28 listopada 2024r – miejscem spotkania będzie jego rezydencja, położona 120 km na zachód od Sztokholmu. Przywódcy Szwecji, Norwegii, Islandii, Finlandii, Danii, a także Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polski będą rozmawiać m.in. o relacjach z USA i kontynuacji wsparcia Ukrainy. W czwartek podpisane zostanie strategiczne partnerstwo szwedzko-polskie.
„Polska jest bardzo dużym krajem nadbałtyckim, który przeznacza bardzo duże środki na obronność” – podkreśla premier Szwecji Kristersson. „Mamy ze sobą wiele wspólnego, obecny rząd w Polsce prowadzi bardzo podobną politykę do naszej” – zwrócił uwagę szef szwedzkiego rządu, który jest liderem centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.
Według Kristerssona w związku z kryzysem przywództwa w Europie oraz skomplikowaną sytuacją polityczną we Francji i Niemczech istnieje potrzeba wzmocnienia decyzyjności. „Pięć krajów nordyckich, trzy bałtyckie oraz Polska odgrywają w tym nową, ważną rolę” – podkreślił.
Dodał, że dziewięć tych krajów jednoczy geograficzna bliskość Rosji oraz Ukrainy. „Wszyscy jesteśmy w NATO, wspólnie planujemy naszą obronność. (…) Łączy nas przekonanie, że obrona naszych krajów i Europy jest w naszych rękach” – zaznaczył.
Inne podobieństwa to opinia, że zagrożenie ze strony Rosji nie zmaleje. Łączna pomoc krajów nordyckich, bałtyckich i Polski dla Ukrainy stanowi największy na świecie wkład w stosunku do PKB i drugi po USA, licząc w miliardach euro.
Premier Szwecji wyraził nadzieję, że objęcie przez Polskę 1 stycznia 2025 roku przewodnictwa w Radzie UE ułatwi kontakty i rozmowy z nową Komisją Europejską, a Tusk jako były przewodniczący Rady Europejskiej ma unikalne doświadczenie. Zastrzegł jednak, aby „nie wyolbrzymiać” znaczenia prezydencji.
Odnosząc się do zacieśnienia stosunków z Polską, Kristersson podkreślił znaczenie współpracy gospodarczej. „Wiele szwedzkich firm jest zainteresowanych Polską jako rynkiem (zbytu) i miejscem produkcji, wasz kraj ma dobry klimat dla biznesu” – powiedział Ulf Kristersson.
Szwecja – nowy członek NATO
.Zaplanowane teraz spotkanie przywódców krajów nadbałtyckich i nordyckich odbędzie się w sytuacji, gdy zarówno Szwecja jak i Finlandia stały się pełnoprawnymi członkami NATO. Szwecja w marcu a Finlandia w maju 2024 r. dołączyły do grona państw Sojuszu Północnoatlantyckiego po latach izolacji. Ich decyzję przyspieszyła agresja Rosji na Ukrainę, uświadamiająca ich przywódcom, jak niebezpieczny jest to sąsiad i jak ważne w tej sytuacji stają się sojusze. Ciekawie historię tych dwóch państw analizował na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Carl BILDT – premier Szwecji w latach 1991–1994. „Przez całe dziesięciolecia Finlandia była krajem bezbronnym, a Szwecja mogła się chronić za jej plecami. I zawsze gdzieś w tle był ten nieobliczalny olbrzym: Rosja. Wkraczamy w nową erę i mam nadzieję, że będziemy mogli w pełni wykorzystać wynikające z tego lepsze możliwości współpracy i integracji w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa w całej Europie Północnej.” – pisał Carl Bildt.
PAP/Daniel Zyśk/WszystkocoNajważniejsze