Rocznice Najważniejsze. 10 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 10 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 10 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 10 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1444 – Doszło do bitwy pod Warną, w której z rąk tureckich zginął król Polski i Węgier Władysław III, zwany później Warneńczykiem.
1483 – Urodził się Marcin Luter, niemiecki teolog, tłumacz, duchowy ojciec protestantyzmu.
1673 – Zmarł Michał Korybut Wiśniowiecki, król Polski i wielki książę litewski w latach 1669-1673.
1749 – Urodził się Scypion Piattoli, włoski pedagog, intelektualista, sekretarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, współtwórca Konstytucji 3 maja.
1759 – Urodził się Friedrich Schiller, niemiecki poeta, dramaturg, filozof, historyk, autor m.in. „Zbójców”, „Rękawiczki” czy „Ody do radości”.
1884 – Urodziła się Zofia Nałkowska, polska pisarka, publicystka, polityk, posłanka do Krajowej Rady Narodowej, na Sejm Ustawodawczy (1947-1952) oraz Sejm PRL I kadencji (1952-1956), wieloletnia wiceprezes polskiego PEN-Clubu, autorka m.in. Granicy i Medalionów.
1891 – Zmarł Artur Rimbaud, francuski poeta, jeden z prekursorów i najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu i surrealizmu.
1912 – W Wiedniu powstała Komisja Tymczasowa Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, porozumienie polskich partii politycznych Galicji i Królestwa Polskiego.
1918 – Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski wrócili do Warszawy po uwolnieniu z więzienia w Magdeburgu.
1927 – Urodził się Edmund Fetting, aktor i piosenkarz, ikona polskiej sceny teatralnej i filmowej w okresie PRL-u.
1980 – Oficjalnie zarejestrowano NSZZ „Solidarność”.
1982 – Zmarł Leonid Breżniew, sowiecki polityk, przywódca ZSRS w latach 1964-1982.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka