Rocznice Najważniejsze. 15 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 15 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 15 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
778: Doszło do bitwy w wąwozie Roncevaux pomiędzy góralami baskijskimi a strażą tylną wojsk Karola Wielkiego. W starciu poległ dowódca sił frankijskich hrabia Roland. Na kanwie tych wydarzeń powstała Pieśń o Rolandzie.
1135: Miał miejsce zjazd w Merseburgu, podczas którego spotkali się książę Bolesław Krzywousty i cesarz Lotar III.
1261: Michał VIII Paleolog koronował się w Konstantynopolu na cesarza, odnawiając tym samym Cesarstwo Bizantyńskie.
1534: Ignacy Loyola wraz z towarzyszami złożyli śluby czystości i ubóstwa, dając podwaliny pod powstanie Towarzystwa Jezusowego.
1568: Zmarł Stanisław Kostka, duchowny katolicki, jezuita, jeden z patronów Polski, ponadto patron ministrantów oraz dzieci i młodzieży, święty Kościoła katolickiego.
1649: Podczas powstania Chmielnickiego rozpoczęła się bitwa pod Zborowem.
1769: Urodził się Napoleon Bonaparte, Cesarz Francuzów, jeden z najwybitniejszych wodzów i zdobywców wojennych w historii, a zarazem postać kontrowersyjna, w większości krajów europejskich uznawana za tyrana.
1917: Z inspiracji Romana Dmowskiego w Lozannie powstał Komitet Narodowy Polski, oficjalna polska reprezentacja polityczna uznawana przez kraje Ententy.
1920: W trakcie bitwy warszawskiej Wojsko Polskie utrzymało obronę na przedmościu Warszawy i wyrzuciło wroga za linię rzeki Wkry. Kolejnego dnia opanowano m.in. Nasielsk i zmuszono Sowietów do wycofania się w kierunki Narwi, co oznaczało, że wrogie natarcie odparto, a przedpole stolicy jest zabezpieczone. Tym samym faza obronna bitwy warszawskiej dobiegła końca, a grupa manewrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego przeszła do kontruderzenia (ofensywa znad Wieprza).
1940: Do KL Auschwitz trafił pierwszy transport więźniów z Warszawy.
1966: Zmarł Jan Kiepura, polski śpiewak i aktor, członek POW i uczestnik I powstania śląskiego, jeden z najbardziej uznanych polskich artystów XX w.
1988: Podczas fali strajków w Polsce stanęła kopalnia w Jastrzębiu-Zdroju. W kolejnych dniach jej śladem poszło 14 innych kopalń węgla kamiennego. Górnicy żądali podwyżki płac i legalizacji „Solidarności”.
2000: Uruchomiono Gadu-Gadu, pierwszy polski komunikator internetowy.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka