Rocznice Najważniejsze. 16 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 16 sierpnia

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 16 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 16 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 16 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1264: Książę wielkopolski Bolesław Pobożny ogłosił Statut kaliski, przywilej gwarantujący ludności żydowskiej m.in. wolność osobistą i ochronę prawną. W 1334 r. akt potwierdził Kazimierz Wielki, rozciągając go na całą Polskę. W skali Europy był to ewenement, świadczący o niespotykanej wówczas tolerancji.

1649: Zakończyła się bitwa pod Zborowem podczas powstania Chmielnickiego.

1794: Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej wprowadzono do obiegu bilety skarbowe (banknoty), będące pierwszymi polskimi pieniędzmi papierowymi. 

1914: W Krakowie powstał Naczelny Komitet Narodowy.

1919: Wybuchło I powstanie śląskie.

1920: W ramach Bitwy Warszawskiej rozpoczęło się polskie kontruderzenie znad Wieprza.

1922: Powstał Chrześcijański Związek Jedności Narodowej. 

1943: Wybuchło powstanie w getcie białostockim – drugi największy zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom na terenie okupowanej Polski po powstaniu w getcie warszawskim.

1944: Zginął Tadeusz Gajcy, polski poeta, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, przedstawiciel pokolenia Kolumbów.

1980: W Gdańsku podczas wydarzeń Sierpnia 1980 powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na czele którego stanął Lech Wałęsa. 

2009: Podczas XII Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Usain Bolt ustanowił do dziś niepobity rekord świata w biegu na 100 m (9,58 s).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2024
Fot. Europejskie Centrum Solidarności, CC BY-SA 3.0 PL.