Rocznice Najważniejsze. 4 lipca

Rocznice Najważniejsze. 4 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 4 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1569: Król Zygmunt II August ratyfikował Akt unii lubelskiej zaprzysiężony przez przedstawicieli Polski i Litwy dn. 1 lipca.

1610: Doszło do bitwy pod Kłuszynem, w której wojska Rzeczpospolitej pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego pokonały armię moskiewską wspieraną przez oddziały szwedzkie.

1633: Wojsko Rzeczpospolitej pod wodzą hetmana Stanisława Koniecpolskiego zwyciężyły Tatarów w bitwie pod Sasowym Rogiem.

1776: W Filadelfii uchwalono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

1890: Na Wawelu odbył się ponowny pogrzeb Adama Mickiewicza po wcześniejszym sprowadzeniu do Polski jego szczątków z Francji.

1916: Na froncie wschodnim I wojny światowej rozpoczęła się bitwa pod Kostiuchnówką, w której żołnierze Legionów Polski pod dowództwem Józefa Piłsudskiego starli się z oddziałami rosyjskimi.

1934: Zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska uczona, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Pierwsza kobieta w historii, która otrzymała tę nagrodę oraz jedyna osoba obok Linusa Paulinga, której przyznano ją w dwóch różnych dyscyplinach.  

1941: Niemcy dokonali egzekucji na polskich naukowcach mieszkających we Lwowie – w niektórych przypadkach także na ich rodzinach. To wydarzenie określane jest najczęściej jako „mord profesorów lwowskich”.

1943: Doszło do katastrofy lotniczej w Gibraltarze, w której zginął m.in. gen. Władysław Sikorski, premier RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych.

1976: Zmarł Antoni Słonimski, poeta, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i filmowy, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”.

1989: Odbyły się inauguracyjne posiedzenia Sejmu X kadencji, ostatniego w dziejach PRL, a także Senatu I kadencji, pierwszego w historii Polski po obradach okrągłego stołu i wyborach czerwcowych.

2000: Zmarł Gustaw Herling-Grudziński, polski żołnierz, pisarz, publicysta, więzień sowieckich łagrów, weteran bitwy o Monte Cassino, kawaler Orderu Orła Białego, autor m.in. Innego świata.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2024
Fot. Szymon Boguszowicz, "Bitwa pod Kłuszynem", domena publiczna.