Rząd Uzbekistanu wyburza historyczne centrum Buchary

Rząd Uzbekistanu wyburza historyczną zabudowę Buchary, której centrum wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO; na jej miejscu władze zamierzają wybudować nowoczesny kompleks turystyczny. UNESCO protestuje – poinformował portal eurasianet.org.

.Projekt uzbeckiego rządu przewiduje wyburzenie dziesiątek budynków zlokalizowanych w strefie buforowej wokół historycznej dzielnicy miasta. Zwykle powściągliwe w takich sytuacjach UNESCO pod wpływem protestów miejscowych aktywistów wezwało władze do powstrzymania się od realizacji projektu „do czasu przeprowadzenia dalszych konsultacji”. Przypomniano, że historyczne centrum Buchary zostało w 1993 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO ze względu na „wysoki poziom kultury urbanistycznej”.

Rząd tłumaczy decyzję napływem turystów

.Zagorzałym przeciwnikiem rządowego projektu jest też Alerte Heritage, organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony architektonicznego dziedzictwa kulturowego Azji Środkowej. „Projekt jest katastrofalny pod każdym względem” – oceniła organizacja w oświadczeniu. „Takie podróbki mogą wyglądać zabawnie w Las Vegas lub Makau. Ale to (…) jest skazane na odstraszanie mieszkańców i turystów” – dodano.

Lokalne władze odpierają oskarżenia o niszczenie historycznego dziedzictwa kraju. Twierdzą, że historyczne centrum i strefa buforowa, która obejmuje 3,39 miliona metrów kwadratowych, „nie harmonizują ze sobą”.

„Napływ turystów (…) ogromnie wzrósł w ostatnich latach (…). Decyzja o budowie etnograficznego centrum turystycznego 》Wieczna Buchara《 została podjęta w celu stworzenia komfortowych warunków dla mieszkańców Starego Miasta i zmniejszenia obciążenia (…)” – powiedział architekt Zuhriddin Muhiddinow.

„Moje serce krwawi”

.Opinie mieszkańców Buchary są podzielone, lecz przeważają te krytyczne. „To, co się dzieje, przypomina mi ostatnie dni Pompejów. Moje serce krwawi” – powiedział Eurasianet.org jeden z miejscowych mieszkańców.

Historia leżącej na trasie historycznego jedwabnego szlaku Buchary sięga IV w. n.e. Początkowo rządzona była przez różne dynastie arabskie, w XIII wieku spalił ją Czyngis-chan. Od XVI w. do czasów podbicia przez imperium rosyjskie była samodzielnym chanatem. W 1924 r. leżała w granicach ZSRR, a od 1991 r. znajduje się na terytorium niepodległego Uzbekistanu.

Alert UNESCO dla Ukrainy

.We „Wszystko co Najważniejsze” prof. Michał Kleiber opowiada o znaczeniu niszczenia dziedzictwa kulturowego państwa podczas działań wojennych w kontekście agresji rosyjskiej na Ukrainę. „Dewastacja kraju nie oszczędza najcenniejszych obiektów i ich bezcennej zawartości, a nawet sprawia wrażenie precyzyjnie zaplanowanej akcji mającej służyć pozbawianiu mieszkańców Ukrainy kluczowych elementów ich narodowej tożsamości” – pisze. – „Według danych Sekretariatu UNESCO z końca marca br. zniszczone zostały 53 obiekty o wielkim znaczeniu dla kultury, takie jak zabytkowe budowle, pomniki, świątynie, biblioteki itp. Władze Ukrainy podają jeszcze parokrotnie większą liczbę strat”.

Profesor przypomina, że dewastacja dziedzictwa kulturowego podczas działań zbrojnych jest podstawą do oskarżenia agresora o popełnienie zbrodni wojennych.

„Bogactwo kulturowe Ukrainy ilustruje dodatkowo fakt, że 17 innych miejsc oczekuje obecnie na wpis na Listę Dziedzictwa UNESCO. Wielu z tych pięknych i historycznie ważnych zabytków grozi dramatyczny los. Koszmar możliwych zniszczeń widać dzisiaj wyraźnie na przykładach już dokonywanych dewastacji.”

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2024