Dwa światy. Co łączy buddyjską trasę pielgrzymkową Saigoku Kannon z Santiago de Compostela

Saigoku Kannon

Jedna z najstarszych japońskich tras pielgrzymkowych rozpoczęła współpracę ze znaną na całym świecie drogą św. Jakuba – Santiago de Compostela. To trzeci japoński szlak, który podpisał takie porozumienie, po Kumano Kodo i Shikoku Henro.

Trasy pielgrzymkowe

.Przedstawiciele obydwu tras pielgrzymkowych spotkali się w Ambasadzie Hiszpanii w Tokio 25 kwietnia 2023 roku. Podpisali wtedy memorandum o dalszej współpracy pomiędzy radą świątyń pielgrzymkowych Saigoku Kannon oraz hiszpańską wspólnotą autonomicznej Galicji, w której znajduje się katedra Santiago de Compostela.

Porozumienie ma się wiązać nie tylko z dialogiem międzykulturowym i religijnym. Trwają rozmowy o wsparciu w zabezpieczaniu poszczególnych odcinków tras. Negocjacje rozpoczęły się z inicjatywy Hendo Okamury, mnicha stojącego na czele świątyni Kannoshoji w prefekturze Shiga.

„Będę pracować, aby Saigoku Kannon trwało kolejne tysiąc lat” – podkreślił Okamura.

Pod koniec listopada 2022 roku Nava Castro, dyrektor ds. turystyki Galicji, spotkał się z Toshihiko Okazawą, prezesem Wydziału Spraw Międzynarodowych Prefektury Wakayama, oraz wiceprezeską Casa Galicia Japan, Taeko Hoshikawa. Działania na rzecz dalszej współpracy zbiegają się w czasie z obchodami 25lecia partnerstwa szlaku św. Jakuba i Kumano Kodo, innej japońskiej trasy pielgrzymkowej.

Saigoku Kannon

.Historia Saigoku Kannon sięga 1300 lat wstecz. Szlaki mają łączną długość ok. tysiąca kilometrów i ciągną się przez siedem prefektur, w tym przez Osakę, Kioto i Wakayamę. Trasa Saikoku Kannon obejmuje 33 buddyjskie świątynie poświęcone Bodhisattwie Kannon, kojarzonego z miłosierdziem i miłością. Od 2019 roku Saikoku Kannon jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tradycyjnie pielgrzymi przemierzający szlaki Saigoku Kannon ubierają się w białe szaty, noszą słomiane kapelusze i używają drewnianych lasek. Współcześnie nie ma już obowiązku przejścia pielgrzymki pieszo. Trasę wykonuje się także samochodami i pociągami. Pielgrzymi noszą ze sobą tzw. książki modlitewne (納経帖, Nōkyō-chō). Zbierają w nich czerwone, charakterystyczne pieczątki z 33 świątyń.

Santiago de Compostela

.Szlaki Santiago rozpoczynają się w różnych miejscach w Europie i prowadzą do katedry Santiago de Compostela. Od 1993 roku są częścią Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są, obok Rzymu i Jerozolimy, jedną z najważniejszych tras pielgrzymkowych chrześcijaństwa.

Przed pandemią COVID-19 średnia liczba japońskich pielgrzymów odwiedzających grób apostoła Jakuba wynosiła ok. 1 500 osób rocznie.

Kumano Kodo, pierwszy japoński szlak pielgrzymkowy, który rozpoczął współpracę z Santiago de Compostella, znajduje się w regionie Kansai i łączy trzy shintoistyczne chramy – Kumano, Hongu Taisha oraz Tanabe.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2023