Seminarium Kopernikańskie na Forum Romanum

Seminarium Kopernikańskie zorganizowano w piątek 26 stycznia w Rzymie na Forum Romanum w monumentalnym zabytku starożytności Curia Iulia. Jest ono zwieńczeniem trwającej tam od października multimedialnej wystawy „Kopernik i rewolucja świata” z okazji 550. rocznicy jego urodzin.

Polsko-włoska wystawa na Forum Romanum

.Sugestywna wystawa w sercu starożytnego Rzymu, w miejscu odwiedzanym codziennie przez tysiące turystów była wielkim wydarzeniem i wywoływała zachwyt zwiedzających ze względu na jej oprawę.

Ekspozycja ukazuje świat obrazu i wyobraźni stworzony przez rewolucję kopernikańską, a także jej korzenie, ikonografię, polskie i włoskie dzieła dedykowane astronomowi oraz zabytki archeologii. Towarzyszą im projekcje multimedialne.

Podczas seminarium w Curia Iulia, miejscu posiedzeń Senatu w czasach Cesarstwa, mówili o Koperniku i jego rewolucji polscy i włoscy naukowcy. Przybyli dyrektor parku archeologicznego Koloseum i Forum Romanum Alfonsina Russo, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, dyrektor obserwatorium astronomicznego Lucio Angelo Antonelli, pomysłodawca wystawy profesor Jerzy Miziołek.

„Przywracamy Kopernika Rzymowi”

.Tematy wystąpień to m.in. Mikołaj Kopernik w pismach Giordano Bruno, a także historia Muzeum Kopernikańskiego w Rzymie, jedynego poza Polską. Placówkę na wzgórzu Monte Mario założył pod koniec XIX wieku historyk emigracyjny Artur Wołyński (1844–1893). Są tam zebrane przez niego pamiątki związane z postacią astronoma z okazji obchodów 400. rocznicy jego urodzin, zorganizowanych w Wiecznym Mieście w 1873 roku.

Pomysłodawca i kurator wystawy prof. Miziołek powiedział, odnosząc się do ekspozycji i sesji naukowej: „Przywracamy Kopernika Rzymowi, ale przede wszystkim przypominamy jego pobyt w Wiecznym Mieście”. „Jednocześnie promujemy na wystawie twórczość Stanisława Wyspiańskiego pokazując jego witraż System solarny Kopernika, jedno z absolutnych arcydzieł sztuki polskiej” – dodał.

Podkreślił: „Nigdy wcześniej w tym miejscu nie było takiej wystawy. Jest ona absolutnie unikatowa. Prezentując około 20 sztuk dzieł sztuki przedstawiamy niemal kompletną opowieść o fenomenie Kopernika”.

Wystawa w Curia Iulia otwarta jest do 29 stycznia.

Piątkową sesję w jej scenerii zorganizowano we współpracy z ambasadą RP we Włoszech, Instytutem Polskim i stacją Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Sylwia Wysocka/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 stycznia 2024