Sensacyjne odkrycia w Perge. „Eldorado rzymskich posągów”

W starożytnym mieście Perge, które jest położone w odległości 19 km na wschód od Antalyi w południowo-zachodniej, archeolodzy odkryli pięć wiekowych posągów. Antyczne Perge w czasach Imperium Rzymskiego było jednym z najlepiej zorganizowanych miast Anatolii.
Sensacyjne odkrycia w Perge
.Perge to starożytne miasto, którego ruiny znajdują się w położonej nad Morzem Śródziemnym prowincji Antalya w południowej Turcji. Ten ośrodek miejski został założony w okresie hellenistycznym około położone w prowincji Antalya, stając się szybko jednym z kluczowych ośrodków handlu i kultury w tym regionie Anatolii. Chociaż tereny Antalyi były początkowo zamieszkiwane przez Pamfylijczyków, to w I wieku p.n.e. przeszły pod panowanie rzymskie. Od 2009 roku Perge znajduje się na liście informacyjnej światowego dziedzictwa UNESCO.
Niedawne wykopaliska w starożytnym mieście Perge odsłoniły niezwykłe posągi, które rzucają nowe światło na artystyczne dziedzictwo regionu. Wśród odkryć znajduje się około dwumetrowy posąg Afrodyty dosiadającej delfina, a obok niej znajdował się inny komplementarny monument przedstawiający boga miłości Erosa. Wstępne analizy sugerują, że jest to replika innego oryginalnego posągu, która pochodzi z II wieku n.e., czyli z okresu Imperium Rzymskiego.
Rzeźbiarska tradycja Perge
.Obok posągu Afrodyty i Erosa znajdował się inna okazała rzeźba, którą okazał się mierzący 187 cm pomnik odzianej kobiety stojącej w wyprostowanej pozycji. Wstępne analizy wskazują, że rzeźba ta nosi cechy charakterystyczne dla dynastii Sewerów. Jakby tego było mało w tej samej okolicy zidentyfikowano czwarty posąg, który tak jak trzeci przedstawiał kobietę w szatach, która została ukazana w podobnej pozie oraz dzieliła z poprzednią analogiczny zestaw cech. Ten jednak do naszych czasów przetrwał w formie podzielonej dokładnie na pół, informuje portal „Arkeonews„.
Naukowców jeszcze bardziej zdziwiło, kiedy podczas prac archeologicznych na Wschodniej Ulicy miasta odkryli dwa kolejne znaczące monumenty, z których jeden po raz kolejny ukazywał kobietę odzianą w szaty, a drugi odzianego w szaty mężczyzny – obydwoje stojących naprzeciwko siebie. W przekonaniu archeologów znaleziska te rzucają nowe światło na rzeźbiarską tradycję Perge oraz umożliwiają lepsze zrozumienie wczesnej struktury społecznej i procesów twórczych w sztuce.
.Jak wskazują eksperci sztuka doby Cesarstwa Rzymskiego rozwijała się od I wieku p.n.e. do V wieku n.e. i charakteryzowała się monumentalną skalą, realizmem oraz połączeniem wpływów wcześniejszych tradycji greckich i etruskich. W tym czasie powstały imponujące budowle, misternie rzeźbione posągi oraz szczegółowe freski, które podkreślały i upamiętniały potęgę i osiągnięcia Imperium Rzymskiego. Artyści koncentrowali się na wiernym odwzorowaniu postaci ludzkich, często podkreślając indywidualne rysy i wyraziste emocje. Położone we współczesnej Turcji starożytne miasto Perge jest jednym z najważniejszych przykładów rzymskiej sztuki z okresu cesarstwa.
Marcin Jarzębski